Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 164/2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legea 164/2006

18 replies to this topic

#1 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 May 2006 - 07:21 AM

LEGE nr. 164 din 15 mai 2006 pentru modificarea art. 17 alin. (2) din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale
Parlamentul României adoptă prezenta lege.

Articol unic
1.Alineatul (2) al articolului 17 din Legea nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.066 din 17 noiembrie 2004, cu modificările și completările ulterioare, va avea următorul cuprins:
"(2) La același sediu vor putea funcționa mai multe societăți dacă imobilul, prin structura lui, permite funcționarea mai multor societăți în încăperi diferite și dacă este îndeplinită una dintre următoarele condiții:
a) cel puțin o persoană este, în condițiile legii, asociat în fiecare dintre societăți;
B) dacă cel puțin unul dintre asociați este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societății."
-****-
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 și ale art. 76 alin. (2) din Constituția României, republicată.
PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR

BOGDAN OLTEANU

PREȘEDINTELE SENATULUI

NICOLAE VĂCĂROIU


Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 430 din data de 18 mai 2006



#2 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2006 - 09:11 AM

Nu inteleg...asta se aplica si la cladiri de birouri sau cum???




#3 silviu dogaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 May 2006 - 02:33 PM

Poate ma luminati si pe mine ca nu prea pricep. Vreau sa cred ca aceasta lege se refera la sediile sociale ale firmelor!!!! Sau si pentru puncte de lucru? :shock: [/u]



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 May 2006 - 02:38 PM

cred ca se refera la sediu social



#5 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2006 - 02:57 PM

Pai la o cladire de birouri, avem mai multe firme la acelasi sediu. Cum vine chestia cu asociatul????



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 May 2006 - 02:59 PM

nu ai pt aceeasi incapere



#7 silviu dogaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 May 2006 - 02:59 PM

dan popa a spus:

Pai la o cladire de birouri, avem mai multe firme la acelasi sediu. Cum vine chestia cu asociatul????
Toate acele firme din cladire trebuie sa aiba punct de lucru acolo nu sediu social



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 May 2006 - 03:01 PM

silviu dogaru a spus:

dan popa a spus:

Pai la o cladire de birouri, avem mai multe firme la acelasi sediu. Cum vine chestia cu asociatul????
Toate acele firme din cladire trebuie sa aiba punct de lucru acolo nu sediu social
ai impresia ca la marriot sunt puncte de lucru ?
sau la wtc ?
lasa-ti treburile astea pt avocati ca ei stiu cum e treaba



#9 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2006 - 03:20 PM

Legea asta este de o prostie crasa. Firma noastra isi are sediul social intr-o cladire de birouri. Trebuie sa vinda actiuni proprietarului cladirii?



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 May 2006 - 09:36 PM

daca ai sta in aceleasi birouri cu alte firme da
dar stati in bioruri diferite
de ce nu stati linistiti si sa lasati avocatii sa comenteze ?



#11 motronea doru florin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pausesti Maglasi, valcea

Postat 26 May 2006 - 09:09 AM

Păi, dacă subiectul e pentru avocaţi, postaţi-l pe www.avocatura.ro.



#12 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 26 May 2006 - 09:23 AM

Referitor la legea asta,intr-o vila cu 3 camere isi au sediul social mai multe firme,cam 4.Doua din ele au actionari comuni,restul nu.Apartamentul este proprietatea unei pers.fizice.Eu inteleg din lege ca nu prea suntem inregula. :?: Asa este?



#13 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2006 - 09:45 AM

Septimiu a spus:

daca ai sta in aceleasi birouri cu alte firme da
dar stati in bioruri diferite
de ce nu stati linistiti si sa lasati avocatii sa comenteze ?

Legea este prost formulata si nu trebuie sa fii avocat sa-ti dai seama asta. De asemenea, in orice bibliografie pentru stagiari ceccar sau cafr se include si legea 31.

Rezolvarea e clara: In loc de "SI DACA" trebuia scris "SAU DACA".



#14 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 26 May 2006 - 10:43 AM

Problema este destul de clara ...eu am un apartament de doua camere pe care l-am inchiriat unei firme care are si sediul social in el...Am vrut sa-mi deschid si eu o firma cu sediul social la aceeasi adresa dar nu am avut voie pentriu ca deja functiona o firma.....acum in urma acestei legi, eu fiind proprietarul apartamentului si acesta avind 2 camere (deci fiecare cu o camera)voi putea deschide si eu firma pe acelasi sediu



#15 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2006 - 12:32 PM

Desi nu avem pregatire juridica , ar cam trebui sa stim sa comentam subiectul deoarece apartine de domeniul comercial in speta societati comerciale.
Parerea mea.
Incapere in contextul legii inseamna apartament sau ansamblu de camere cu o pozitionare fixa (numar) in cadrul constructiei. In acest sens intr-un apartament pot functiona mai multe firme daca au un asociat comun sau unul dintre asociati este propietarul apartamentului.



#16 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 May 2006 - 01:20 PM

exact tomene. sper ca s-a lamurit
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#17 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2006 - 01:35 PM

poate ca la apartamente e corect, dar la cladiri de birouri eu vad numai probleme, (au incaperi separate pentru fiecare companie - deci trebuie ca proprietarul sa fie asociat in toate firmele).



#18 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 May 2006 - 01:57 PM

depinde de nr de camere
banuiesc ca fiecare camera se poate numerota. la fel ca apartamentele
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#19 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2006 - 05:21 PM

si ce daca se pot numerota camerele?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL