Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Structura examenului acces 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Structura examenului acces 2006

27 replies to this topic

#1 ani_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 May 2006 - 05:25 PM

Stie cineva care este structura examenelor de anul acesta?Este 100% grila?Majoritatea intrebarilor sunt cumva din carte?Ne poate raspunde cineva care a dat examenul anul trecut daca au fost intrebari din carte ?
Spor la invatat!!!



#2 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 May 2006 - 07:52 PM

Si eu vreau sa dau examenul anul asta ,structura examenului este pe www.ceccar.ro,se desfasoara in 1 si 2 iulie dureaza 3 ore consta in teste grila :proba I-contabilitate ,fiscalitate,drept
proba II-audit ,evaluare,control,expertiza
nota de trecere este minim 6,media de trecere este 7(deci 6 la o proba si 8 la cealalta)sau 10 si 10 la ambele :D

bibliografia este postata pe ceccar,este imposibil de parcurs integral toata bibliografia ,cineva care a dat anul trecut examenul mi-a spus ca majoritatea testelor grila sunt din cartea de teste ,eu am editia din 2005,mi s-a spus de la ceccar ca este valabila la examenul de anul asta ,ca nu mai au timp sa scoata alta,intre timp a aparut editia 2006,nu stiu daca sunt mari diferente,si in bucuresti se organizeaza niste cursuri la care se trece prin toata materia.
Eu nu m-am inscris la aceste cursuri sper sa ma descurc pe cont propriu ...

Concluzie: daca sti sa faci cartea de teste integral treci examenul!
BAFTA ,sper sa rezolvam grilele impreuna cu cei interesati , pe
forum.Eu nu am IAS/IFRS -de loc si nu poti face testele fara sa citesti ,cartea de la ceccar costa 250ron dar mai sunt variante mai ieftine,nu stiu cit de complete , si inca nu am toata bibliografia strict necesara.




#3 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2006 - 08:25 PM

Chiar toata cartea? Dar este enorm de mult! Nici daca stii foarte bine teoria nu este suficient timp sa rezolvi toate problemele din carte...pana la examen. Eu m-am uitat prin ea, cel putin la contabilitate...sunt foarte multe probleme...si unele foarte grele...nici nu am stiut de unde sa incep sa le rezolv...Mai ales studiile de caz...la grile...e mai usor.
Iar la fiscalitate, audit, doctrina...este multa teorie de invatat, sunt subiecte a caror tratare presupune sa scrii cel putin o pagina A4...si mai trebuie sa le stii si pe de rost ca sa le scrii. La probleme mai e cum mai e...te mai bazezi pe logica, dar la teorie...
Am inteles ca s-ar pune baza pe grile la examen, nu pe studiile de caz... cel putin asa sper...



#4 ani_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 May 2006 - 11:12 PM

Mie mi se pare ca e f. multa teorie....am terminat facultatea acum 7 ani...si mi se pare ca am iesit din ritm cu invatatul....oare avem timp sa invatam pana pe 1 iulie in conditiile in care nu putem lipsi de la serviciu????
M-am uitat putin pe carte....mi se pare imposibila....la intamplare m-am uitat pe cateva subiecte...Intr-un ghid practic de IFRS am citit care sunt metodele de evaluare....pe o grila din carte am gasit alt raspuns....Nu mai stiu ce sa cred, care este cartea de referinta pt IAS-uri???
Cine a dat examenul anul trecut, cand s-a apucat de invatat?Cu o luna inainte?Ca eu sunt tare nehotarata daca sa ma inscriu....



#5 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2006 - 09:43 AM

Eu am cumparat colectia de IAS -uri de la CECCAR. Au si exemple de probleme la fiecare IAS in parte. Sunt un pic cam stufoase, se repeta mult... sa umple paginile sa-ti ia banii... dar cred ca gasesti tot ce ai nevoie acolo.
Dar acum este prea tarziu sa te mai apuci sa inveti din ele. Mergi pe fiecare problema in parte si cauta decat raspunsul la probleme.
Da... este enorm de mult. Eu cred ca partea de grile trebuie stiuta f. bine... si din restul...ce mai apuci...ce se mai poate...ce mai stii... ce mai reusesti sa retii...



#6 ani_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 28 May 2006 - 10:15 AM

O iau ca pe o incurajare...:))Maine imi cumpar cartea si incep sa invat din ea....apoi voi vedea cum merge..am timp pana pe 10 iunie sa ma hotarasc!
Voua cum va merge???
:))



#7 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 May 2006 - 05:04 PM

Eu am dat examen anul trecut. Structura a fost 8 puncte pe grile, 2 puncte studii de caz. Nu stiu daca se va mai respecta si anul asta. De invatat, ce sa zic m-am apucat cu o luna jumatate, aproape doua mai inainte. Vedeti ca multe studii de caz sunt rezolvate pe forum. Sunt intradevar foarte multe studii de caz si nu pot fii retinute. Sincer eu am stiu foarte bine grilele si apucasem sa ma uit asa in mare, pe majoritatea studiilor de caz. Sper pentru voi sa se mentina structura si anul asta. Examenul a cam fost destul de lejer, grilele si studiile au fost identice cu cele din carte. La conta au fost 30 de intrebari cu 0.3 punctaj si la celelalte materii 15 intrebari cu 0.6 punctaj, asta la grile si separat cate doua studii de caz, fiecare punctata cu cate un punct. Faceti grilele, si nu de doua ori, de cate 3-4 ori, in functie de timpul fiecaruia. Stiu ca e mult de invatat, dar nu fiti descurajati, CECCAR-ul are nevoie de cotizatii asa ca nu cred ca o sa fie vreo problema. Spor tuturor la invatat!



#8 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2006 - 10:47 AM

multumim mult pentru informatii si incurajare, marinic
Bafta si tie in continuare



#9 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 31 May 2006 - 07:59 AM

Mie mi-a zis o colega care lucreaza la CECCAR ca anul acesta se zvoneste ca ar da 50% grile 50% studii de caz. Si eu vroiam sa dau anul acesta dar la Cluj abea acum a aparut cartea si cand am vazut-o era sa pic jos iar cand am si deschis-o si am mai si citit de prin ea ma gandeam ca anul asta clar nu am ce cauta la examen. Astept incurajari



#10 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 May 2006 - 08:35 AM

Sfatul meu e sa te duci anul asta. Deja o parte din studiile de caz sunt rezolvate pe forum, macar ai de unde sa incepi. Poate la anul or sa introduca si alte chestii, nu amana. Apuca-te de invatat, stiu ca e mult, dar eu cred ca inca mai ai timp. Stai linistita toti am avut reactia asta cand am vazut cartea. Multa bafta!



#11 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2006 - 06:21 PM

pe ceccarbuc.ro termenul de inscriere este de 16.iunie 2006 deci nu 10 iunie au prelungit termenul de inscriere in bucuresti.
in ceea ce priveste parcurgerea si rezolvarea tuturor problemelor din cartea de teste reactia mea afost la fel cu a majoritatii dintre voi :nu am ce cauta la examen anul asta ,dar am gasit rezolvari la teste pe acest forum si deci ar exista o sansa ,timp de parcurs testele si rezolvarile ar mai fi ,.......si eu mai ma gindesc inca dac sa ma inscriu s-au nu ?
De mare ajutor ne sunt cei care au postat rezolvarile la toate problemele
poate... se mai poate.... si mai este timp de invatat!



#12 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 June 2006 - 10:38 PM

tat. a spus:

pe ceccarbuc.ro termenul de inscriere este de 16.iunie 2006 deci nu 10 iunie au prelungit termenul de inscriere in bucuresti.
in ceea ce priveste parcurgerea si rezolvarea tuturor problemelor din cartea de teste reactia mea afost la fel cu a majoritatii dintre voi :nu am ce cauta la examen anul asta ,dar am gasit rezolvari la teste pe acest forum si deci ar exista o sansa ,timp de parcurs testele si rezolvarile ar mai fi ,.......si eu mai ma gindesc inca dac sa ma inscriu s-au nu ?
De mare ajutor ne sunt cei care au postat rezolvarile la toate problemele
poate... se mai poate.... si mai este timp de invatat!

Salutare,
Nu vreau sa dezinformez, dar chestia cu 16.06.2006, data limita de inscriere (postata pe ceccar buc) nu sta in picioare. Si eu dau anul acesta, si ii tot sun pe cei de la ceccar floreasca si ii intreb de una de alta, iar cand vine vorba de data limita de inscriere, imi tot repeta ca este 10.06.2006. Deci.....sunati si voi.
Apropos, o intrebare pentru cei ce au dat anul trecut (asa ca o incurajare, binenteles :) )voi cum ati invatat anul trecut ?? Eu m-am apucat abia pe 01.06.2006, si mi-am dat seama ca e atat de multa materie ca 1 luna nu mai ajunge. Inainte se putea invata si in 2 saptamani. Deci, voi cum ati facut?? Ar fi interesant sa aflam si noi ca sa nu ne mai "temem de ceea ce are sa ne faca noua ceccarul " :)
Astept cu interes vesti de la voi.
Succes voua dar si mie !



#13 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 01:26 PM

Ieri am reusit sa ajung la cursurile de conta.
Printre altele, proful a spus ca fac o mare gafa cei care nu se prezinta la acest examen.
A spus ca sunt intr-adevar si probleme grele, dar acelea, vor fi decat cateva...
In plus, ne-a sfatuit sa rontaim cartea de grile si sa invatam grilele...asa ca speranta moare ultima si exista pentru toti.
Din experienta, am vazut ca sunt anumite chestiuni care trebuie citite, asta daca n-ai o super memorie sa inveti raspunsurile pe de rost.
Dar sunt si unele care merg pe logica si prin cautarea directa a raspunsului in material.
Eu mi-am pierdut f mult timp in mai facand lectura.
Nu zic ca nu mi-a fost de folos, dar daca ma apucam de grile de atunci, as fi stat mult mai bine acum.

Multa bafta tuturor!



#14 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 June 2006 - 02:27 PM

Multumim Cabira, esti o dulce!
Bafta tuturor!



#15 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2006 - 07:20 PM

Voi sunte-ti absolut siguri ca termenul de inscriere este de 10.06.2006
atunci de ce au postat mare pe www.ceccarbuc.ro termenul de 16.06.2006
tot acolo au publicat si anuntul privind cursurile pregatitoare ,puteai sa cauti mult si bine pe site-ul www.ceccar.ro ca nu gaseai nici o referire la aceste cursuri! :?: :evil:
Miine sun si eu si intreb exact data!
Ar fi culmea sa te bazezi ca te poti inscrie pe 16.06.2006 si sa nu mai poti,
totusi site-ul respectiv este al organizatiei Bucuresti ...................fara alte comentarii!



#16 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 June 2006 - 07:45 PM

Salutare,
Eu m-am inscris azi pentru experti. Era coada. Au verificat daca am toate actele in regula si daca am anii toti pentru experti. A fost ok.
Cineva a intrebat cand e ultima zi, pentru ca asteapta sa-i iasa cazierul si nu stie daca mai are timp. Raspunsul a fost foarte clar: 10.06.2006. I s-a apus sa vina totusi vineri pe 5 si nu sambata cand inscrierile se fac "probabil" pana la 14.00. A fost recomandarea lor. Oricum, nu pareau ca vor sa prelungeasca termenul.
Va urez succes.
Pentru cei care inca mai au dubii: telefonati-le !!

Succes



#17 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 06 June 2006 - 07:47 PM

robertantal a spus:

Salutare,
Eu m-am inscris azi pentru experti. Era coada. Au verificat daca am toate actele in regula si daca am anii toti pentru experti. A fost ok.
Cineva a intrebat cand e ultima zi, pentru ca asteapta sa-i iasa cazierul si nu stie daca mai are timp. Raspunsul a fost foarte clar: 10.06.2006. I s-a apus sa vina totusi vineri pe 5 si nu sambata cand inscrierile se fac "probabil" pana la 14.00. A fost recomandarea lor. Oricum, nu pareau ca vor sa prelungeasca termenul.
Va urez succes.
Pentru cei care inca mai au dubii: telefonati-le !!

Succes

Rectificare: vineri 5 inseamna de fapt 9. Sorry!



#18 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 June 2006 - 06:14 PM

Termenul de inscriere este 10.06.2006si pe ceccarbuc.ro,au rectificat intre timp,nu am fost singura care a vazut inscrisa data de 16.06.2006,a mai vazut cineva aceasta data pe acest site.
Bine ca s-a lamurit problema!
Bafta ,tuturor!



#19 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2006 - 07:55 PM

M-am inscris eu astazi.S-a confirmat cand eram in sala ca ultima data de inscriere e 10.06.Mai mult, unii carora nu le-au fost inca acceptate dosarele, au fost sfatuiti sa nu vina in ultima zi cu ele.



#20 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 10 June 2006 - 08:46 AM

spuneti va rog din cate stiti voi,cei din invatamant(contabilitate)pot da examenul acesta)care sunt conditiile???






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL