Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutor declaratii ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutor declaratii ITM

96 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 12:56 PM

buna ziua,poate cineva sa imi spuna cum este cu declaratia lunara la ITM? pe site de la ITM Bucuresti si ITM Ilfov nu am gasit nimic,alti contabili cu care am vorbit nu stiau nimic,eu am depus comisionul ITM pentru anul 2005 pt unele firme in dec,pt altele pe 3 ian.Trebuie sa depunem declaratia cu comisionul lunar?Multumesc



#2 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 16 January 2006 - 01:04 PM

am fost azi la ITM si nu se stie nimic. se asteapta publicarea im MO a unui tip de declaratie pentru comision. vom depune declaratia, statul de plata si copie dupa op comision lunar.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2006 - 06:14 PM

Va multumesc d-na/d-ra Lolita,nu vreau sa stau la cozi in ultimele zile,stiti cum este la itm Bucuresti



#4 Horvay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:SATU MARE
  • Interests:seriosly work-oholic. stay away from me

Postat 17 January 2006 - 11:16 AM

Stimati colegi!
Totusi poate să-mi spună cineva ce mai urmează.
Propunerea este:
1. O DECLARAŢIE CU DECLARATIILE DEPUSE ŞI COMISION DE DEPUNERE PENTRU DECLARATIILE DEPUSE.
2. ACCIZAREA CONSUMULUI DE HÂRTIE NECESARE TIPĂRIRI DECLARATIILOR.
3. TAXĂ PE KILOMETRI PARCURŞI DE LA O INSTITUŢIE LA ALTA PENTRU DEPUNEREA DE DECLARATII. :evil: :twisted: :twisted: :evil: :smt093



#5 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 11:03 AM

Ca sa nu ne plictisim, prin Legea 403/2005 s-a mai inventat o declaratie lunara pentru comisionul datorat la ITM.



#6 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 18 January 2006 - 11:13 AM

Si de parca nu am avea nimic de facut tot ITM-urile ne vor trimite o adresa prin care ne vor solicita sa scoatem comisioanele de pe ultimii 5 ani.Care este este capul de tabel inca nu se stie.



#7 ucris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 January 2006 - 02:11 PM

Va rog dati si link-ul de unde putem downloada aceste declaratii. Multumesc :oops:



#8 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 18 January 2006 - 04:56 PM

Inca nu a aparut.



#9 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 06:48 PM

Pentru Valeria - inspectorul meu - ITM Bucuresti - mi-a dat luni modelul situatiei ce trebuie completata cu comisioanele platite catre ei ( e acelasi ca si anul trecut ) dar nu mi-a zis sa o completez pe ultimii 5 ani ci doar pe anul 2004. De altfel eu in ultimii 3 ani , la fiecare inceput de an am depus la ei situatia comisionului pe anul anterior.



#10 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 18 January 2006 - 07:48 PM

Si mai depunem si statele in fiecare luna! Ne-am mai facut cu un drum! Si cozi.......



#11 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 18 January 2006 - 08:07 PM

Horvay, ai sa razi, dar am auzit ca ne pun sa facem niste declaratii cu comisioanele pe ultimii 5 ani. am citit aici, pe forum.



#12 Horvay

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:SATU MARE
  • Interests:seriosly work-oholic. stay away from me

Postat 19 January 2006 - 09:21 AM

Nu stiu stimati colegi dar mise pare mie ca toti angajatii de ITM indiferent de localitate, inafara sa ne ia comisioane de operare nu pre fac nimic.
Un clientr de al meu a patito, cei drept nu prea rau. A fost invitat la sediul itm din localitate pentru verificari, si aici a constat cu stupoare ca cica nu sau depus statele din 2003 pina la zi. Statele au fost intocmite si depus de mine personal. Si totutsi i sa comunicat ca nu au fost depuse. Si asta este numai una.
ALTA: Am avut nevoie de o copie al cartii de munca. Statele depuse la zi, comisionul platit la fel. Ma prezint la ITM si mi se comunica surpriza. Lipsa totala de state, pe baza carora sa mi se opereze in cartea de munca. Dupa o ora de scandal apa statele din fundul unui sertar, tot cu cartea de munca neoperata pe ultimi trei ani (:shock:), si rugamintea sa vin innapoi al doua zi.
Dupa ce mi-am expus problema cei drept cu vocea mai accentuata, cu greu mi s-au operat datele. Deci pentru asta platim noi comisioanele lor, ca sa teie si sa-si netezeasca dosul. :smt097



#13 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 19 January 2006 - 10:38 AM

Intr-adevar, se depune la ITM situatia cu comisionul pe anul 2005; L-am depus si eu ieri..erau niste cozi..moarte de om! :twisted: de alte declaratii nu auzisera doamnele de la ITM!



#14 Ioana Bran

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 January 2006 - 11:55 AM

Eu am depus saptama trecuta statele si OP-urile pt trim 4 2005, mi le-au primit , OK, dar nu mi-au spus nimic de situatia privind comisionul ITM pe 2005. In nici un an nu am depus asa ceva ..... Se mai poate depune acum ?
In legea 403/2005 nu se precizeaza nimic ref la luna din care incepem sa depunem declaratia fiscala privind comisionul, banuiesc ca se incepe de la ian 2006 , nu ?



#15 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 24 January 2006 - 02:19 PM

annaissa poti sa ne spui mai in detaliu ce se face si cum se face. please. thanks.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 03:11 PM

vreau si eu modelul de decl. cu comisionul la itm, va rog frumos, dragilor :D
nu am depus asa ceva decat daca au fost neclaritati la ei si am vrut sa-mi inchida repejor vreun carnet de munca, altfel - am avut multe operatiuni cu ei, dar n-au zis nimic pana acum. nu-i bai, ca o fac, dar vreau sa stiu cum e formularul lor, sa nu ma trezesc ca nu le place al meu.
cu multumiri anticipate.



#17 carmen asandoaei

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2006 - 03:44 PM

Mai asteptati putin pt.programul decl.lunare. Declaratia inventar ce va apare nu este asa complexa.Va cuprinde datele de identificare a firmei,si ptr.ultimii 5 ani o rubrica cu totalul comisionului constituit pe anii respectivi.E mai simplu ca la alte declaratii nominale.



#18 christina_bucur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 04:16 PM

Eu am fost azi la itm la sectorul 2,3,4,5 si ilfov si nu mi au spus nimic de nici o situatie pt comisionul pe 2005.



#19 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 05:18 PM

Atasat modelul situatiei lunare a comisionului datorat de societate catre ITM ( primit de mine spre completare in 18.01.2006 de la ITM sector 6 ). E in format .pdf
Declaratia fiscala si declaratia inventar prevazute de Legea 403 / 2005 inca nu s-au publicat.

Fisiere atasate





#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2006 - 05:42 PM

multumesc frumos, Mihaela. :P, numai ca eu n-o pot descarca. ce-mi lipseste, ca alte fisiere pdf le pot citi...offf !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL