Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
prime acordate salariatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


prime acordate salariatilor

2 replies to this topic

#1 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 22 May 2006 - 03:07 PM

O societate poate acorda prime salariatilor chiar daca de cateva luni merge pe pierdere? Din cate m-am documentat se pot da prime in limita a 2% din cheltuielile cu salariile iar acestea se includ in statul de plata si se calculeaza impozite etc. etc. mai putin somaj 1%. Este corect? Se pot acorda prime, sau ajutoare in bani, fara a mai fi asa de "greu"impozitate? Ma poate ajuta cineva? Cu mii de multumiri! :)



#2 hileine

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Multe

Postat 31 May 2006 - 08:33 AM

Lucrez la o Reprezentanta si directorul vrea sa dea bonusuri/prime de eficienta la 3, 4 luni.Le da fiecarui angajat in functie de activitatea prestata. Se face un stat de salarii separat? Se cumuleaza aceste prime salariului brut si se platesc taxele aferente, respectiv cas, cass, somaj si impozitul de 16%?Aceste prime nu sunt un venit fix si nici nu e mentionat in contractul de munca.

Pls, help
Merci




#3 scorpiuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2006 - 11:01 PM

normal si cred ca si legal asa ar trebui sa fie primele sa fie cumulate cu salriul aferent luni respective sa fie incluse pe statul de plata si sa fie platite si darile respectve.Cel mai simplu cred ca ar fi sa le acorzi ca prime avans si apoi sa le adaugi la salariu in luna urmatoare.Cred ca poti face si stat separat dar la acesta trebuie sa opresti si sa virezi toate darile catre stat :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL