Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cursuri examen acces 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cursuri examen acces 2006

45 replies to this topic

#1 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2006 - 09:48 AM

Au inceput cursurile de pregatire pt. examenul de acces din iulie? Pe site scria ca incep pe 25. A fost cineva la cursuri? Cum este? Ce s-a facut pana acum? Cum vi se pare?



#2 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2006 - 06:51 PM

Am fost eu, vineri, sambata si azi.
Au inceput cu conta, cu rezolvarea studiilor de caz.
Pur si simplu se dicteaza rezolvarile, si pe alocuri se mai explica anumite notiuni.Pana acum, in mare parte au fost abordate IAS-urile.
Ideea e ca, pt ca a intelege ceva, trebuie macar sa parcurgi probemele inainte, sau macar notiunile teoretice din IAS-uri.
Multi dintre noi, au ridicat problema raspunsurilor incorecte, la unele dintre probleme.Am fost sfatuiti sa le luam ca atare, indiferent ca sunt greseli de tipar, sau altceva... :cry: parca am fi niste handicapati care ar trebui sa invatam raspunsurile pe de rost.
Mie, materia la conta mi se pare destul de stufoasa, si voi merge pe varianta de a parcurge grilele, iar din cazurile de studiu atat cat voi putea.
Sper sa nu ne faca vreo surpriza si sa faca grile din studiile de caz, asa cum se zvonea prin sala de curs...ar fi criminal :twisted:
Oricum, cursurile de conta nu tin decat 10 zile, timp in care nu se vor parcurge toate studiile de caz...pentru cele care nu se vor rezolva la curs, ni s-a recomnadat o carte "Recunoastere, evaluare si estimare in contabilitatea internationala", editura CECCAR 2004, Nicoale Feleaga, Liliana Malciu.Proful de curs ne-a spus ca e posibil sa nu mai existe pe stoc, caz in care o s-o multiplice in cateva exemplare...si ne va fi distribuita in sala.Altcineva a venit cu ideea scanarii si distribuirii prin mail.
Oricum, f multe dintre problemele existente la studiile de caz sunt rezolvate acolo.
Cam atat...ma intorc la studiat :cry:
Bafta multa tuturor...si o sa va tin la curent...desi n-o sa pot ajunge la cursuri in fiecare zi din cauza serviciului.




#3 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2006 - 10:57 AM

Multumesc mult cabira pt. promptitudinea cu care ai raspuns si pentru informatii.
Si eu as fi vrut sa marg la cursuri dar nici serviciul, nici un bebe mic nu m-au lasat, cu toate ca as fi avut nevoie. Am vrut sa-i platesc unei prietene jumatate din valoarea cursului si sa mearga ea, sa-mi dea si mie sa fac un xerox dupa cursuri, dar nici ea nu s-a mai inscris, tot din cauza serviciului, termina la ora 19, zilnic. Asa ca... am ramas fara. Iti multumesc inca odata pt. informatii. Poti sa-mi lasi o adresa de mail, un messenger, ceva, sa mai vorbim?
Multumesc mult.



#4 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 May 2006 - 11:03 AM

Multumim mult pentru informatii!
Din pacate nici mie serviciul nu imi perminte sa ma duc la cursuri
Cei care va duceti la cursuri, poate reusiti sa puneti pe forum rezolvarile la grilele pe care le faceti la cursuri, asa cum au facut cei de anul trecut.



#5 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2006 - 02:26 PM

Adresa de mail e cabira@mymail.ro sau camistoica2002@yahoo.com (pe asta o utilizez mai des).
Mess-ul nu prea il activez in timpul zilei.
Daca am ceva noutati, cu placere o sa le postez, si de asemenea, si rezolvarile de la curs (desi n-o sa pot ajunge la toate), in limita timpului disponibil.
De fapt, intentionez sa urmaresc la cursuri, in paralel, rezolvarile de pe forum de anul trecut, si doar acolo unde sunt diferente, sau explicatii suplimentare, sa le postez.
O saptamana usoara si spor la invatat!!!!



#6 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 May 2006 - 02:29 PM

Multumim mult! Esti o dulce!
Bafta multaaaaaaaaaaaa!



#7 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 June 2006 - 04:15 PM

Cabira poate ne mai povestesti si noua ce se mai intampla pe la cursuri, te rugam frumos!
Ati aflat cat la suta va fi grile si cat la suta studii de caz?
Asteptam cu nerabdare noutati.
Multumim!



#8 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 11:24 AM

Din pacate, saptamana trecuta n-am ajuns, si nici in weekend, pt ca am fost bolnava, dar am informatii de la prietenele mele.
Sambata si duminica s-a facut audit.
Luni, marti si miercuri (adica 5,6 si 7 o sa se rezolve studiile de caz de la conta studii medii).
In ceea ce priveste structura ex, o sa fie doua probe de cate 5 ore.
Prima o sa contina conta, fiscalitate si drept.
La conta or sa fie 60 de grile, la fiscalitate si drept cate 30 de grile.
La fiecare materie cate doua studii de caz.
A doua proba va cuprinde celelalte patru materii care vor avea si ele cate 30 de grile si doua studii de caz fiecare. :shock:
Astazi merg la curs si o sa vad ce se mai intampla.

O saptamana usoara!



#9 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 June 2006 - 12:30 PM

Deci nu o sa fie 50% grile si 50% studii de caz! Inseamna ca mai am o sansa.Deja intrasem in panica din cauza studiilor de caz...
Multumim mult pentru informatii si bafta multa!



#10 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 06:48 PM

asteptam cu interes informatii despre ce se rezolva la aceste cursuri...as fii vrut sa le fac si eu...dar am un bebe mic de 3 luni care nu ma lasa deloc... :D ...asa ca draga cabira te rog sa nu te superi daca abuzam de bunavointa ta...
bafta la invatat...la toata lumea...
Unde-s multi...puterea creste...



#11 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 06:49 PM

asteptam cu interes informatii despre ce se rezolva la aceste cursuri...as fii vrut sa le fac si eu...dar am un bebe mic de 3 luni care nu ma lasa deloc... :D ...asa ca draga cabira te rog sa nu te superi daca abuzam de bunavointa ta...
bafta la invatat...la toata lumea...
Unde-s multi...puterea creste...



#12 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 01:33 PM

Dragilor,
Ieri am ajuns la curs.
S-au facut probleme de la conta studii medii.
Proful a mentionat ca fac o mare gafa cei care nu vin la acest examen.
Or sa fie si probleme grele, dar cateva.
A spus ca trebuie sa stim grilele f bine.
Eu personal, o sa merg pe varianta sa stiu f bine grilele, iar din studiile de caz, acolo unde sunt f multe, ca la conta, cat o sa pot.
Ideea e, ca treci examenul cu grilele.
In timp ce daca abordezi si studiile de caz, nu mai ai timp, iar scopul nostru este sa luam examenul.
Eu imi asum riscul asta, oricum la cat timp a ramas, nici nu mai am alta solutie.

Multa bafta!



#13 laurag

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:arad

Postat 06 June 2006 - 05:15 PM

Am intrebat si eu la CECCAR si mi-au spus ca anul acesta subiectele vor fi 50%-50%. Voi ce stiti?
La cursuri nu am reusit sa ajung, desi am vrut, deoarece lucrez pana tarziu. Dintre cei care ati fost, nu ma puteti ajuta si pe mine cu cate subiecte rezolvate aveti? Va rog!
Aveti cumva subiectele de anul trecut? Se poate sa mi le trimiteti si mie ?
Adresa mea este :laura_ar02@yahoo.com
Va multumesc si BAFTA TUTUROR



#14 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 June 2006 - 05:27 PM

50%-50%? :(



#15 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 June 2006 - 05:58 AM

draga cabira,daca mergi la cursuri,poate reusesti sa postezi care au fost studiile de caz pe care le-ati abordat acolo,numerele lor din cartea de grile.Ma gandesc ca poate se vor orienta catre acele studii pe care le-au tratat la curs,desi ma indoiesc ca in toate orasele sa se fi facut la fel.Dar poate cine stie?Chiar tu ai spus ca nu se pot trata la cursuri toate studiile de caz.Te rog mult,cred ca ii ajuti pe multi care nu reusesc sa ajunga la cursuri!



#16 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2006 - 01:34 PM

Cabira, nu ne-ai mai dat nici o veste.
Ai mai reusit sa ajungi la cursuri ? Ce se mai intampla? Ce se mai aude ? Ce se mai rezolva?
S-au terminat cursurile la contabilitate ? Cate din studiile de caz s-au rezolvat la curs? S-au luat la rand, in ordinea din carte, sau s-a pus accent pe ceva anume ( ex. imobilizari, combinari de intreprinderi, impozit amanat, stocuri, gestiune) ? V-a sugerat cumva pe ce se va pune accent la studiile de caz? Sau care ar fi tematicile cu cea mai mica probabilitate de a fi abordate in studiile de caz de la examen?
Te-am bombardat cu intrebari! Dar tu esti singura noastra sursa de informatii... legata de cursuri...de profesori...si de optiunile CECCAR.

Te asteptam cu vesti, si-ti multumim mult !



#17 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 02:30 PM

Nu a mai fost nimeni pe la cursuri in ultima saptamana? Nu ne mai dati si noua vesti? Noutati?



#18 Mon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 12 June 2006 - 10:52 PM

La Cluj nu se tin cursurile intrucat cica s-ar fi inscris doar 12 persoane.



#19 cabira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 01:40 PM

La cursuri n-am mai ajuns.
La conta insa, s-au terminat.
In cursurile pe care le am eu, adica de la 1-8 s-au facut toate pb de la 352 la 467.
Trebuie sa mai fac rost de 9, 10, 11, 12.
In cursul 13 , ultimul de la conta la care am fost s-au facut pb de la conta studii medii (300 pg 684-323).
Cat despre cursuri, incerc de ceva timp sa le scanez si sa le trimit fie pe expert_contabil2006, fie pe adresa creata de dogy, astfel incat sa le poata accesa cat mai multi dintre voi.
Sper sa le finalizez maine.O sa va anunt pe ce adresa le trimit.
Ieri au inceput cursurile de fiscalitate.
Se rezolva studiile de caz.



#20 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 04:17 PM

Multumim mult Cabira pentru informatiile calde.
As avea o mare rugaminte: poti intreba la curs, la fiscalitate, ce valori la impozite e recomandat sa folosim in rezolvarea problemelor?
de ex. impozit dividende: 16% sau 10%
Deci, se va merge pe ultimele reglementari din Codul fiscal, sau pe cele in vigoare anul trecut?
Multumim mult.
Evaluare s-a facut?
Dar control?
Sunt niste probleme...

Spor la invatat si numai bine !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL