Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Autofacturare -casa de expeditii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Autofacturare -casa de expeditii

4 replies to this topic

#1 CARMENCITTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 June 2006 - 04:52 PM

Dati-mi va rog o parere :

Sunt o casa de expeditii - intermediez transporturi internationale .
Conform Art 155 alin 4 din codul fiscal , trebuie sa imi autofacturez intrarile de la prestatorii externi(in speta transportatori) .. ?
Citez ce zice respectivul aliniat :

(4) Pentru prestarile de servicii efectuate de prestatori stabiliti in strainatate, pentru care beneficiarii au obligatia platii taxei pe valoarea adaugata, acestia din urma, daca sunt inregistrati ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, trebuie sa autofactureze operatiunile respective, prin emiterea unei facturi fiscale, la data primirii facturii prestatorului sau la data efectuarii platii catre prestator, in cazul in care nu s-a primit factura prestatorului pana la aceasta data.

1)Insa , cum activitatea de transport international este scutita cu drept de deducere cf art 143 , lit c si d ,nu exista obligatie de plata pentru TVA-ul respectiv , si eu inteleg de aici , ca si concluzie ca NU trebuie autofacturat .

2)Se intampla insa sa primesc facturi externe de la comisionari vamali straini , care imi factureaza comision de intocmire DVE , si alte formalitati vamale , si eu la randul meu le includ in factura de transport international catre client (nu detaliez -transport international x lei , si .. formalitati vamale Y.)Oare , aici in trebuie autofacturare ... ? :?:

Voi ce parere aveti ?



#2 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2006 - 01:13 PM

Nu trebuie autofacturare.




#3 mansour ana 34

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2006 - 01:16 PM

Nu trebuie autofacturare. Si eu lucrez la o casa de expeditii in Bucuresti, iar facturile mele de transport int'l catre clienti contin si vama , cumulat cu valoarea transportului. Valoarea platita la vama de export este specificata in contractul-comanda incheiat cu clientul.



#4 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2006 - 10:21 PM

Nu se autofactureaza pentru ca nu datorezi TVA. Nu este o operatiune impozabila pe teritoriul Romaniei.
Din Codul Fiscal:
" Locul prestării de servicii

Art. 133. - (1) Locul prestării de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității economice sau un sediu permanent de la care serviciile sunt efectuate sau, în lipsa acestora, domiciliul sau reședința sa obișnuită.
(2) Prin excepție de la alin. (1), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:
............
d) locul unde sunt prestate serviciile, în cazul următoarelor servicii:
.......
2. prestările accesorii transportului, cum sunt: încărcarea, descărcarea, manipularea, paza și/sau depozitarea bunurilor și alte servicii similare;"



#5 CARMENCITTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 11 June 2006 - 11:57 AM

multumesc mult pentru raspunsuri :)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL