Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asigurare viata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asigurare viata

9 replies to this topic

#1 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 26 May 2006 - 10:26 AM

Ajutati-ma va rog:o angajata si-a facut asigurare de viata si i s-a spus ca este scutita de plata unor contributii.Care sunt aceste contibutii,stie cineva? :(



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 26 May 2006 - 10:38 AM

pauza. nu exista asa ceva. am si eu asigurare de viata. era o facilitate, care nu stiu daca mai este valabila, in sensul ca la impozitul pe venitul global, statul iti accepta sa-ti deduci ca cheltuiala un maximum de 200 euro echivalentul in lei anual, aferent asigurarilor de viata. in rest de unde atata scutire???




#3 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 26 May 2006 - 11:19 AM

Mai exact nu stie nimeni,ce-i cu astia 200 euro?



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2006 - 06:22 PM

era vorba de pensii ocupationale. nu orice asigurare de viata poate fi incadrata astfel.
v. cod fiscal



#5 gabitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 21 December 2006 - 04:53 PM

Asigurare privata de pensii si sanatate pentru asociat unic este deductibila? Cei de la soc de asigurari sustin ca este deductibila 100% chiar daca asociatul unic nu are contract de munca . Daca este deductibila unde precizeaza? Va multumesc!
gabi



#6 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 21 December 2006 - 06:34 PM

Vezi postareagabitza, la Dec 21 2006, 05:53 PM, a spus:

Asigurare privata de pensii si sanatate pentru asociat unic este deductibila? Cei de la soc de asigurari sustin ca este deductibila 100% chiar daca asociatul unic nu are contract de munca . Daca este deductibila unde precizeaza? Va multumesc!
In aceeasi situatie am si eu caz. Le-am trecut la nedeductibile integral. Cea cu 200 E din IVG a fost valabila pana anul trecut, 2005.



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 December 2006 - 07:47 PM

Cod fiscal,valabil pana la 31.12.2006-art.21(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:

j) cheltuielile efectuate în numele unui angajat, la schemele facultative de pensii ocupationale, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 de euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant;
k) cheltuielile cu primele de asigurare private de sănătate, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 de euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant;

Cod fiscal,valabil de la 01.01.2007-art.21(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
...........................
j) cheltuielile efectuate, in numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 200 euro intr-un an fiscal pentru fiecare participant;
k) cheltuielile cu primele de asigurare voluntara de sanatate, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 200 euro intr-un an fiscal pentru fiecare participant;



#8 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 21 December 2006 - 10:07 PM

Vezi postareaGAMA, la Dec 21 2006, 08:47 PM, a spus:

Cod fiscal,valabil pana la 31.12.2006-art.21(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:

j) cheltuielile efectuate în numele unui angajat, la schemele facultative de pensii ocupationale, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 de euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant;
k) cheltuielile cu primele de asigurare private de sănătate, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 200 de euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant;

Cod fiscal,valabil de la 01.01.2007-art.21(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
...........................
j) cheltuielile efectuate, in numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 200 euro intr-un an fiscal pentru fiecare participant;
k) cheltuielile cu primele de asigurare voluntara de sanatate, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 200 euro intr-un an fiscal pentru fiecare participant;
Am luat la cunostinta, cu scuzele de rigoare.



#9 platy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 January 2007 - 07:56 PM

Nu am acum acces la legislatie, dar sa verificati daca nu cumva aceasta deductibilitate se aplica doar daca se considera ca asigurarea platita de angajator este venit din punctul de vedere al IVG pentru salariat. In acest caz il puneti pe salariat la plata ... :thumbup:



#10 OANCEA SIMONA

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 22 March 2007 - 02:15 PM

SI EU AM ACCEASI PROBLEMA.
DUPA CE ANI DE ZILE MI-AM PLATIT SINGURA O PENSIE PRIVATA SI MI-AM DEPUS DOAR PT ANUL 2004 DECL PT VENITUL GLOBAL (LA CARE NORMAL CA N-AM PRIMIT NICI UN BAN) ACUM MI SE SPUNE DE LA IMPOZITE SI TAXE CA SUMA TB S-O RECUPEREZ DE LA ANGAJATOR PRINTR-O CERERE (ASTA PT ANII 2005-2006).PT ANUL 2004 TB SA MAI FAC O CERERE SA CAUTE PRIN DOSARE ! CA ,...CREDE EA...S-A UITAT !
IN CEEA CE PRIVESTE SUMA RECUPERATA,CUM SE PROCEDEAZA ? LUNAR SOCIETATEA N-AR TB SA PLATEASCA IMPOZIT ? SAU CUM ?(ASTA IN CAZUL IN CARE ESTE PANA IN 200 EURO/12LUNI).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL