Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa de autorizatie constructie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


taxa de autorizatie constructie

4 replies to this topic

#1 DanaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 03:46 PM

Va rog sa imi spuneti daca in declaratia de cladire trebuie inclusa si taxa pentru autorizatia de constructie. Valoarea din 231 trebuie sa includa si aceasta taxa? Eu stiam ca da.... dar am sunat la primaria voluntari sa cer lamuriri si mi s-a spus ca nu trebuie inclusa si aceasta taxa...

Daca stie cineva o baza legislativa.... mi-ar fi de real folos!
Multumesc



#2 petrescu daniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:slatina

Postat 21 June 2006 - 02:23 PM

legea 10/1995 calitatea in constructii si
si legea 50/ parca 90 , nu-mi aduc aminte acum- caut si -ti spun- cu autorizarea




#3 ela_68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 05:43 PM

Eu stiu ca de regula, taxele sunt taxe.... nu vad de ce ai mari valoarea unei cladiri cu aceste taxe....ar insemna ca an de an(de exemplu)..sa marim valoarea autoturismelor cu taxele asupra mijloacelor de transport pe care le datoram.
Deci...taxa de autorizare nu se include in valoare si nici pe pe declaratia de impunere.



#4 DanaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 06:49 PM

Ela, eu sunt de acord cu tine ca impozitele pe care le platesti ulterior nu maresc valoarea imobilizarii/mijloc fix (ex impozit auto), dar taxa de autorizatie de constructie o platesti inainte de a construi, tocmai ca sa ai voie sa construiesti..... Din cauza asta am unele indoieli!

Mai are cineva alta parere??
Multumesc



#5 LianaN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 July 2006 - 02:43 PM

In costul de achizitie al unui bun se include si totalitatea taxelor nerambursabile platite pentru obtinerea acelui bun, deci se include si taxa de autorizatie de constructie. Ordin 1752/2005






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL