Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna urgent!!!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diurna urgent!!!!!

76 replies to this topic

#1 dinutu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 06 June 2006 - 08:31 PM

salutari,


Ce implicatii fiscale survin daca dau unui salariat diurna mai mare de 2.5 ori nivelul stabilit pt inst publice?In afara de nedeductibilitatea la imp pe profit.

multumesc, dinutu



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2006 - 09:16 PM

nici una, fiind cheltuiala nedeductibila se impoziteaza




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 June 2006 - 10:29 PM

si sa plateste si sanatate la suma care depaseste diurna legala :wink:



#4 MarcNiculescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCUREȘTI
  • Interests:PERFECȚIONARE

Postat 07 June 2006 - 02:34 PM

Atentie ... asigurari sociale de sanatate se platesc doar pentru "sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru salariatii din institutiile publice" .
Marcel



#5 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 14 July 2006 - 01:21 PM

dinutu a spus:

salutari,


Ce implicatii fiscale survin daca dau unui salariat diurna mai mare de 2.5 ori nivelul stabilit pt inst publice?In afara de nedeductibilitatea la imp pe profit.

multumesc, dinutu
Dar daca este micro. (3% la venit)?
ddd



#6 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2006 - 01:37 PM

Daca e cu 3% pe venit atunci este "entitate neplatitoare de impozit pe profit".



#7 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 14 July 2006 - 02:03 PM

dan popa a spus:

Daca e cu 3% pe venit atunci este "entitate neplatitoare de impozit pe profit".
Da si poate acorda oricat diurna?Sau ce depaseste se imoziteaza salariatului?
ddd



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2006 - 02:20 PM

MarcNiculescu a spus :

Atentie ... asigurari sociale de sanatate se platesc doar pentru "sumele acordate de organizatii nonprofit si de alte entitati neplatitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru salariatii din institutiile publice" .

Poti sa-mi spui si mie te rog unde scrie chestia asta ? Probabil ca in legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii ??? :?: :!:



#9 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 14 July 2006 - 02:25 PM

draghici a spus:

dan popa a spus:

Daca e cu 3% pe venit atunci este "entitate neplatitoare de impozit pe profit".
Da si poate acorda oricat diurna?Sau ce depaseste se imoziteaza salariatului?
Deci care este raspunsul corect?
ddd



#10 Florian

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2006 - 01:13 AM

Buna. Va rog am si eu o intrebare (nu lucrez in domeniu :) ).
In cazul firmelor private care trimit personal in strainatate, diurna alocata este cea specificata de legea 518/1995 (la zi HO 1.162 din 23 iulie 2004), la modul ca diurna poate fi de pana 2.5 ori mai mare decat plafonul stabilit de lege dc firma are profit? ...asta am inteles pana acum din ce am citit...insa aceasta diurna poate sa fie mai mica decat valoarea stabilita de ultima modificare adusa legii si publicata in M.Of. nr. 695/2 aug. 2004??? Sau daca legea prevede un prag minim atunci institutiile private (firmele) trebuie sa acorde aceasta diurna specificata de lege sau mai mare dc firma are profit?
Vreau sa stiu dc o firma poate (are dreptul de a) acorda pt angajatii trimisi in strainate o diurna mai mica decat spune legea?



#11 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 03 August 2006 - 10:28 AM

Poate sa nu le dea deloc, depinde ce scrie in contractul de munca.



#12 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 03 August 2006 - 11:17 AM

eu am 640.000 lei diuna si nu platesc nici o sanatate

fiecare societate isi hotaraste nivelul diunei, fiecare cu implicatiile ei asupra deductibilitatii
acum pe bune poti manca o zi intreaga cu 2.5 suma la instit bug?
rosii cu paine poate



#13 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 03 August 2006 - 02:26 PM

va deranjez si eu cu o intrebare? mi-a spus o persoana cum ca diurna pt institutii publice nu este de 10.52 RON, ci 11 RON (se rotunjeste).Este adevarat? :excl:



#14 sorin.vaslui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Vaslui

Postat 15 August 2006 - 11:51 PM

Sa recapitulam:
daca firma e platitoare de impozit pe profit, diurna e nedeductibila peste 2.5 nivelul bugetar(parca 10.52 lei era ultima data daca nu s-a schimbat intre timp, desi nu cred)
daca entitatea nu e platitoare de impozit pe profit, dupa cum a mai citat cineva aici, pentru ca nu are nici o relevanta deductibilitatea, ce depaseste nivelul de 2.5 se asimileaza veniturilor din salarii(vezi Codul Fiscal) si se plateste impozit pe venitul din salarii si orice contributie aferenta.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 17 March 2007 - 10:38 PM




#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 15 August 2006 - 11:53 PM

si la platitoare de impozit pe profit... ce depaseste 2.5 se impoziteaza cu 6.5 % sanatate



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 12:41 PM

Vezi postareamucho dolor, la Aug 3 2006, 12:17 PM, a spus:

acum pe bune poti manca o zi intreaga cu 2.5 suma la instit bug?
rosii cu paine poate
poti manca civilizat cu 263.000 lei vechi/zi. ganditi-va, dragilor, ca asta e suma pe care destui dintre angajati nu si-o pot permite in mod curent sa o chelt. pe mancare/pers./zi fiindca 263.000 * 30 zile= 7.890.000 !! si mai are si salariul pe ziua respectiva, nu numai diurna. diurna e in plus, ca un ajutor din partea angajatorului pt. ca e vb de mancat in afara casei ...


lucrurile trebuie judecate cu realism...



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 August 2006 - 12:44 PM

depinde cu ce esti invatat sa mananci :D



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2006 - 12:48 PM

frate... :) 8 mil./luna/pers. e o suma civilizata numai pt. mancare... si daca iti "permiti" sa mananci de mai mult diurna iti suplineste diferenta de la salariu.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 August 2006 - 12:28 PM




#19 mihaita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 August 2006 - 11:03 AM

Sunt director de departament si plec des in delegatii in Europa (Franta, Germania, Austria). Diurna pe care o primesc este de 35 euro/zi si nu am primit-o niciodata fractionat, s-a preferat sa nu se dea deloc. Este normal ? E vreun alt regim pentru conducere ?

De asemenea, nu mi s-a transmis niciodata care este limita de cazare, adica imi aleg eu un hotel, dar mereu ma intreb daca imi vor primi factura sau nu, pe motiv de suma ...

Cum sa aflu ?

Va multumesc,

Mihaita



#20 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2006 - 11:26 AM

Vezi postareamihaita, la Aug 23 2006, 12:03 PM, a spus:

Sunt director de departament si plec des in delegatii in Europa (Franta, Germania, Austria). Diurna pe care o primesc este de 35 euro/zi si nu am primit-o niciodata fractionat, s-a preferat sa nu se dea deloc. Este normal ? E vreun alt regim pentru conducere ?

De asemenea, nu mi s-a transmis niciodata care este limita de cazare, adica imi aleg eu un hotel, dar mereu ma intreb daca imi vor primi factura sau nu, pe motiv de suma ...

Cum sa aflu ?

Va multumesc,

Mihaita

Nu este alt regim pentru conducere decat pentru alti salariati, dar cel mai bine intreaba contabilul; ca el trebuie sa stie mai bine, iar daca vrei totusi tu sa afli da cautare pe forum dupa diurna...si citeste...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL