Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Compensare impozit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Compensare impozit

8 replies to this topic

#1 forestman_jr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 22 May 2006 - 07:35 PM

In urma unei cereri la finante s-a aprobat o nota de compensare intre impozit pe venit platit in plus pe cand firma era micro si impozit pe profit datorat in acest moment (o parte din el) intrebarea este cum fac nota contabila 441 cu cine ? pt. ca suma respectiva nu mai apare pe nicaieri?va rog ajutor



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 22 May 2006 - 10:17 PM

forestman_jr a spus:

In urma unei cereri la finante s-a aprobat o nota de compensare intre impozit pe venit platit in plus pe cand firma era micro si impozit pe profit datorat in acest moment (o parte din el) intrebarea este cum fac nota contabila 441 cu cine ? pt. ca suma respectiva nu mai apare pe nicaieri?va rog ajutor

Trebuie sa apara.
In contabilitate ar fi fost indicat sa ai analitice pentru cele doua tipuri de impozite. In acest fel, aveai sold debitor la 441 - impozit venit micro si sold creditor la 441- impozit pe profit. In acest caz nota ar fi fost:
441_imp.profit = 441_imp.venit cu suma acceptata la compensare.

In cazul in care nu ai avut analitice, soldul contului 441 este mai mic decat impozitul pe profit de plata, ca si cum aceasta compensare s-ar fi efectuat deja. In acest caz nu mai faci nici o inregistrare. :wink:




#3 forestman_jr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 07 June 2006 - 02:16 PM

tocmai asta este problema, am in 441 sold mai mare exact cu suma platita in plus pe micro si pentru care s-a obtinut compensare si de care nu stiu cum sa scap . Cred ca nu s-a inregistrat o chitanta cu plata impozitului pe micro atunci demult , pt ca s-a platit numai prin casa. Am o intrebare, daca achit acum din casa in baza notificarii de compensare aprobata de finante ? iar cand o sa am control ca document arat notificarea de compensare oare se poate ?



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 June 2006 - 09:31 AM

Citeaza

Cred ca nu s-a inregistrat o chitanta cu plata impozitului pe micro atunci demult , pt ca s-a platit numai prin casa.

In cazul asta, trebuie sa gasesti chitanta cu pricina (sau s-o reconstitui) si s-o inregistrezi. Altfel esti bun de plata. :wink:



#5 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 11 June 2006 - 11:36 AM

s a platit un impozit pt niste venituri...facturile acelea se anuleaza.
TRebuie sa fac si 441= 5121 in rosu ,691 =441in rosu, 121 =691 in rosu
nu?
Dar ce fac cu banii care deja au fost platiti?
Daca nu sornez 441=5121 raman cu 441 sof final debitor!?!??!



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 11 June 2006 - 02:28 PM

mihails2005 a spus:

s a platit un impozit pt niste venituri...facturile acelea se anuleaza.

:shock:
Cum sa anulezi facturile? :?



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 June 2006 - 09:21 PM

de ce vrei sa anulezi facturile? nu au fost incasate sau nu vor fi incasate niciodata?



#8 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 12 June 2006 - 07:58 PM

da.una s a incasat.treebuie anulate sigur



#9 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 09:28 PM

mihails2005 a spus:

s a platit un impozit pt niste venituri...facturile acelea se anuleaza.
TRebuie sa fac si 441= 5121 in rosu ,691 =441in rosu, 121 =691 in rosu
nu?
Dar ce fac cu banii care deja au fost platiti?
Daca nu sornez 441=5121 raman cu 441 sof final debitor!?!??!
in cazul in care se face un retur de marfa, sau daca se storneaza o prestare de servicii, da se inregistreaza 691=441 in rosu si automat inchiderea 121=691. Este normal sa ai impozit achitat in plus deci sold debitor 441.
Oricum cred ca nu este corect sa le ANULEZI ci sa le faci in rosu...
Oricum nu uita sa faci si declaratiile in mod corespunzator, astfel incat sa stie si adm.fin. ca ai achitat in plus.... :!:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL