Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REEVALUARE CLADIRE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


REEVALUARE CLADIRE

5 replies to this topic

#1 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 22 January 2006 - 04:47 PM

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
Am depus declaratia privind impozitul pe cladire si teren iar de la sectorul 3 mi s-a spus ca deoarece cladirea nu a fost reevaluata mi se stabileste un impozit de 5 %.
Mentionez ca aceasta cladire a fost dobandita la data de 31.10.2003 si tot atunci s-a facut si evaluarea valoarea cladirii fiind stabilita la 2.908.000.000(inregistrata in contabilitate). nu stiu mare lucru despre reevaluare nu stiu nici unde as putea citi aceste lucruri.
am multe neclaritati : cine face aceasta reevaluare, cat costa, daca se merita?
dca as face reevaluarea anul acesta sa zicem pana in martie cand se plateste impozitul pe trim 1 s-ar recalcula impozitul?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 22 January 2006 - 05:24 PM

Un raport de re-evaluare costa cateva milioane, probabil mai putin decat a costat cel intocmit in 2003, sau cam tot atat.
Ideea este ca valoarea de piata a imobilelor a crescut spectaculos din 2003 pana acum, asa ca daca se aplica cuantumul impozitului fara acest 5% la noua valoare a cladirii s-ar putea sa ajungi la acelasi rezultat.
Impozitul se recalculeaza de la momentul in care modifici val. de inregistrare a imobilului la Admin. :wink:




#3 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 22 January 2006 - 05:49 PM

Multumesc pentru raspuns.



#4 danetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:cugir

Postat 31 May 2006 - 07:45 AM

CARE ESTE COTA DE IMPOZITARE ANUALA PENTRU ACTIVELE REEVALUATE?



#5 Camelia Voicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2006 - 06:37 PM

la ce anume te referi cand spui cota de impozitare?



#6 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 07 July 2006 - 02:12 PM

daca e vorba de cladiri in codul fiscal:

53. În termen de 45 de zile lucrătoare de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a hotărârii Guvernului prevăzute la art. 292 din Codul fiscal, consiliile locale adoptă hotărâri privind stabilirea cotei pe baza căreia se calculează impozitul pe clădiri datorat de persoanele juridice, cotă care poate fi cuprinsă între 0,5% și 1,0% inclusiv. În cazul municipiului București această atribuție se îndeplinește de către Consiliul General al Municipiului București.
__________
Pct. 53 a fost modificat prin art. I lit. H pct. 8 din H.G. nr. 84/2005.


54. (1) Impozitul pe clădiri datorat de persoanele juridice care nu au efectuat reevaluarea în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referință se calculează pe baza cotei stabilite între 5% și 10%, care se aplică la valoarea de inventar a clădirii înregistrată în contabilitatea persoanelor juridice, până la sfârșitul lunii în care s-a efectuat prima reevaluare. Prin prima reevaluare se înțelege reevaluarea cea mai apropiată de anul fiscal 2002.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL