Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trebuie sa am salariat? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Trebuie sa am salariat?

3 replies to this topic

#1 pop rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 29 May 2006 - 09:48 AM

Va rog sa ma ajutati, la o SC nou infiintata pentru care am declarat in vectorul fiscal,decl 010, ca este platitoare de imp pe profit si tva, dar nu am declarat platitoare de imp pe salarii, cas, somaj, cass, avand in vedere ca sunt in primele luni de activitate si am o cifra mica de afaceri, inseamna ca sunt microintreprindere pana la indeplinirea conditiilor din codul fiscal, adica pana voi avea 100000euro cifra de afaceri a anului precedent?Deci nu-mi este foarte clar, sunt microintreprindere pana cand voi avea o cifra de afaceri de peste 100000 euro si daca da atunci trebuie sa am un salariat fiindca sunt SRL cu asociat unic, este obligatoriu sa agajez pe cineva?



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 May 2006 - 10:01 AM

daca te-ai declarat platitor de impozit pe profit si platitor de tva, asa o sa ramai, indiferent daca vei avea sau nu vreo activitate. Nu ai cum sa mai fii microintreprindere. Nu ai nici o obligatie de a avea salariati. poti sa angajezi cand vrei si atunci faci o noua declaratie 010 la care bifezi obligatiile salariale




#3 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 29 May 2006 - 10:08 AM

Daca in vectorul fiscal te-ai declarat platitoare de impozit pe profit si nu microintreprindere, atunci nu ai cum sa fii micro.In momentul in care vei avea salariati, bifezi in decl.010 imp.pe venit, CAS , CASS , somaj si depui din nou.Pana atunci ai grija de depui decl 100 trimestrial in care declari imp.pe profit.



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 29 May 2006 - 06:52 PM

Pe langa raspunsurile de mai sus, un sfat: colaboreaza cu un contabil. :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL