Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lege 158 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


lege 158

26 replies to this topic

#21 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 May 2006 - 11:15 PM

nelly_contab a spus:

mai oameni buni,orice programator care a facut un progr.de evidenta contabila,il da la avizat la M.Finantelor si CECAR,de-abia pe urma il vinde tie.
Asadar indiferent ce program utilizezi (daca este legal binenteles)acesta exista si la org.de control.
Nu va face-ti voi griji ca nu au ei cum sa te verifice.
Orice program de contabilitate legal este avizat de ei si ei au tot listingul progr.
din stiintele mele (precare) ceccar nu isi da acordu pt prea multe programe, ministerul finatelor nu isi da acordul pt nici unu (nu intra in atributiunile lor)
deci... cand faceti anumite afirmatii ar fi bine sa va bazati pe ceva concret... nu pe vorbe aruncaae in vand la coada la administratia financiara la depuneri de 100+300 :roll:



#22 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 29 May 2006 - 09:45 AM

:?: :?: Parol , eu nu mi-am bagat coada :evil: :evil:

"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#23 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 May 2006 - 10:20 AM

Nelly, te rugam sa ne lamuresti si pe noi cum e treaba cu avizatul ca noi n-am prea auzit asa ceva.



#24 dorina moisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi

Postat 29 May 2006 - 07:24 PM

"daiab" a spus:

7) Procedura de îndreptare a erorilor va fi aprobată prin ordin al ministrului finanțelor publice.

:?: :?: adica :?:
lamuriti-ma si pe mine, va rog....
Adica vor emite niste norme de aplicare a legii



#25 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 May 2006 - 07:25 PM

Nu trebuie niciun aviz.

Regulile se gasesc in OMF 1850/2004 - Norme de intocmire si utilizare a registrelor si formularelor comune pe economie privind activitatea financiara si contabila:
- pct. G. Criteriile minimale privind programele informatice utilizate in activitatea financiara si contabila
- pct. H. Conditiile in care se pot intocmi, edita si arhiva electronic registrele, jurnalele si alte documente financiar-contabile



#26 dorina moisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi

Postat 29 May 2006 - 07:29 PM

Prin depozitarea arhivei la o firma specializata in format electronic nu inseamna ca se renunta la arhiva in format pe hartie sau la programul informatic ce la generat, controlul va examina tot hartiile(facturi,chitante, declaratii) si apoi notele contabile



#27 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2006 - 06:46 PM

ggf a spus:

daiab a spus:

motronea doru florin a spus:

îl păstrează că poate apare vreun ins dotat cu laptop în control...

ha, ha, ha oare cand se va intampla asa ceva ???.....


Nu le dati idei !!! :lol:

de ce spuneti asta ?

inspectoarele de la sect 5, care merg in control, au toate laptopuri in dotare, de la adm, si cer tot felul de baze de date , si si fac situatii direct in formulare de ale lor...si scot procesele verbale (anexa) la imprimanta ,
introducind toate datele in "laptop" !!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL