Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociati cetateni straini - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociati cetateni straini

4 replies to this topic

#1 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 04 January 2005 - 04:43 PM

Am o societate in care asociatii sunt cetateni straini.
Va rog sa-mi spuneti daca stiti : administratorul societatii trebuie sa fie obligatoriu o alta persoana de cetatenie romana??!!

Daca este posibil si actul normativ. Va multumesc foarte mult!!



#2 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 January 2005 - 04:52 PM

Nu stiu sa iti spun actul normativ acum si nici nu am timp sa il caut, dar iti pot spune din practica, de la firme la care am lucrat, una avea asociat unic strain care era si administrator, alta avea doi asociati straini si erau amandoi administratori, alta doi asociati, o persoana juridica si un strain in care strainul era administrator. Deci cred ca nu este vreo restrictie in sensul asta,...
Sper ca ti-am fost de ajutor




#3 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 January 2005 - 06:42 PM

Raspunsul Ioanei este corect, nu conteaza nationalitatea administratorului. Oricum, societatea este romaneasca. Temeiul legal este Legea 31/ 1990.
"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#4 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 04 January 2005 - 07:23 PM

[quote=SAR-CO]daca este posibil si actul normativ. Va multumesc foarte mult!!

Cred ca in Legea 31 privind societatile comerciale, gasesti raspunsul



#5 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 05 January 2005 - 08:06 AM

Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL