Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONT BANCAR PENTRU PFA. VA ROG AJUTOR. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONT BANCAR PENTRU PFA. VA ROG AJUTOR.

8 replies to this topic

#1 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 01 June 2006 - 07:47 PM

sunt in plin proces de infiintare pfa. problema mare problema. contul bancar. activitatea mea va fi prestari servicii si consultanta pentru o firma din anglia => nevoie de cont bancar ptr. a incasa baii prevazuti in contract, de aici problema: ce fel de cont trebuie sa-mi fac? cei de la banca ca si cei de la finante nu au habar si nici nu-i intereseaza. bancile daca le spui ca esti pfa vor sa-ti deschida cont de pers. juridica. eu spre exemplu vreau sa-mi deschid cont de persoana fizica (ptr.ca n uvreau sa platesc comisioane enorme ptr. ridicare numerar sau cine stie ce alte nenorociri). ptr.ca m-am abatut de la subiect intrebare:

CE FEL DE CONT TREBUIE SA-MI FAC?

mentionez faptul ca in activitatea pe care o voi presta ptr. respectiva firma o sa calatoresc f. mult=> nevoia unui card atasat acelui cont.

Va multumesc tuturor ptr. raspunsuri. :D [/b]



#2 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2006 - 09:19 PM

Eu mi-am deschis un cont curent de persoana fizica (pentru ca asa lucreaza ING la PFA-uri), care are atasat la alegere un card Visa Electron sau Mastercard sau ambele, functioneaza si ca un depozit daca ai peste 700 lei; in plus am instalat si home-banking pentru plati, extrase si pot face plati in valuta pe internet de exemplu, luaindu-mi-se din cont echivalentul in lei.




#3 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 June 2006 - 09:36 AM

super. poti sa-mi spui in ce conditii functioneaza cardul atasat contului respectiv (ma refer la comisioane la plata - extern, convertor schimb valutar, etc.) am gasit un card f. bun la finansbank (visa electron) comision 0 la plata comercianti, comision 0 ptr. convertor valutar, dar din pacate finansbank considera pfa ca pers. juridice si fac cont de pers. juridica



#4 Alcadeias

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2006 - 11:20 AM

comision comercianti = 0, comision retragere numerar = 0.2%, comision plati externe = 0 (paritate curs Reuters), comision administrare anual = 20 lei, comision lunar = 3 lei (pentru homebanking), 75 lei costa echipamentul pentru homebanking, platibili o singura data, dobanda sold peste 700 lei = 6.85%, comision plati homebanking in alte conturi decit ING (de exemplu un impozit la Trezorerie) = 2.75 lei, plati in ING = 0.
Evident homebanking e optional, poti sa folosesti multimatele lor, dar eu sint mai lenes.



#5 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 June 2006 - 12:09 PM

suna super bine oferta lor o sa ma duc sa ma interesez la ei la ghiseu sa vad ce lucruri ascunse mai au :lol: ca sigur trebe sa mai fie ceva pe acolo de care nu-ti spun, ca nu ar fi banca daca nu fac asa



#6 adrianciocalau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 02 June 2006 - 01:33 PM

Eu cred ca pentru PFA nu trebuie un cont special... cred ca merge sa incasezi banii si intr-un cont personal deschis pentru persoana fizica... Corectati-ma daca gresesc.

Si eu urmeaza sa depun actele pentru autorizare si sunt interesat de acest subiect.



#7 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 June 2006 - 05:45 PM

normal asa trebuie cont normal de pfa, am intrebat o prietena care lucreaza la dir. de finante publice, si mi-a spus ca din partea lor pfa nu trebuie sa detina cont de persoana juridica, dar aici intervin bancile......comisioanele ptr pers juridice sunt mult mai mari decat cele ptr pers fizice, deci concluzia la care am ajuns este ca defapt bancile urmaresc sa te traga in piept, ptr stat nu conteaza ce fel de cont ai tu atata timp cat tu platesti impozitul la timp si demonstrezi incasari si plati facute din cont prin extras de cont.

am fost la ing sa ma interesez de cont si card, totul este ok pana la card comision emitere card visa 14 euro si comision anual 14 euro (dar cu un plus cardul de la ing fata de cel de la finans are un mare avantaj este un card cu cip nu cu banda magnetica)



#8 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 June 2006 - 06:06 PM

ce parere aveti?

daca incerc sa combin ofertele celor 2 banci - ma refer la ing si finans?
fac contul curent la ing si cardul la finans (ptr.ca mult mai ieftin de intretinut si comision 0% la ridicare numerar de la bancomatele finans) credeti ca ies mai bine. asta inseamna sa fac transfer bancar din contul curent de la ing catre contul de card la finans. stie cineva cat costa sa faci un astfel de transfer? poate este mai avantajos asa? ce parere aveti?



#9 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 06 June 2006 - 06:01 PM

pana la urma am optat pentru oferta finansbank. daca va intereseaza mi-au facut cont curent pe euro in 5 minute, nu platesti nimik - sunt ok la ridicare numerar 0.5% min 2 dolari (fata de 0.5% min 5 euro la ing), card de debit visa electron nu atasat contului curent, are cont separat - dar nu te costa nimik sa-ti incarci contul cardului din contul tau curent - comision 0 la plata la comercianti atat in tara cat si afara, nu au comision ptr. conversia valutara se face conversia la cursul de schimb visa din ziua respectiva, comision emitere card 30.000 lei, comision anula intretinere card 30.000 lei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL