Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul CM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul CM

8 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2006 - 02:09 PM

Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum si vin cu o rugaminte: nu am lucrat salarii si nu stiu cum se calculeaza concediul medical pentru 1 persoana care are mai mult de 17 zile de CM (unitatea avind peste 100 salariati inteleg ca le suporta angajatorul).

Concret: are 19 zile, pentru 2 zile trebuie sa intocmsc stat separat. Care este formula de calcul si ce plateste angajatorul si ce angajatul?

De asemenea va rog daca se poate sa ma indrumati spre legislatia care reglementeaza acest mod de calcul.

Mai precizez ca institutia este una de invatamint. ( nu cred ca are vreo importanta)

va multumesc
georgi30



#2 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2006 - 05:46 PM

georgi30 a spus:

Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum si vin cu o rugaminte: nu am lucrat salarii si nu stiu cum se calculeaza concediul medical pentru 1 persoana care are mai mult de 17 zile de CM (unitatea avind peste 100 salariati inteleg ca le suporta angajatorul).

Concret: are 19 zile, pentru 2 zile trebuie sa intocmsc stat separat. Care este formula de calcul si ce plateste angajatorul si ce angajatul?

De asemenea va rog daca se poate sa ma indrumati spre legislatia care reglementeaza acest mod de calcul.

Mai precizez ca institutia este una de invatamint. ( nu cred ca are vreo importanta)

va multumesc
Legislatia:
1.OUG 158/2005- M.Of. nr.1074/2005(Cap. I-II) ;
2. Norme met. aprobate prin Ord. nr. 60/32/2006 - M.Of. nr. 147/2006 ( Cap. II- Sectiunea 8; de la art.66....)




#3 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2006 - 12:55 PM

Va multumesc mult pentru raspuns, sper sa ma descurc... Mai am o intrebare... :( Salariul minim pe economie este 3.300.000 lei?

Va multumesc foarte mult
georgi30



#4 felicia ratiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 05 June 2006 - 06:59 PM

Buna,
Daca imi dai date concrete o sa fac un calcul al concediului;nu se face stat separat:pe acelsi stat de plata va aprea indemnizatie suportata de angajator (din cele 17 zile-zile lucratoare)si indemnizatia suportata de stat:baza de calcul=suma veniturilor brute de pe 6 luni intregi anterioare(!nr.zile lucratoare/6 luni);daca nr zilelor nu corespune se ia din luna a7-a ,anterioara,cate zile mai trebuie;
suma ven brute/total zile=media zilnica
mrdia zilnica*nr zile de conc medical=indemnizatia de concediu,care se imparte in f de zile suportate de unitate si de stat...
Salarul minim pe economie este de la 1 ian 2006 de 330 RON



#5 dana_lutic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 07:31 PM

te rog calculeaza-mi mie:
pentru luna mai: 02.05.2006 - 15.05.2006 (CM, mentionez ca nu a mai avut niciodata concediu medical ), iar 16.05.2006 - 31.05.2006 ( concediu odihna )
Salariu brut este 833 ( deducere 250 ), care va fi rest de plata?
Multimesc!



#6 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2006 - 09:27 PM

felicia ratiu a spus:

Buna,
baza de calcul=suma veniturilor brute de pe 6 luni intregi anterioare(!nr.zile lucratoare/6 luni);daca nr zilelor nu corespune se ia din luna a7-a ,anterioara,cate zile mai trebuie;

NU am inteles aici, ce ai vrut sa spui...

In invatamint salariile se calculeaza de catre serviciul secretariat. La contabilitate se intocmeste recapitulatia si viramentele...Dar daca verific trebuie sa stiu cum se calculeaza, nu? SI aici vin intrebarile:

- ce plateste angajatul ( 9.5 % = 3.300.000/nr zile lucratoare din mai/nr de zile CM suportate de cnas *9.5%, si impozit)??? Altceva?

- ce plateste angajatorul?
georgi30



#7 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 07:21 AM

dana_lutic a spus:

te rog calculeaza-mi mie:
pentru luna mai: 02.05.2006 - 15.05.2006 (CM, mentionez ca nu a mai avut niciodata concediu medical ), iar 16.05.2006 - 31.05.2006 ( concediu odihna )
Salariu brut este 833 ( deducere 250 ), care va fi rest de plata?
Multimesc!
Indemnizatie CM 10 zile lucratoare cu 75%= brut 300 lei;
Indemnizatie CO 12 zile lucratoare= brut 454lei;
Total net= 596 lei.



#8 dana_lutic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2006 - 07:16 PM

Multumesc, Florian!



#9 popescu_busteni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:busteni

Postat 17 July 2006 - 03:43 PM

Calculati-mi, va rog, ce salariu trebuie sa ia o persoana pe luna iunie 2006 cu 22 zile lucratoare, salariu 558 ron brut si 450 ron net in contractul individual de munca, daca a avut concediu medical 6 zile cod 6 - urgenta chirurgicala si 14 zile cod 1? A luat acelasi salariu, 450 ron, e corect, legal?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL