Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bonuri de combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bonuri de combustibil

18 replies to this topic

#1 ADINAP_2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:PITESTI
  • Interests:CONTABILITATE

Postat 16 May 2006 - 02:56 PM

Astazi am avut control pt rambursare tva. Inspectorii s-au legat de faptul ca pe bonurile de benzina nu apar numele clientului si numarul masinii tiparite. .In consecinta, vor sa-mi dea jos tva-ul aferent acestor bonuri si sa-mi dea si amenda.
As vrea sa stiu daca a-ti mai intalnit asemenea situatie. Ideea este ca pe niciun bon de combustibil vazut de mine nu sunt aceste date.
Ce ma deranjeaza este de ce ma sanctioneaza pe mine cand ar trebui sa le impuna comerciantilor sa respecte aceste legi de intocmire a documentelor.



#2 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 16 May 2006 - 03:03 PM

da, asa e...
daca vrei sa deduci tva-ul trebuie sa scrii numele firmei tale, numarul masinii si eventual codul fiscal al firmei (ar fi trebuit sa le scrie aia de la benzinarie, dar evident ca nu fac asta).
din pacate au dreptate daca iti scot tva-ul pe motiv ca nu sunt scrise datele astea...

"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#3 VDan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2006 - 03:07 PM

In MO nr. 102 din data de 23.11.2005 a fost publicat OMF nr. 1714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006 se abrogă prevederile art. 1 și ale art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanțelor nr. 903/2000 privind modificarea modelelor și normelor de întocmire și utilizare a unor formulare și introducerea de noi formulare în activitatea financiară și contabilă, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 371 din 10 august 2000.
(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă. Fac excepție bonurile fiscale emise conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, utilizate pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată, aferentă carburanților auto achiziționați în vederea desfășurării activității și pentru înregistrarea în contabilitate a cheltuielilor cu aceste achiziții, dacă sunt ștampilate și au înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare al autovehiculului.



#4 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 June 2006 - 03:58 PM

ce inseamna pe bonul de conbustibil ,FSPP???



#5 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 24 June 2006 - 10:34 PM

Fondul special produse petroliere.



#6 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 12:23 AM

Eu la firmele la care am avut cerere de rambursare TVA,( in 2005) nu am dedus TVa la benzina si nici la prod .protocol. Inspectorii sunt cu ochii cat cepelepe protocol.. asa ca am scapat cu bine...
In curand astept alta rambursare...
Stie cineva cam cat mai dureaza de la depunere pana la control ? eu am depus cererea la S2 in aprilie si pana acum ,nu am nici o veste, iar suma este mica 6000 lei
La celelalte firme normale, deduc TVA din bonurile de benzina ,dar scriu denumirea firmei+cui+nr.auto



#7 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 25 June 2006 - 09:47 AM

am vazut ca lucrezi cu protocolul(nu ma intereseaza nedeductibilitatea ch cu protocolul mai mare de 2 %).Spune mi si mie.in fiecare luna deduci cheltuielile cu protocolul in intregime ?? cand utilizezi pragul de 2 % ?



#8 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 10:18 AM

Chelt. cu protocol le reglementez la trim.si evident doar la firmele platitoare de imp .pe profit,ca la micro nu este cazul



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2006 - 10:29 AM

mai sanatos e in decembrie cand ai deja situatia clara a profitului obtinut pe intregul an si stii clar cat inseamna 2%.



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 25 June 2006 - 11:05 AM

la aceste cheltuieli nu se deduce TVA?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#11 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 11:51 AM

Ba da se deduce... dar nu era vorba de TVA.
Eu la firmele, care au avansuri mari ,ca sa le mai reduc ,bag protocol ,dar fara TVA,ca sa nu am probleme.. .in mod normal , daca esti mai curajos deduci TVA si il regularizezi la dec.
Atentie :!: poti avea caz in care bagand mult protocol si firma fiind pe pierdere,sa ajungi sa platesti imp .profit la chelt.de protocol .care devin toate nedeductibile



#12 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 26 June 2006 - 10:56 AM

deci trimisetrial sau anual????cum reglati?cum e legal?



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 June 2006 - 11:08 AM

mihails2005 a spus:

deci trimisetrial sau anual????cum reglati?cum e legal?
e legal cum scrie in codul fiscal



#14 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 11:09 AM

legal este sa nu depasesti 2%. cum reusesti, asta e treaba ta. altfel nu faci nici o smecherie.



#15 FARAON CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 26 June 2006 - 12:47 PM

pe bonurile de combustibil se scrie denumrea societatii ,codul fiscal si numarul masinii .Ti se v-a scoate tva-ul ( nu-ti da drept de deducere) cheltuiala cu combustibilul la nedeductibile si bineanteles amenda pentru deducerea de tva de pe documente nelegal intocmite.



#16 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 26 June 2006 - 12:51 PM

Noi la bonurile de benzina trecem cu pixul,la firma,numele firmei,nr.masinii si R-ul firmei.Bineinteles,bonul este stampilat.la controlul de fond nu s-au legat de aceste bonuri.
referitor la deductibilitatea unor echeltuieli(ex.cele de protocol),eu le "calculez"la fiecare trimestru,la semestru si normal ca la sfarsit de an.



#17 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 26 June 2006 - 07:25 PM

sa nu depasesc 2 % .ideea era daca intr un trimestru depaseam se putea regla anual??pt ca s a zis ba trimestrial ba anual.



#18 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 June 2006 - 11:30 PM

mihails2005 a spus:

sa nu depasesc 2 % .ideea era daca intr un trimestru depaseam se putea regla anual??pt ca s a zis ba trimestrial ba anual.

Nu observi ca esti "din alt film"?
De ce postezi intrebari legate de protocol in tot forumul? :?



#19 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 28 June 2006 - 07:56 PM

Intamplator sunt contabil la o benzinarie... iar referitor la ce inseamna pentru vanzatorii de aici sa dea bonuri fiscale la toata lumea indiferent daca e coada de masini sau ploua torential (adica ma refer la acel dute - vino in pas alergator de la pompe la casa de marcat care nu poat fi instalata pe pompe) nu mai vorbesc daca se mai livreaza si marfa pe baza de avize de expeditie... e destul de dificil... iar daca vanzatorul ti-a semnat si stampilat bonul pe verso cred ca soferul dumitale poate destul de usor sa scrie firma si nr.masinii... asta ar fi solutia dupa mine.
__"*"__






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL