Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutor declaratii ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Ajutor declaratii ITM

96 replies to this topic

#21 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 06:21 PM

Model situatie .xls ( doar antet si cap tabel ca e facut in graba ).

Fisiere atasate





#22 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 24 January 2006 - 06:36 PM

thanks. si ce facem, il completam si mergem cu el la ei. si o alta intrebare, o facem numai pe anul 2005.




#23 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 06:49 PM

Eu am facut numai pe anul 2005 pentru ca in ultimii ani am tot depus. Cred ca ar fi bine ca fiecare sa intrebe. Nu e prima data cand in cadrul aceleasi instutitii ( ITM in cazul de fata ) primesti raspunsuri diferite la aceeasi intrebare.
Ex. concret : la sector 6 mi-au cerut-o dar la sector 1 au zis ca nu le trebuie si sa astept modelele noi de declaratii.



#24 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 24 January 2006 - 08:35 PM

Un alt model:

Fisiere atasate





#25 ANCI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Location:tg.mures
  • Interests:diverse

Postat 24 January 2006 - 08:50 PM

opritiva. normele metodologice pt L 403 nu a aparut.in lege scrie ca vom depune si pe format electronic(cd, disketa) si pe hartie. trebuie sa asteptam aberatiile lor. la itm tg.mures(care e un dezastru total) inspectoarea sefa a zis ca va trebuii sa facem situatie pe ultimii cinci ani si acolo unde nu sa platit la timp sa calculam majorari si penalizari. legea se aplica de la 01.01.2006 si primele declaratii le vom depune pt luna ian 2006 pana la 25.02.2006



#26 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 25 January 2006 - 09:09 AM

este sigura chestia asta, adica incepem sa raportam pentru ian. 2005 luna viitoare si doar atat.



#27 Catinca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 January 2006 - 09:59 AM

Cred ca lucrurile privind ITM stau cam asa:
- comisionul ITM se centralizeaza la sf. unui an prin acea decl. in care se precizeaza pe luni, fondul de salarii, comisionul datorat si cel platit precum si date privind plata(nr. doc,data doc, suma doc). Obligatia nu ar fi a platitorilor de comision ci a inspectorilor ITM... totusi noi o intocmim iar ei pun doar viza. Politica privind aceasta decl. nu este unitara si nu toti inspectorii ITM o primesc
- privitor la acea situatie a comisionului ITm pe ultimii 5 ani...am ramas si eu ft. surprinsa cand la ITM Ilfov si un alt inspector la ITM Buc. nu au vrut, la inceputul lui ian. 2006, sa-mi primeasca statele pana nu le-am dus o situaite a com. ITM pentru ultimii 5 ani, deci ...
- in ce priveste noua decl. lunara pt. ITM stiu doar ca se va depune insotita de stat si dovada platii / lunar. Se preciza ceva in legislatia data pt. aceasta decl. si de o decl de inventar care trebuie depusa in termen de 60 zile (?) in cazul in care avem comision restant. N-am vazut sa apara inca tipizatul si/sau softul...



#28 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 10:13 AM

mihaci a spus:

buna ziua,poate cineva sa imi spuna cum este cu declaratia lunara la ITM? pe site de la ITM Bucuresti si ITM Ilfov nu am gasit nimic,alti contabili cu care am vorbit nu stiau nimic,eu am depus comisionul ITM pentru anul 2005 pt unele firme in dec,pt altele pe 3 ian.Trebuie sa depunem declaratia cu comisionul lunar?Multumesc

Acum o jumatate de ora m-am intors de ila ITM bucuresti... Intr-adevar inspectoarea noastra mi-a spus ca se vor aduce lunar statele si cu copia OP, de asemenea ele nu mai solicita aceea situatie referitoare la comisionul datorat lor dar daca dorim putem sa o aducem... Acum se "chinuie" sa le introduca in calculator... de fapt introduc intreaga arhiva



#29 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 10:42 AM

[quote name='"cornelia_cristea"][quote=mihaci] Acum o jumatate de ora m-am intors de ila ITM bucuresti... Intr-adevar inspectoarea noastra mi-a spus ca se vor aduce lunar statele si cu copia OP' date=' [/quote']

De unde obligatia asta de a aduce copii OP? Stiu ca asa am apucat de ani de zile dar nicaieri in lege nu mai scrie de vreo copie OP.
Daca n-am bani nu platesc la timp si o sa achit majorari. N-au decat sa-mi scrie pe state lipsa copii OP. Dar nu au voie sa refuze primirea lor.



#30 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 January 2006 - 10:50 AM

[quote name='"fboji"][quote=cornelia_cristea][quote=mihaci] Acum o jumatate de ora m-am intors de ila ITM bucuresti... Intr-adevar inspectoarea noastra mi-a spus ca se vor aduce lunar statele si cu copia OP' date=' [/quote']

De unde obligatia asta de a aduce copii OP? Stiu ca asa am apucat de ani de zile dar nicaieri in lege nu mai scrie de vreo copie OP.
Daca n-am bani nu platesc la timp si o sa achit majorari. N-au decat sa-mi scrie pe state lipsa copii OP. Dar nu au voie sa refuze primirea lor.[/quote]

Ei solicita... noi ducem, banuiesc ca este totusi vorba in principal de comisionul lor care il iau "oare pentru ce"?. Tin cartile de munca la ei, daca le tin, si pun stampile pe actele intocmite de noi...



#31 simonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:

Postat 25 January 2006 - 12:38 PM

stie cineva ceva despre declaratia pentru comisionul carti munca? Am vazut in Lg.403/27.12.05 dar nu am inteles, trebuie pt.toti angajatorii sau numai pentru cei care tin cartile de munca la ei?



#32 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2006 - 12:43 PM

pentru toti! :D



#33 Catinca

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 January 2006 - 09:12 AM

[quote name='"fboji"][quote=cornelia_cristea][quote=mihaci] Acum o jumatate de ora m-am intors de ila ITM bucuresti... Intr-adevar inspectoarea noastra mi-a spus ca se vor aduce lunar statele si cu copia OP' date=' [/quote']

De unde obligatia asta de a aduce copii OP? Stiu ca asa am apucat de ani de zile dar nicaieri in lege nu mai scrie de vreo copie OP.
Daca n-am bani nu platesc la timp si o sa achit majorari. N-au decat sa-mi scrie pe state lipsa copii OP. Dar nu au voie sa refuze primirea lor.[/quote]


citeste ultima modificare a Codului Muncii din dec. 2005, acolo se precizeaza ca dovada platii trebuie facuta o data cu declaratia lunara.



#34 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 27 January 2006 - 10:01 AM

Lege nr. 403 din 27 decembrie 2005 pentru modificarea si completarea Legii nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor incadrate in munca

In Monitorul Oficial nr. 16/2006 a fost publicata Legea nr. 403/2005 pentru modificarea si
completarea Legii nr. 130/1999 privind unele masuri de protectie a persoanelor Incadrate in munca.
Dintre cele mai importante modificari si completari aduse Legii nr. 130/1999 mentionam:
Angajatorii sunt obligati sa depuna la inspectoratul teritorial de munca de pe raza unde isi desfasoara activitatea, inclusiv la punctele de lucru, daca sunt in alt judet decat in cel unde societatea comerciala isi are sediul, urmatoarele:
-actele privind incheierea, executarea, suspendarea, modificarea si incetarea
contractelor individuale de munca, in termen de 5 zile de la perfectarea acestora.
-dovezile de calculare a drepturilor salariale, lunar pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se face plata acestora. Astfel, se modifica termenul de depunere al statelor de salarii si se elimina obligatia depunerii actelor ce atesta plata lunara a contributiei pentru asigurarile sociale de stat, a contributiei la constituirea Fondului pentru plata ajutorului de somaj.

Atentie !!! Angajatorii au obligatia sa calculeze comisionul si sa depuna lunar la inspectoratul teritorial de munca o declaratie fiscala privind stabilirea comisionului, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care este datorat. Modelul declaratiei fiscale se aproba prin ordin al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, care se va publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I;

Atentie !!! Angajatorii care la data intrarii in vigoare a acestei noi legi inregistreaza obligatii restante si neachitate reprezentand comision datorat inspectoratului teritorial de munca, au obligatia sa depuna o declaratie � inventar ce va cuprinde comisionul datorat, pe ani fiscali, impreuna cu dobanzile si penalitatile de intarziere, sume stabilite pe propria raspundere, conform evidentei contabile, in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a ordinului privind aprobarea modelului declaratie inventar la
inspectoratele teritoriale de munca in a caror raza teritoriala se afla sediul, sau, dupa caz, domiciliul angajatorilor. Declaratia � inventar constituie si instiintare de plata;

In cazul nedepunerii Declaratiei � inventar, angajatorii vor fi sanctionati cu amenda de la 3.000 RON la 6.000 RON;



#35 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 27 January 2006 - 10:06 AM

:smt071 :smt068



#36 GEORGIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 27 January 2006 - 01:19 PM

Buna ziua ,
cine poate sa-mi trimita un formular al declaratiei pentru comisionul platit la itm conform Legii 403/27.12.2005.



#37 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2006 - 03:12 PM

Catinca a spus:

...
citeste ultima modificare a Codului Muncii din dec. 2005, acolo se precizeaza ca dovada platii trebuie facuta o data cu declaratia lunara.
ziceti-mi si mie care este ultima modificare a Codului Muncii ( baza legala, adica)



#38 cornelia_cristea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 January 2006 - 03:15 PM

fboji a spus:

Catinca a spus:

...
citeste ultima modificare a Codului Muncii din dec. 2005, acolo se precizeaza ca dovada platii trebuie facuta o data cu declaratia lunara.
ziceti-mi si mie care este ultima modificare a Codului Muncii ( baza legala, adica)

Mie mi s-a spus la IITMB ca daca vreau sa fac in excel acea situatie... nu mai este obligatorie... acum au datele pe calculator si te pot verifica pe loc



#39 Ohrana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 February 2006 - 01:51 PM

Stie cineva de declaratia pentru ITM cu termen depunere pana in 25?



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2006 - 02:15 PM

s-a mai discutat. voi uni subiectele !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL