Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


expert contabil

5 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 May 2006 - 02:18 PM

Buna ziua! Am o maaaare rugaminte: pentru un expert contabil activ, cum este mai bine, dpdv al taxelor de plata (in special cele catre CECCAR, caci pe cele catre stat le stiu): sa fie PFA sau sa-si faca un cabinet de contabilitate? Oricum din cate stiu eu si PFA poate sa angajeze.



#2 antonela roman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 May 2006 - 05:06 PM

Este mai avantajos sa fii PFA;cotizatiile catre organismele profesionale sunt mult mai mari pentru societatile de contabilitate.Pentru anul 2006, cotizatia fixa pentru PFA este de 300 lei,iar pentru societati de 800 lei. ](*,)




#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 14 May 2006 - 05:24 PM

ok, multumesc! stie cineva sa-mi spuna care sunt cotizatiile (in afara de cea fixa) catre CECCAR aferente PFA? Am inteles ca pentru firma (cabinet de contabilitate) trebuie sa dai cota parte din veniturile incasate de la clienti. in principiu vreau sa stiu daca asta se aplica si pentru PFA si in ce cuantum. Multumiri anticipate.



#4 antonela roman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 15 May 2006 - 09:54 PM

pentru anul 2005 am platit 1,5% aplicat la cifra de afaceri, ca si PFA; cam mult, nu?! :smt071



#5 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 11:16 PM

Merci de informatii :smt058 f.f.utile,iar pe site la ceccar nu se dau astfel de informatii



#6 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 26 June 2006 - 08:49 PM

ce alte taxe si dari se mai platesc daca esti pfa si ai facturier(fara TVA). trebuie si este obligatoriu sa ti se retina 10% la o firma la care faci contabilitate pe baza de contract prestari servicii sau poti sa-i platesti la sfarsitul anului conform declaratiei ? stiu ca la expertize se retine :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL