Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Note contabile imputatii telefon - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Note contabile imputatii telefon

6 replies to this topic

#1 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 29 May 2006 - 05:03 PM

Va rog sa imi acordati putin din timpul dvs.si sa imi raspundeti la intrebarea:care sunt inregistrarile contabile pt imputatii telefon la institutiile publice(buget local)?Va multumesc



#2 mariusika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 31 May 2006 - 08:29 AM

Iti spun eu cum am procedat, dar pentru bugetul de stat(probabil ca singura diferenta e contul in care versi banii):
- evidentiere imputatie: 428.2 = 448.2
- incasare prin casa a imputatiei 5311 =428.2
- depunere imputatie la buget 448.2 = 5311




#3 andreea cristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bihor

Postat 31 May 2006 - 04:22 PM

Multumesc mult de tot pt raspuns.M-ati ajutat mult :)



#4 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2007 - 09:03 AM

La societatile comerciale, daca salariatii depasesc limita valorica stabilita de societate ,diferenta se imputa.
Problema mea este: e ok numai cu o decizie...din care sa rezulte suma imputata si tva-ul aferent....sau trebuie facturata depasirea de convorbiri telefonice?
Mentionez ca retinerile le fac pe statul de salarii....



#5 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 07 March 2007 - 10:06 AM

Vezi postareaMary, la Mar 7 2007, 09:03 AM, a spus:

La societatile comerciale, daca salariatii depasesc limita valorica stabilita de societate ,diferenta se imputa.
Problema mea este: e ok numai cu o decizie...din care sa rezulte suma imputata si tva-ul aferent....sau trebuie facturata depasirea de convorbiri telefonice?
Mentionez ca retinerile le fac pe statul de salarii....

Nu se factureaza daca exista o decizie, in schimb se trec sumele pe venituri.



#6 corina2006

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 08 December 2007 - 09:16 AM

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 7 2007, 10:06 AM, a spus:

Vezi postareaMary, la Mar 7 2007, 09:03 AM, a spus:

La societatile comerciale, daca salariatii depasesc limita valorica stabilita de societate ,diferenta se imputa.
Problema mea este: e ok numai cu o decizie...din care sa rezulte suma imputata si tva-ul aferent....sau trebuie facturata depasirea de convorbiri telefonice?
Mentionez ca retinerile le fac pe statul de salarii....

Nu se factureaza daca exista o decizie, in schimb se trec sumele pe venituri.

Buna :smile:
Am un gestionar care i se va imputa 350 buc din marfa din gestiune? Care este documentatia care trebuie intocmita, notele contabile si cum fac sa imput pe statul de plata?
Multumesc



#7 ileanacz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2008 - 12:50 AM

Vezi postareacorina2006, la Dec 8 2007, 09:16 AM, a spus:

Vezi postareaclaudiaionela, la Mar 7 2007, 10:06 AM, a spus:

Vezi postareaMary, la Mar 7 2007, 09:03 AM, a spus:

La societatile comerciale, daca salariatii depasesc limita valorica stabilita de societate ,diferenta se imputa.
Problema mea este: e ok numai cu o decizie...din care sa rezulte suma imputata si tva-ul aferent....sau trebuie facturata depasirea de convorbiri telefonice?
Mentionez ca retinerile le fac pe statul de salarii....

Nu se factureaza daca exista o decizie, in schimb se trec sumele pe venituri.

Buna :lostit (13):
Am un gestionar care i se va imputa 350 buc din marfa din gestiune? Care este documentatia care trebuie intocmita, notele contabile si cum fac sa imput pe statul de plata?
Multumesc


As dori si eu o baza legislativa pentru faptul ca retinerile salariale sunt purtatoare de TVA (depasire achiz telefon etc).
Ileana Cozma






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL