Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Probleme Control Financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Probleme Control Financiar

14 replies to this topic

#1 Simona Chirita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2006 - 09:51 AM

In legatura cu problemele de la Control financiar cine ma poate lamuri care din cele doua variante de calcul al perisabilitatilor care circula pe forum este corecta?
S-au rezolvat la curs? Daca stie cineva va rog lamuriti-ma........., sunt intr-o mare ceata. :(



#2 Geanina Mocanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Campina

Postat 15 June 2006 - 11:15 AM

Eu am fost la curs si am rezolvat problemele acolo, dar au fost discutii legate de calculul perisabilitatilor. Am primit pe mail rezolvarea problemelor si vreau sa o compar cu ce am eu. Maine voi putea sa-ti dau un raspuns.




#3 AndreeaL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Interests:Domeniul economic

Postat 23 June 2006 - 10:00 AM

La curs procentul dat in problema pentru perisabilitate a fost aplicat la cantitatea intrata ... practic nu s-a tinut cont de stocul la inventar sau de pret.
teoria spune ca cota se aplica asupra rulajului bunurilor din gestiune calculat R = S initial + intrari - stoc final ... noi nu avem datele pentru ca calcula rulajul ... pe forum am vazut ca circula diverse variante.
voi pe care o considerati corecta?



#4 Geanina Mocanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Campina

Postat 23 June 2006 - 10:10 AM

La curs s-au rezolvat problemele cu aplicarea perisabilitatilor la cantitatea intrata.



#5 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 June 2006 - 10:17 AM

Multumim mult geanina!
Mai spune-ne si noua ce s-a discutat pe la cursuri te rugam frumos! :wink:



#6 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 June 2006 - 08:02 PM

Geanina, te rugam frumos, frumos de tot, sa iti faci timp si sa ne scrii zilele astea aici rezolvarea la macar 1 problema de la control , asa cum ati facut la cursuri...sa ne lamurim si noi cum e corect
[-o< [-o<



#7 laurag

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:arad

Postat 29 June 2006 - 09:40 AM

Ajutoooooooor!!!!!!!!!!!!!!! M-am iutat si eu peste rezolvarile de la problemele de control si sunt intr-o MARE DILEMA. Care este rezolvarea corecta din multitudinea de rezolvari postate pe forum? Daca are cineva rezolvarile de la cursuri, s-au cele corecte, din cele multe de pe forum, il rog f.f.f.f. frumos sa mi le trimita si mie la :laura_ar02@yahoo.com sau sa le posteze pe forum. Va rog, macar studiile de caz de la control sa le stiu si eu ca in rest ...............
Va multumesc . Bafta tuturor!



#8 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2006 - 10:51 AM

eu sunt sigura ca asa se rezolva. Si ai si cheie de verificare
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...ht=82&&start=60



#9 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 29 June 2006 - 01:08 PM

Am sters exemplele intrucat nu se intelegea nimic, las concluziile, ca idee:

1. Compensarea se face INTOTDEAUNA in ordinea descrescatoare a preturilor
2. Daca nu avem lipsuri cantitative, dar avem minus valoric, nu aplicam nici o perisabilitate, ci pur si simplu imputam....



#10 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 29 June 2006 - 02:00 PM

Daca se iau intai cantitatile minus la inventar si li se calculeaza perisabilitati, in trimiterea facuta de tine, dogy, de ce la intrebarea 82 nu se calculeaza perisabilitati deloc la cele 30 buc minus, ci se calculeaza numai la cele constate in plus?



#11 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 29 June 2006 - 02:52 PM

:roll:



#12 mirrella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:somewhere

Postat 01 July 2006 - 04:52 PM

Intrebare pentru cei care au fost la cursuri la control: s-a discutat cumva cam ce fel de subiecte vor fi? Ma indoiesc ca vor da trei studii de caz cam la fel, cum sunt cele din carte.
Daca poate cineva sa ne dea vreo informatie despre ex.la drept am fi f.fericiti.
Multumiri!



#13 mirrella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:somewhere

Postat 01 July 2006 - 06:47 PM

Credeti ca la control se vor da subiecte de teorie?



#14 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 01 July 2006 - 06:53 PM

e posibil sa dea 2 probleme si vreo definitie ceva..asa cred eu, sau vreo clasificare



#15 ela s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2006 - 08:06 PM

Enumerati tipurile de control financiar? Va place intrebarea asta?

Ce intrebari ar putea sa dea.

Ar fi o varianta ca niste grile sa le transforme in intrebari, mai ales alea cu 2 variante de raspuns.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL