Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract de imprumut intre asociat si firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contract de imprumut intre asociat si firma

12 replies to this topic

#1 cristina_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2006 - 11:53 AM

Buna tuturor

am si eu nevoie de un contract de imprumut intre asociat si firma. Din cate stiu, la primul imprumut este nevoie de contract, la urmatoarele se folosesc acte aditionale. Asa e???



#2 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 17 May 2006 - 11:57 AM

Depinde cum faci contractul.

Pentru contract...gasesti pe Forum "Contract de creditare Societate"
in sectiunea despre modele, formulare...Cam pe-acolo.




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 17 May 2006 - 11:37 PM

se poate face imprumut intre societate cu asociat unic si o persoana fizica?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 18 May 2006 - 07:19 AM

da!



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 May 2006 - 09:41 AM

mony23 a spus:

se poate face imprumut intre societate cu asociat unic si o persoana fizica?
Persoana fizica si asociatul unic sunt una si aceeasi persoana?



#6 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 18 May 2006 - 10:23 AM

Contractul il faci intre Societatea comerciala (care se intimpla sa aiba un asociat unic) reprezentata de acel asociat unic si persoana fizica. Inteleg ca persoana fizica imprumuta societatea si nu invers, nu? Ca daca societatea ii da imprumut persoanei fizice care se intimpla sa fie si actionar... nu e bine.



#7 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 18 May 2006 - 05:09 PM

persoana fizica (alte decat asociatul unic) imprimuta firma care are asociat unic.
acest contract de imprumut trebuie facut la un notar?
as dori sa-mi dati mai multe detalii va rog
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#8 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 18 May 2006 - 05:54 PM

Nu, nu ai nici un motiv sa-l autentifici la un notar.
Faci contractul intre cele doua parti si eventual daca persoana solicita o dobanda din partea firmei, acest lucru trebuie stipulat.
Atentie doar la faptul ca acea dobanda se va impozita (sau asa ar trebui) le persoana fizica.



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2006 - 08:21 AM

ana c a spus:

Nu, nu ai nici un motiv sa-l autentifici la un notar.
Faci contractul intre cele doua parti si eventual daca persoana solicita o dobanda din partea firmei, acest lucru trebuie stipulat.
Atentie doar la faptul ca acea dobanda se va impozita (sau asa ar trebui) le persoana fizica.
In plus, atentie la deductibilitatea cheltuielii cu dobanda si la incadrarea in limita dobanzii de referinta comunicate de BNR.



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2006 - 08:22 AM

O solutie mai simpla ar fi imprumutul fara dobanda.



#11 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 19 May 2006 - 12:01 PM

imprumutul este fara dobanda.
am inteles de la alte persoane ca nu s-ar putea face un contract de imprumut intre societate si persoana fizica decat la notar
cunoasteti un temei legal pt un asfel de contract?
aveti un model contract de imprumut?

monstef2001co2003@yahoo.com
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#12 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 19 May 2006 - 12:20 PM

"Contract imprumut societate" ...la topicul despre contracte, modele, formulare... Da o cautare...



#13 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 09 January 2008 - 03:39 PM

am si eu nevoie de acest contract de imprumut, am dat cautare si nu imi gaseste nimic.
imi puteti da link, va rog!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL