Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sondaj de opinie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sondaj de opinie

5 replies to this topic

Poll: In urma dublarii impozitului pe venitul microintreprinderilor, care va creste de la 1,5% la 3% voi lua decizia sa:

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2005 - 12:21 PM

Va propun un sondaj



#2 o economista

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate...

Postat 03 January 2005 - 12:47 PM

toate cele 6 firme micro pe care la care lucrez trec la impozit pe profit, deci ar cam trebui sa votez de 6 ori :P




#3 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 03 January 2005 - 01:10 PM

Dupã pãrerea mea toate microintreprinderile care lucreazã în comerþ sunt net dezavantajate de mãrirea impozitului la 3%.
Existã ºi microintreprinderi din prestãri de sevicii la care cheltuielile nu au o pondere mare raportate la venituri, la care impozitul pe veniturile microintreprinderii ,chiar ºi în noile condiþii rãmâne avantajos faþã de impozitul pe profit.
Manea Mircea



#4 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 12 January 2005 - 02:26 PM

In cazul in care cheltuielile reprezinta 81.25% din venituri, atunci impozitul pe venit si impozitul pe profit sunt egale.
In functie de raportul venituri si cheltuieli, fiecare ia decizia favorabila...



#5 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 20 January 2005 - 12:46 PM

Cred ca fiecare firma trebuie sa ia decizia de a trece de la 3% la 16% in functie de obiectul de activitate pe care il desfasoara si de particularitatile sale.Cu siguranta nici un prestator de servicii nu va alege sa fie platitor de impozit pe profit,decat daca e nevoit,neindeplinind conditiile.Pentru cei care se ocupa cu comertul e mai avantajos sa plateasca impozit pe profit.
Oricum trebuie facute niste calcule inainte de a lua aceasta decizie.



#6 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 25 January 2005 - 09:11 AM

Nu stiu daca sunt intocmai de acord cu tine. Eu vreau sa imi deschid un cabinet de consultanta si iti pot spune cu certitudine ca prefer sa platesc impozit pe profit! Asta cu atat mai mult cu cat esti la inceput si ai shanse mari sa vii cu bani de acasa:).
Pana iti formezi o clientela care sa iti asigure venituri multe cu cheltuieli putine.... mai bine nu ma risc si apoi,daca banii nu stim sa i investim nu stiu ce cautam aici :).
Ajutam cum / cand putem....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL