Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rezerve legale!!?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rezerve legale!!??

19 replies to this topic

#1 rammy23

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Mioveni

Postat 14 May 2006 - 02:18 PM

Referitor la rezervele minime obligatorii pe care trebuie sa le constituie o societate conform art.22-Codul fiscal si a Normelor metodologice*, am dori sa ne lamuriti in cateva probleme avand in vedere urmatoarea situatie: la sfarsitul anului s-a amnat repartizarea profitului trecandu-se la rezultatul reportat, bilantul a fost depus, declaratia 101 a fost depusa, in aceste conditii avem urmatoarele nelamuriri:
1. Se mai pot constitui rezervele legale in procent de 5% din profitul brut aferent anului 2005, in cursul anului 2006?
2. Daca da, se pot deduce aceste rezerve din profitul anului 2006, avand in vedere ca atat bilantul cat si declaratia 101 au fost depuse ?
3. Cum se fac inregistrarile contabile care tin de constituirea rezervelor legale in aceste conditii ?
4. Cum se completeaza corect declaratia 101, daca se constituie rezerve legale in 2006 (am vazut ca exista in aceasta declaratie randul 16”Rezerve legale deductibile’’) si cum se fac inregistrarile contabile astfel incat sa reiasa si din balanta ca au fost constituite aceste rezerve si ca sunt deductibile ?Dar inregistrarea impozitului pe profit ?
5. Rezervele legale se pot constitui si la trimestru ?

Va rog sa-mi dati un raspuns cat mai urgent. Va multumesc anticipat !
:!: :?: :roll:



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2006 - 03:54 PM

1. se pot constitui rezerve in 2006 tinandu-se cont de hot aga de repartizare a profitului pe 2006
2. ai voie sa deduci aceste rezerve la calculul impozitului pe profit pt 5% * cap subscris varsat
3. 117 = 1061 cu suma corespunzatoare
4. intr-adevar, la rezerve legale deductibile se trece aceasta suma in declaratia anuala. in decursul anului tii cont de ea la calculul imp pe profit (treci ca atare in RUC)
5. cum adica sa fie constituite la trimestru? le constitui la data hot aga si gata!




#3 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2006 - 03:54 PM

Rezervele legale pentru a fi deductibile trebuie sa respecte simultan doua conditii:
- maxim 5% din profitul contabil, inainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile
- maxim 20% din capitalul social

Ar fi trebuit sa le constitui la finalul anului 2005, constituirea lor neavand legatura cu repartizarea sau nerepartizarea profitului!

Nu inteleg intrebarea referitoare la constituirea la trimestru !!! ... nu vad nici o legatura...
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#4 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2006 - 04:43 PM

din graba ... :oops: la pct 2. minim 20%, cum a spus si beatrice



#5 rammy23

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Mioveni

Postat 15 May 2006 - 07:30 PM

Imi cer scuze pentru a cincea intrebare dar am citit asta undeva in normele metodologice si eram nelamurita. Oricum va multumesc si as mai avea o intrebare: ce inseamna RUC?

Codul fiscal:
Provizioane și rezerve
Art. 22 - (1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile și se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz, potrivit legilor de organizare și funcționare. În cazul în care aceasta este utilizată pentru acoperirea pierderilor sau este distribuită sub orice formă, reconstituirea ulterioară a rezervei nu mai este deductibilă la calculul profitului impozabil. Prin excepție, rezerva constituită de persoanele juridice care furnizează utilități societăților comerciale care se restructurează, se reorganizează sau se privatizează poate fi folosită pentru acoperirea pierderilor de valoare a pachetului de acțiuni obținut în urma procedurii de conversie a creanțelor, iar sumele destinate reconstituirii ulterioare a acesteia sunt deductibile la calculul profitului impozabil;


Norme metodologice:
50. Cota de 5% reprezentând rezerva prevăzută la Art. 22 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal se aplică asupra diferenței dintre totalul veniturilor, din care se scad veniturile neimpozabile, și totalul cheltuielilor, din care se scad cheltuielile cu impozitul pe profit curent și amânat și cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, înregistrate în contabilitate. :roll: Rezerva se calculează cumulat de la începutul anului și este deductibilă la calculul profitului impozabil lunar sau trimestrial, după caz. În veniturile neimpozabile care se scad la determinarea bazei de calcul pentru rezervă sunt incluse veniturile prevăzute la Art. 20 din Codul fiscal, cu excepția celor prevăzute la lit. e) din același articol. Rezervele astfel constituite se completează sau se diminuează în funcție de nivelul profitului contabil din perioada de calcul.
51. În cazul în care această rezervă este utilizată pentru acoperirea pierderilor sau este distribuită sub orice formă, rezerva reconstituită ulterior acestei utilizări în aceeași limită nu mai este deductibilă la calculul profitului impozabil.



#6 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2006 - 08:40 AM

buna!

RUC = registru unic de control

cat despre pct 5, constitui rezerva la data hot aga de repartizare a profit si o iei in calcul ca deductibila la calculul imp pe profit trimestrial, desigur.

cred ca m-am facut inteleasa :D



#7 evelina26m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 June 2006 - 03:58 AM

Am si eu o intrebare destul de delicata.
Am preluat contabilitatea la o firma, care a avut o contabila ce-a cam facut varza actele. Ce pot sa fac daca am constituite rezerve legale 62 lei, iar capitalul social este 200 lei?
Conform legii rezervele trebuie sa fie 40 lei. Ce sa fac?
Si a inregistrat rezervele acestea in conditiile in care societatea a mers pe pierdere.
Va rog ajutati-ma!



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 24 June 2006 - 10:10 PM

Daca soc. a avut pierdere, de unde s-a repartizat suma pe rezerve?



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 12:37 AM

Am patit si eu si uite ce am facut :) : avea un singur cont 106 pe care eu
l-am preluat defalcat pe analitice cazul tau 1061 =40,iar 1068=22
Eu cred ca anii anteriori a avut totusi profit , altfel nu putea sa repartizeze
rezerve,iar acum cand avea pierdere nu a stiut ce sa faca...



#10 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2006 - 10:58 AM

octavia_i a spus:

buna!

RUC = registru unic de control

cat despre pct 5, constitui rezerva la data hot aga de repartizare a profit si o iei in calcul ca deductibila la calculul imp pe profit trimestrial, desigur.

cred ca m-am facut inteleasa :D

octavia, ce treaba are RUC ul cu rezervele legale? In RUC scrie doar organul de control. Tu de ce vrei sa scrii in el?
Poate confunzi cu REf (registru de evidenta fiscala ...) care este altceva.
SI inca ceva: fiind vorba de rezerve legale a caror constituire este obligatorie prin lege, de ce trebuie AGA sa hotarasca constituirea acestora? Sau poate nu vrea AGA sa aplice legea?
Rezervele legale se constituie inainte de repartizarea profitului (bineinteles in cazul in care exista profit), cu respectarea procentelor prevazute in lege. Astfel constitui rezerve legale la incheierea anului financiar si sunt deductibile la calculul impozitului pe profit.
Impozitul trimestrial este plata anticipata bazata pe estimarea rezultatului de la sfarsitul anului. Abia sfarsitul exercitiului financiar se stie daca exista profit sau pierdere.
Daca in norme spune ca se calculeaza in fiecare trimestru ... adica un fel de a ne face de lucru .. ca asa a gandit-o careva. Adica pana la sfarsitul anului facem "Uite rezerva - nu e rezerva ... " care este un avantaj doar in cazul in care este vorba de sume semnificative (pe care nu se merita sa le lasi la dispozitia statului in loc sa le rulezi in afacere).
AGA poate hotara asupra a ceea ce ii ramane la dispozitie dupa ce sunt respectate toate celelalte obligatii legale.



#11 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 04 July 2006 - 08:08 AM

in conditii normale se face 129 = 106 la sf anului ( 5% din profit BRUT in limata a 20 %di capital social)
iar anul urmator ianuarie daca lasati profitul nerepartizat 129 = 117 (cu dierenta intre 121 si 106) si 121 = 129 cu toata suma .Gresesc ?
Ce vreau eu sa intreb Daca e un singur asociat intocmete un proces verbal prin care hotaraste nerepartizarea profitului?



#12 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2006 - 09:26 AM

Hotararea Asociatului Unic.



#13 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 05 July 2006 - 08:45 AM

si hotararea asta sub ce forma apare?!



#14 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2006 - 09:40 AM

Decizia (hotararea)Asociatului Unic

In data de ... dl... in calitate de asociat unic la sc. x decid ca suma de ..
sa fie repartizata astfel:
- rezerve legale
-alte rezerve
-dividende

data/loc semnatura



#15 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 06 July 2006 - 09:46 AM

am si eu o intrebare referitoare la rezerve:
pe anul 2004 firma a avut profit, dat toata suma s-a trecut pe dividende, s-a platit imp pe divid.
pe 2005 firma a avut pierdere
ce pot face?
pot constitui rezervele numai cand firma are din nou profit? (asa e logic)
este vreo problema dc nu s-au constituit acele rezerve?
va multumesc



#16 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2006 - 10:43 AM

Nu este obligatoriu sa ai" alte rezerve din profit",daca ei au vrut dividende
f. bine.
Obligatoriu este sa ai "rezerva legala". In cazul tau, anul 2005 cu pierdere,daca vor asociatii, poti diminua pierderea cu val. rez. legale
Daca nu ai ... cand vor avea profit, nu uiti sa le repartizezi 1061



#17 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 06 July 2006 - 03:49 PM

multumesc mult!
poti sa-mi spui care este formula contabila pentru diminuarea pierderii cu rezerve legale?



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 July 2006 - 03:53 PM

handa a spus:

multumesc mult!
poti sa-mi spui care este formula contabila pentru diminuarea pierderii cu rezerve legale?
s-a mai discutat o data pe forum
rezervele legale o data constituite raman acolo
nu se poate acoperi nici o pierdere si nici nu se paote majora capitalul social din ele
scrie prin codul fiscal



#19 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 July 2006 - 05:31 PM

Septimiu a spus:

rezervele legale o data constituite raman acolo
nu se poate acoperi nici o pierdere si nici nu se paote majora capitalul social din ele  
scrie prin codul fiscal
Codul Fiscal nu interzice.
Cel mult spune ca este sau nu este deductibila fiscal.
Diminuare rezervlor legale este posibila.
Altfel nu ar fi existat pct.51 din norme:

Citeaza

51. În cazul în care această rezervă este utilizată pentru acoperirea pierderilor sau este distribuită sub orice formă, rezerva reconstituită ulterior acestei utilizări în aceeași limită nu mai este deductibilă la calculul profitului impozabil.




#20 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2006 - 07:10 PM

1061=117(pierdere)sau daca ai
1068=117
Mentionaz ca trebuie sa ai o hot.AGA ,care sa decida diminuarea pierderii cu valorile din rezeve






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL