Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratie 101

41 replies to this topic

#21 pepe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Romania

Postat 16 February 2006 - 10:40 AM

odul fiscalu(modificat in ianuarie2006) precizeaza urmatoarele:

ART. 146
Perioada fiscală
(1) Perioada fiscală pentru taxa pe valoarea adăugată este luna calendaristică.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depășit în cursul anului precedent o cifră de afaceri din operațiuni taxabile și/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului precedent, perioada fiscală este trimestrul calendaristic.
(3) Persoanele impozabile care se încadrează în prevederile alin. (2) au obligația de a depune la organele fiscale teritoriale, până la data de 25 februarie, o declarație în care să menționeze cifra de afaceri din anul precedent.
(4) Persoanele impozabile care iau ființă în cursul anului trebuie să declare, cu ocazia înregistrării fiscale, cifra de afaceri pe care preconizează să o realizeze în cursul anului, iar dacă aceasta nu depășește 100.000 euro inclusiv, au obligația de a depune deconturi trimestriale în anul înființării. Dacă cifra de afaceri obținută în anul înființării este mai mare de 100.000 euro, în anul următor perioada fiscală va fi luna calendaristică, conform alin. (1), iar dacă cifra de afaceri obținută nu depășește 100.000 euro inclusiv, perioada fiscală va fi trimestrul, urmând ca persoana impozabilă să se conformeze prevederilor alin. (3).

Deci daca te incadrezi la alin2 trebuie depusa declaratie privin cifra de afaceri pana in 25 februarie 2006



#22 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 09:44 PM

Daca s-a declarat in 101 ch cu imp pe profit dintr-o eroare(rd.24), se poate depune rectificativa odata cu bilantul ?
Trebuie platit acel impozit declarat?
Cf. programului, firma fiind in pierdere acea suma declarata ca impozit s-a scazut din pierdere , la rd.le 40, 41,42, 44 neaparand nici o valoare.




#23 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 March 2006 - 09:57 PM

Nu trebuie sa astepti depunerea bilantului, depui rectificativa oricand.
Nu trebuie platit, daca pe 691 nu ai avut nimic creat in timpul anului si nici declarat. :wink:



#24 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 10:19 PM

Pe 691 nu am nici o suma dar in 101 la randul 24 ch cu impozit pe profit apare o suma dintr-o greseala. Ce fac ? Multumesc mult !



#25 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 March 2006 - 10:27 PM

Asa cum am mai spus, depui rectificativa la 101. Nu vei avea nimic de plata.
:wink:



#26 Flyer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 132 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2006 - 10:47 PM

Multumesc!



#27 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2006 - 03:15 PM

Stiu ca suna ciudat, dar nu-mi ies calculele la 101. In declaratia de anul trecut era specificat la randul 29, cheltuieli cu amortizarea contabila nedeductibila fiscal. Anul asta in instructiuni e trecut doar cheltuieli cu amortizarea contabila "Randul 29 - se inscrie valoarea cheltuielilor cu amortizarea, inregistrata in contabilitate" sau poate nu inteleg eu? In cazul in care includ aici toate ch cu amortizarea contabila le aduna cu celelalte cheltuieli nedeductibile si calculul meu la impozitul pe profit nu mai iese. Eu as lasa zero aici, pentru ca nu am ch cu amortizarea nedeductibile fiscal, de ce oare au simtit ei nevoia sa scoata partea aia cu nedeductibile fiscal? Chiar as mai vrea o parere, va rog frumos! [-o< . Si stiu ca nu e frumos din partea mea, dar e o urgenta, va rog, un raspuns cat mai repede!



#28 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 March 2006 - 04:11 PM

Amortizarea contabila este o cheltuiala nedeductibilă;
Amortizarea fiscala este cheltuiala deductibilă.
Sunt diferențe, fiecare se calculează dupa reguluile ei, aia fiscala conform codului fiscal, aia contabila conform legii amortizării.
Prima este pe randul 14 cealalta pe 29.



#29 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2006 - 04:16 PM

Multumesc mult! Acum citesc. O zi buna!



#30 marranna

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 March 2006 - 11:09 PM

Am si eu o intrebare mare:"In declaratia 101 cum formez nr de evidenta a platii?"
Stiu k e o intrebare penibila, dar habar-n-am!! :?
Am selectat tipul de impozit pe profit, dar data scadenta ma baga in ceata... Eu am un SRL care nu functioneaza si am completat declaratia 101 pe 0 pt anul 2005(am platit amenda pt vectorul fiscal, am completat declaratii 100 si 300 pe 2004 si 2005, si o mai am pe asta).Cum fac???
Ajutati-ma!!!!



#31 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 March 2006 - 11:12 PM

In primul rand, nu aici este locul acestui subiect.
In al doilea rand, ar trebui sa apelezi la serviciile unui contabil si nu vei mai plati amenzi. :wink:



#32 anne_marie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2006 - 11:38 PM

Pai...pe pagina a doua unde scrie :"formarea nr.de evidenta a platii" , la "selectarea impozitului pe profit" alegi pozitia a doua , in speta :02.impozitul pe profit datorat de persoanele juridice romane , iar la "data scadenta a platii" alegi :30/04 (societ.tip simplificate) , si apoi o sa vezi ca nr.de evidenta a platii o sa-ti apara singurel mai sus....Cam asta e...



#33 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 March 2006 - 01:26 PM

Buna Marinic ! Si eu am aceeasi problema ca si tine...ma incurc de amortizarea asta...eu sunt de parere ca ori lasam zero si la rd 14 si la rd29, ori punem valoarea amortizarii si colo si colo, ca altfel nu dau calculele. Tu cum zici?
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#34 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2006 - 02:11 PM

Buna. Marian are dreptate. La mine amortizarea fiscala este egala cu cea contabila, dar in cazul in care difera se completeaza asa cum a zis el. Am recitit partea aia din codul fiscal si chiar are dreptate. Eu nu am folosit nici o facilitate fiscala pentru amortizare, dar sunt foarte multi care folosesc. Daca e si cazul tau, completeaza aceeasi suma si o sa vezi ca-ti ies calculele. Vezi articolul 24, pct. 12,13 si 15. O zi buna!



#35 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 10 March 2006 - 02:14 PM

Merci frumos de raspuns!
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#36 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 10 March 2006 - 02:22 PM

Si la mine amtz contabila e egala cu cea fiscala. Atunci completez aceeasi valoare si la rd 14 si la rd29.Corect?
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#37 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 19 April 2006 - 07:17 PM

florimanea a spus:

Si la mine amtz contabila e egala cu cea fiscala. Atunci completez aceeasi valoare si la rd 14 si la rd29.Corect?
Se completeaza si la rd 14 si la rd 29 chiar daca sumele sunt egale .



#38 Lau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Arad

Postat 31 May 2006 - 03:59 PM

Buna la toti,

am depus declaratia 100 in ianuarie, cu impozit pe profit pe trimestrul 4, l-am platit in martie, am depus declaratia 101 , in aprilie, in care aveam trecut cheltuieli cu impozitul pe profit care coincide cu impozitul pe trimestrul 4.
la finante apar restant la plata impoz./profit cu suma din decl.101 stie cineva sa-mi spuna unde am gersit? nu am prea inteles de la cei de la finante unde este problema

Multumesc



#39 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 31 May 2006 - 08:34 PM

Mai mult ca sigur ca ai omis sa complectezi la rd. 46 impozitele declarate prin 100.
In mod normal la rd. 47 trebuia sa ai diferenta dintre impozitul final si cele declarate prin 100.

PS. in decl. 100 in ianuarie trebuia declarat impozitul de la trim. III si nu cel de la trim IV.

Rezolvare : rectificative la 100 si 101
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#40 Lau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Arad

Postat 05 June 2006 - 11:43 AM

Ocsi a spus:

Mai mult ca sigur ca ai omis sa complectezi la rd. 46 impozitele declarate prin 100.
In mod normal la rd. 47 trebuia sa ai diferenta dintre impozitul final si cele declarate prin 100.

PS. in decl. 100 in ianuarie trebuia declarat impozitul de la trim. III si nu cel de la trim IV.

Rezolvare : rectificative la 100 si 101


Multumesc Ocsi, pentru ajutor. Este intocmai cum spui.

:oops:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL