Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Legea 95-TITLUL VIII - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Legea 95-TITLUL VIII

19 replies to this topic

#1 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 05:27 PM

1.De cand se aplica TITLUL VIII cu lichidarea drepturilor salariale pe luna mai sau pe luna iunie 2006?
2.S-a modificat modul de calcul al contributiei de sanatate pentru un concediu medical datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale-art 260 (3) ?
Se abroga ordinul CNAS 142/2006 punctul 3 ?
3.De ce aceasta contributie pentru sanatate se suporta din CAS si nu din FAAMBP -art 260(1)b ?
4.Se modifica declaratia de CAS?



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 June 2006 - 05:52 PM

De ce nu cauti la salarii si legislatie?Vei gasi toate raspunsurile la intrebarile puse. :D
Succes!




#3 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 06:59 PM

Esoare a spus:

1.De cand se aplica TITLUL VIII cu lichidarea drepturilor salariale pe luna mai sau pe luna iunie 2006?
2.S-a modificat modul de calcul al contributiei de sanatate pentru un concediu medical datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale-art 260 (3) ?
Se abroga ordinul CNAS 142/2006 punctul 3 ?
3.De ce aceasta contributie pentru sanatate se suporta din CAS si nu din FAAMBP -art 260(1)b ?
4.Se modifica declaratia de CAS?
Conform Legii 95/2006 art.317 alin(2), OUG150/2002 se abroga. Implicit si normele CNAS 221/2005. Pe site-ul CNAS gasiti in faza de proiect Normele la Legea 95/2006. Din OUG150/2002 raman valabile doar articolele privind Comisiile de arbitraj.
http://www.casan.ro/default.asp?id=11



#4 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 08:58 PM

Multumesc,am cautat si nu am gasit...mai caut.
Normele le-am citit si varianta din 10 si din 31.05.2006 si tot neclare mi se par.
De exemplu nici in ordinul CNAS 221/2005-art. 5 si nici in norme la legea 95 nu am inteles de ce 6,5% se aplica "inclusiv la indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca" in conditiile in care la art.18(7) din norme se precizeaza ca nu se calculeaza 6,5% la indemnizatiile reglementate de OUG 158/2005.



#5 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2006 - 04:49 PM

Va rog,astept pareri.
Avem un CM cu accident de munca in luna mai 2006.



#6 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2006 - 07:14 PM

Esoare a spus:

Va rog,astept pareri.
 Avem un CM cu accident de munca in luna mai 2006.
Parera mea
Plata CM pentru accidente de munca se face de catre CNPAS(pensii) . Pentru acest concediu este necesara plata contributiei de 6,5 % x 2 salarii minime conform art.24 din Normele 221(completate)
Fondurile FAAMBP sunt administrate de CNPAS.
La aplicarea Legii 95/2006 ( 29 mai 2006 ?) plata de 6,5% la sanatate, va fi corespunzatoare unui salariu minim.(Art.18 din Normele la lege)



#7 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2006 - 07:48 AM

Multumesc Tomane
La art. 18 din normele la legea 95/2006 se precizeaza ca 6,5% se aplica la indemnizatia pentru incapacitate de munca datorata unui accident de munca.
CM este pe mai si se prelungeste si pe iunie.



#8 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2006 - 08:26 AM

Esoare a spus:

Multumesc Tomane
La art. 18 din normele la legea 95/2006 se precizeaza ca 6,5% se aplica la indemnizatia pentru incapacitate de munca datorata unui accident de munca.
CM este pe mai si se prelungeste si pe iunie.
Normal ar fi sa o calculati pana in 28 mai pe art.24 din N221 si incepand cu 29 mai conform Legii95/2006, sa platiti 6,5% numai la un salariu minim. Dar cum la noi nimic nu-i normal, completati Declaratia BASS pentru luna mai si o sa vedeti sumele returnate pentru sanatate de CNPAS (in anexa 1.2. pct.N).La fel si pentru iunie.



#9 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2006 - 11:49 AM

Nu inteleg de ce va referiti la un salariu minim si nu la valoarea CM,iar declaratia de CAS cred ca se modifica in iunie.



#10 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 10 June 2006 - 12:27 PM

Din discutiile purtate cu cei de la CNPAS, acestia nu au nici o posibilitate sa modifice programul aferent lunii mai (chiar daca modificarea intervine de la 28.05). Prin urmare, pt. luna mai calculez 6,5% dupa vechea formula, iar din iunie aplic 6,5% la indemnizatia CM....Sa ma combata careva...Parerea mea.



#11 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2006 - 07:08 PM

Esoare a spus:

Va rog,astept pareri.
 Avem un CM cu accident de munca in luna mai 2006.
.....Nu inteleg de ce va referiti la un salariu minim si nu la valoarea CM,iar declaratia de CAS cred ca se modifica in iunie.
Daca aveti un CM pentru accident de munca acesta este platit integral de catre CNPAS(pensii). Tot ce se plateste de CNPAS, contributia la sanatate este calculata la nivelul de 2 salarii minime pana in iunie. Acesti bani v-i recuperati de la CNPAS unde depuneti documentatia de concediu medical pentru accident de munca.



#12 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2006 - 07:11 PM

gherghi a spus:

Din discutiile purtate cu cei de la CNPAS, acestia nu au nici o posibilitate sa modifice programul aferent lunii mai (chiar daca modificarea intervine de la 28.05). Prin urmare, pt. luna mai calculez 6,5% dupa vechea formula, iar din iunie aplic 6,5% la indemnizatia CM....Sa ma combata careva...Parerea mea.
Comentariile mele se refera la un concediu medical pentru accident de munca care nu este platit de CNAS(sanatate) ci de CNPAS(pensii)



#13 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 12 June 2006 - 07:54 AM

[quote name='tomane][quote=gherghi]Din discutiile purtate cu cei de la CNPAS' date=' acestia nu au nici o posibilitate sa modifice programul aferent lunii mai (chiar daca modificarea intervine de la 28.05). Prin urmare, pt. luna mai calculez 6,5% dupa vechea formula, iar din iunie aplic 6,5% la indemnizatia CM....Sa ma combata careva...Parerea mea.[/quote']
Comentariile mele se refera la un concediu medical pentru accident de munca Am zis eu altfel, tomane??



#14 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 15 June 2006 - 01:00 PM

In Legea 95 Titlul VIII Capitolul 5 Sectiunea 1 Art 261 alin 3 se precizeaza :
"(3) Angajatorii, indiferent de forma de proprietate, vor depune la banca sau la trezorerie, dupa caz, odata cu documentatia pentru plata salariilor si a altor venituri pentru salariati, documentele pentru plata contributiilor datorate fondului, platile efectuandu-se simultan sub control bancar, respectiv trezorerie. "
Sa inteleg ca eu daca am platit astazi 15.06.2006 salariile aferente lunii trebuie sa platesc tot azi ( si nu pe 25 ) CASS 6,5 % si 7 % ? .
Eu asa am inteles si asa am procedat , are altcineva alta parere ?



#15 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2006 - 09:00 AM

Zuz a spus:

Eu asa am inteles si asa am procedat , are altcineva alta parere ?
Parerea mea.
Acest text din art.261, apare ca un leit-motiv In Norme metodologice la Legea95/2006 la art.4 alin.4 si art.22 alin.3 si 4. se vorbeste de termene si scadenta a platilor.



#16 Zuz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 19 June 2006 - 03:10 PM

Indraznesc sa te contrazic - tot in Cap V la articolele 257 alin 2 si 258 alin 1 sunt precizate cotele de 6,5 % si 7 % care se aplica " persoanelor fizice si juridice indiferent de forma de propietate " .
In urma unor discutii cu cei de la casmb am inteles ca atunci cand vor veni in control vor urmari in special data de plata a salariilor si data de plata a contributiilor - 6,5% , 7% si 0,75 % si in cazul in care exista zile de intarziere vor calcula majorari .
Pentru firma la care lucrez este un efort financiar destul de mare plata acestor contributii pe data de 15 ale lunii ( cand platim lichidarea ) deci a-si fi interesat daca se poate argumenta impotriva celor formulate de mine cu articole din legislatie .



#17 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 June 2006 - 04:36 PM

Zuz a spus:

In urma unor discutii cu cei de la casmb am inteles ca atunci cand vor veni in control vor urmari in special data de plata a salariilor si data de plata a contributiilor - 6,5% , 7% si 0,75 % si in cazul in care exista zile de intarziere vor calcula majorari.
De acord, sa zicem ca vor sa calculeze majorari....
Dar conform carei legi? (baza legala, procente, metodologie, etc)
A Codului de procedura fiscala, nu? (ca altfel n-au baza legala).
Si Codul de procedura spune explicit de cand pana cand ... samd ...



#18 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:21 PM

Organele colectoare sunt Administratiile financiare. Tot ele urmaresc si corectitudinea platilor. Cei de la sanatate au alte atributii si competente, nicidecum urmarirea platilor. De altfel, este o greseala care apare in mod repetat in continutul actului normativ (si la cel vechi si la cel nou) si pe care il repara ulterior prin norme. Nu sunt in stare macar sa coreleze si sa corecteze pe baza experientei.
Pe scurt, platesti pana la 25 ale lunii urmatoare, acesta fiind termenul scadent.
CAP. 4
Constituirea Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate

ART. 22
(1) Persoanele juridice si persoanele fizice, în calitate de angajator, care, potrivit legii, au obligatia de plata catre Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, declara aceste obligatii la organele fiscale teritoriale la care sunt luate în evidenta ca platitori de impozite si taxe. Listele nominale cu salariatii se depun la casele de asigurari de sanatate la care acestia au optat, potrivit modelelor prevazute în anexele nr. 2 si 3.
(2) Persoanele fizice asigurate pe baza de declaratie de asigurare de sanatate declara obligatiile catre Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, potrivit declaratiilor-model prevazute în anexa nr. 1. Declaratiile privind obligatiile la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate se depun la casele de asigurari de sanatate pentru care acestia au optat.
(3) Obligatia virarii contributiei la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate revine angajatorilor pâna la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se face plata drepturilor salariale.
(4) Termenele de plata a contributiilor la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate sunt stabilite, în cazul angajatorilor, pâna la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza plata drepturilor salariale lunare.


Cu rosu este extras din proiectul de norme de pe www.cnas.ro



#19 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 10:25 PM

Organele colectoare sunt Administratiile financiare. Tot ele urmaresc si corectitudinea platilor. Cei de la sanatate au alte atributii si competente, nicidecum urmarirea platilor. De altfel, este o greseala care apare in mod repetat in continutul actului normativ (si la cel vechi si la cel nou) si pe care il repara ulterior prin norme. Nu sunt in stare macar sa coreleze si sa corecteze pe baza experientei.
Pe scurt, platesti pana la 25 ale lunii urmatoare, acesta fiind termenul scadent.
CAP. 4
Constituirea Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate

ART. 22
(1) Persoanele juridice si persoanele fizice, în calitate de angajator, care, potrivit legii, au obligatia de plata catre Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, declara aceste obligatii la organele fiscale teritoriale la care sunt luate în evidenta ca platitori de impozite si taxe. Listele nominale cu salariatii se depun la casele de asigurari de sanatate la care acestia au optat, potrivit modelelor prevazute în anexele nr. 2 si 3.
(2) Persoanele fizice asigurate pe baza de declaratie de asigurare de sanatate declara obligatiile catre Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, potrivit declaratiilor-model prevazute în anexa nr. 1. Declaratiile privind obligatiile la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate se depun la casele de asigurari de sanatate pentru care acestia au optat.
(3) Obligatia virarii contributiei la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate revine angajatorilor pâna la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se face plata drepturilor salariale.
(4) Termenele de plata a contributiilor la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate sunt stabilite, în cazul angajatorilor, pâna la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se datoreaza plata drepturilor salariale lunare.


Cu rosu este extras din proiectul de norme de pe www.cnas.ro



#20 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 01:31 PM

Raspuns la primele 4 intrebari :
-s-a modificat declaratia de CAS.
-se aplica cu raportarea lunii iunie 2006(titlul VIII din legea 95/2006).
-contributia de sanatate pentru un concediu medical datorat unui accident de munca sau boli profesionale (6,5%) se aplica asupra indemnizatiei pentru incapacitate de munca datorata unui accident de munca sau B.P.
-contributia de sanatate se suporta din FAAMBP.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL