Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pensie militara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pensie militara

8 replies to this topic

#1 stan georgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI

Postat 28 May 2006 - 10:06 AM

am un coleg care a iesit la pensie din armata si s-a angajat la societatea noastra (S.R.L.) acum 3 ani. el are dreptul la recalcularea pensiei? unde ar tb sa se adreseze - la casa de pensii sau la vechiul lui loc de munca (armata)?

:?:



#2 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2006 - 11:48 AM

La casa de pensii la care cotizeaza acum. Vor exista practic doua pensii. Nu are ce sa caute la vechiul loc de munca pentru recalcularea pensiei!
Dar din cate stiu eu, trebuie sa cotizezi peste 10 ani ca sa obtii si a doua pensie.

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 May 2006 - 04:15 PM

la armata



#4 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2006 - 08:28 PM

Cel mai bine ar fi sa citesti legea 164 din 2001, parca.
Este un pic diferentiata situatia, pentru cei care au iesit la pensie din armata cu vechime completa si la limita de varsta, te incadrezi la situatia pe care am pomenit-o eu mai sus. In celelalte cazuri ar fi bine sa te documentezi direct , ... nu cunosc prea bine legea resp. si chiar nu as vrea sa-ti dau informatii eronate.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#5 Laur

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Galati

Postat 30 May 2006 - 02:38 PM

Ti-am dat un PM



#6 stan georgiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI

Postat 30 May 2006 - 07:49 PM

laur, imi e rusine sa-ti spun ca nu stiu cum sa citesc mesajul privat. Unde e?



#7 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 05 June 2006 - 06:17 PM

la implinirea varstei de pensionare cf l19-i se recalc pensia lundu-se in considerare si vechimea acumulata la noul loc de munca



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2006 - 09:37 PM

costinel062000 a spus:

la implinirea varstei de pensionare cf l19-i se recalc pensia lundu-se in considerare si vechimea acumulata la noul loc de munca
raspunsul ar fi fost corect in conditiile in care omul ar fi avut pensie de stat, dar el are pensie militara. deci are dreptul sa i se recalculeze pensia dupa metodologia de recalculare a pensiilor militare



#9 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 07:01 AM

nicole33 a spus:

costinel062000 a spus:

la implinirea varstei de pensionare cf l19-i se recalc pensia lundu-se in considerare si vechimea acumulata la noul loc de munca
raspunsul ar fi fost corect in conditiile in care omul ar fi avut pensie de stat, dar el are pensie militara. deci are dreptul sa i se recalculeze pensia dupa metodologia de recalculare a pensiilor militare
Ai dreptate! Pensia militara nu se recalculeaza in functie de vechime! A fost stabilita o data pentru totdeauna! Aceasta pensie se actualizeaza ori de cate ori are loc o majorare de solda de baza la cadrele militare active! La implinirea varstei de pensionare pentru limita de varsta din L.19/2001 se poate inscrie la o noua pensie in conditiile legii amintite care se calculeaza in functie de perioada de contributie si cuantumul acesteia (9,5 % din veniturile brtute lunare).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL