Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
leasing extern mai aiurea - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


leasing extern mai aiurea

14 replies to this topic

#1 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 May 2006 - 03:44 PM

am un contract de leasing extern financiar... cu desfasurator cu ratele, dar fara dobanda :shock: ... asta e lucru bun ca nu se plateste imp nerezidenti
dar...... !!!!! am si un dvi pe care este trecuta valoarea bunului 4700 epuroi si cuylmea... sunt calculate taxa vamala, acciza, comision + tva la toata valoarea bunului :shock: :shock: :shock: ... eu stiu ca dvi se face pe valoarea reziduala atunci cand aceasta se va factura sau se va platii :shock: :shock: :shock: ... pe dvi asta mai scrie, termen de palta 22.05.2008... s-ar putea sa inregistrez taxele in valoare masinii si tva aferent sa-l deduc ? :shock: :shock: :shock: numai ca o sa ramana neplatite in evidenta contabila :roll:
... help ca e cam aiurea :x



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 May 2006 - 04:49 PM

am aflat o chestie
dvi u e cu titlu informativ :shock:
dupa 12 luni de la data contractului daca s-a achitat toata valoare se va duce acest dvi la vama, se va anula si se va face unul cum trebuie pt taxa reziduala :shock: ... individu care s-a ocupat de smecheria asta a zis sa nu iau in considerare dvi-u asta de acum...
eu va intreb: pot sa-l ignor fara sa contabilizez taxa, com, acciza + tva u ? :shock:

p.s. nu ma lsati sa vorbesc singur :D




#3 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 May 2006 - 07:52 PM

Cel mai bine e sa il ignori, zic eu. Daca inregistrezi bunul pe baza lui, iti majorezi valoarea bunului, si automat amortizarea lunara, si pe urma faci storno un intreg balamuc. Incearca sa obtii o hartie scrisa, ca se va storna dvi-ul asta si inregistreaza, doar la valoarea initiala a bunului. Cand iti vine dvi-ul final, majorezi valoarea bunului si implicit, amortizarea. E doar o parere, eu una asa as proceda.



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 May 2006 - 09:51 PM

Hai sa vedem ce zice si CF:
...
Faptul generator si exigibilitatea - cazuri speciale
Art. 135. - (1) Prin derogare de la art. 134 alin. (3), exigibilitatea taxei pe valoarea adaugata intervine la datele prevazute in prezentul articol.
(2) Pentru serviciile efectuate de persoanele impozabile stabilite in strainatate, astfel cum sunt definite la art. 151 alin. (2), pentru care beneficiarii au obligatia platii taxei pe valoarea adaugata, exigibilitatea taxei intervine la data primirii facturii prestatorului sau la data achitarii partiale sau totale a serviciului, in cazul in care nu s-a primit factura prestatorului pana la aceasta data. Pentru operatiunile de inchiriere de bunuri mobile si operatiunile de leasing contractate cu un prestator stabilit in strainatate, denumite in continuare operatiuni de leasing extern, taxa pe valoarea adaugata devine exigibila la fiecare din datele specificate in contract pentru plata ratelor. Daca se efectueaza plati in avans, exigibilitatea taxei pe valoarea adaugata intervine la data efectuarii platii.
Chiar daca ai in fata un DVI, tot de prevederile din CF trebuie sa te tii.

Mai departe:

alin.(1) din OG 51/1997 R privind operatiunile de leasing si
societatile de leasing:
"Bunurile mobile care sunt introduse in tara de catre utilizatori,
persoane fizice sau juridice romane, in baza unor contracte de leasing incheiate cu societati de leasing, persoane juridice straine, se incadreaza in regimul vamal de admitere temporara, pe toata durata contractului de leasing, cu exonerarea totala de la obligatia de plata a sumelor aferente drepturilor de import, inclusiv a garantiilor vamale".
Asa ca, pana la finalizarea contractului, nu ai ce adauga la val. bunului ca si drepturi vamale. :wink:

Ce nu pricep eu: de ce nu ai dobanda trecuta explicit? Finantatorul ce castiga totusi? In contract ce scrie? :?



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 May 2006 - 11:25 PM

pai ... stai sa va zic si spilu... masina e platita integral... dar sa nu se plateasca tva la vama la toata valoarea s-a facut contractul de leasing :roll:
de aceea nu are dobanda... ar fi fost culmea sa aiba dobanda :lol:
idea e simpla... daca dvi e cu titlu informativ, se inregistreaza contractu'
2133-167
si la fiecare rata (care de fapt o sa fie la misto)
167-404
4426-4427

si la sfarsitul celor 12 luni (chiar daca leasingu e facut pe 2 ani)...
2133-446 acciza
4426-446 tva rata reziduala

cat traiste omu invata :D

p.s. bine ca macar nu mai plateste impozit nerezidenti



#6 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2006 - 03:07 AM

cu ce s-a justificat plata masinii?



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2006 - 09:09 AM

probabil Op-ul de avans a fost facut pe valoarea totala sau au existat plati succesive pana la sosirea masinii. n-am inteles de ce nu s-a facut contractul de leasing doar pe 1 an.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 May 2006 - 10:22 AM

masina a fost platita cash la sosirea ei in romania... daca se facea plata cu op nu cred ca mai facea nimeni lesing
probabil nu se poate face contract pe un an ...



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2006 - 12:12 PM

prin definitia leasingului, durata acestuia nu poate fi mai mica de un an. deci, sub 1 an nu e leasing. peste 1 an durata se stasbileste in functie de obiectul in leasing, de durata de viata a acestuia, de capacitatea de plata a utilizatorului etc.



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 May 2006 - 11:11 PM

nicole33 a spus:

prin definitia leasingului, durata acestuia nu poate fi mai mica de un an. deci, sub 1 an nu e leasing. peste 1 an durata se stasbileste in functie de obiectul in leasing, de durata de viata a acestuia, de capacitatea de plata a utilizatorului etc.
nu m-ai ajutat cu nimic



#11 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 29 May 2006 - 09:42 AM

[quote="Septimiu"]am aflat o chestie
dvi u e cu titlu informativ :shock:
dupa 12 luni de la data contractului daca s-a achitat toata valoare se va duce acest dvi la vama, se va anula si se va face unul cum trebuie pt taxa reziduala :shock: ... individu care s-a ocupat de smecheria asta a zis sa nu iau in considerare dvi-u asta de acum...
eu va intreb: pot sa-l ignor fara sa contabilizez taxa, com, acciza + tva u ? :shock:

Atunci ar trebui sa fie import temporar.In acest caz in casuta "declaratie" de pe dvi ar trebui sa scrie IM 5 si ar fi trebuit sa fie insotita de o Autorizatie de admitere temporara in care sa dea si termenul de 22.05.2008.In acest caz poti sa ignori dvi-ul.La sfarsitul contractului se duce cu dvi-ul temporar la vama si se va face dvi-ul final.Daca scrie IM 4, inseamna ca este import final,( ceea ce nu cred) in acest caz ma tem ca nu poti ignora taxele+ tva-ul, eventual daca tii cont de CF, cum a scris ctanela. Parerea mea e ca ar trebui refacut dvi-ul ca sa fie temporar si astfel te scutesti de necazuri.



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 May 2006 - 10:00 AM

e "EU5"... deci e clara treaba :D
chestia cu 4 si 5 nu o stiam... cat traieste omu invata :roll:



#13 andrea_k

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 29 May 2006 - 10:09 AM

O informatie in plus, in DVI, rubrica 37 iti da exact informatia despre regimul vamal. Atentie! Termenul de definitivare, este de obicei sfarsitul anului, deci 31.12, in cazul in care nu coincide cu perioada admiterii temporare, adica 12 luni, la sfarsitul anului se cere prelungire de la Directia Regionala Vamala (copie dupa DVI, copie dupa certificatul de admitere temporara, si o cerere in care se specifica termenul de definitivare in urmatorul an fiscal). In caz contrar, adica omiterea acestui procedeu inseamna amenda de 2500 RON.



#14 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 30 May 2006 - 01:41 AM

Leasingu' matale nu e financiar.
Daca n-are dobanda, nu e leasing financiar dpdv contabil.
Daca durata contractului e < 3 ani (DNU la auto e min.4 ani), nu e leasing financiar dpdv fiscal:

CF:

Art.7. - (1) In intelesul prezentului cod, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
...
7. contract de leasing financiar - orice contract de leasing care indeplineste cel putin una dintre urmatoarele conditii:
a) riscurile si beneficiile dreptului de proprietate asupra bunului care face obiectul leasingului sunt transferate utilizatorului la momentul la care contractul de leasing produce efecte;
B) contractul de leasing prevede expres transferul dreptului de proprietate asupra bunului ce face obiectul leasingului catre utilizator la momentul expirarii contractului;
c) perioada de leasing depaseste 75% din durata normala de utilizare a bunului ce face obiectul leasingului; in intelesul acestei definitii, perioada de leasing include orice perioada pentru care contractul de leasing poate fi prelungit;
8. contract de leasing operational - orice contract de leasing incheiat intre locator si locatar, care nu indeplineste conditiile contractului de leasing financiar;



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 May 2006 - 09:50 AM

daca masina e second hand scapa ? :D
ideea e ca scrie pe el leasing financiar :?
ca altfel nu vad ce s-ar putea face...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL