Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Viramente interne - 581 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Viramente interne - 581

19 replies to this topic

#1 MARUTU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:

Postat 08 June 2006 - 08:36 AM

Buna dimineata,

La sfarsit de luna, datorita procedurilor bancare, imi ramane sold la 581.

Se intampla astfel deoarece casierul merge la banca in data de 31 ale lunii, depune numerarul. Dar persoana de la banca nu opereaza imediat. Deci prin urmare, numerarul depus va fi vizibil in extrasul de cont cu data de 01 a lunii urmatoare.
In concluzie, la sfarsit de luna, in balanta, in ct 581- viramente interne, ramane sold.

Este gresit?

Sau ar trebui transferata aceasta suma in ct. 5125-sume in curs de decontare???

Multumesc,



#2 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 08 June 2006 - 09:02 AM

poti sa ramai cu sold in 581, ai justificare legala, dar sunt si eu curioasa cum primeste banca bani pe 31 si nu opereaza in extras tot pe 31? in mod normal bani depusi in cont se vad instant. asta inseamna ca banca se foloseste de bani, iar tu nu primesti dobanda la sf.luni la ei. :shock:

Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 June 2006 - 09:25 AM

Contul 581 Viramente interne este un cont de activ, si de regula nu prezinta sold.
Cred ca ar fi indicat sa luati legatura cu functionara care tine evidenta decontarilor pentru societatea Dvoastra.Daca casiera depune foaia de varsamant dupa ora stabilita de banca pentru primirea documentelor, atunci decontarea se face a doua zi.

_____________________________________________
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#4 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 June 2006 - 01:09 PM

nu inteleg procedura bancii... dar e mai bine sa ai sold la 5125 decat la 581...
eu folosesc 5125 si cand fac transferuri de la o banca la alta., pt ca astfel de cazuri se intampla frecvent.



#5 Guest_handa_*

  • Guests

Postat 08 June 2006 - 01:38 PM

asa pateam si eu la bcr cand nu operau in aceeasi zi depunerile facute dupa-amiaza, acum sunt mai rapizi, dar ceva nu e corect, din moment ce iti pune stampila pe chitanta cu ziua de 31, ar trebui sa fie in extras tot pe 31, altfel unde stau banii astia o zi? (pe un cont cu dobanda cumva, caci dc strange de la 50 de clienti se face de o suma bunicica...)
ce banca este, apropo, sa le facem [-X
oricum de asta exista contul 581, ca sa evidentiezi cand intra banii in banca si cand sunt scosi din casa, cred ca e corect sa aiba sold, cu decontarea ulterioara
:wink:



#6 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 08 June 2006 - 02:35 PM

cred ca mai corect este sa-i operezi si tu in 01 ale lunii urmatoare.astfel nu vei avea sold in 581 ,asa cum este corect.



#7 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 09 June 2006 - 10:02 PM

Parerea mea: opereaza-i in 31(daca pe foaia de depunere scrie 31) si inchide 581 prin 5125! :wink:



#8 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 10 June 2006 - 12:21 PM

Foarte de acord cu dexter....5125!!



#9 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 10 June 2006 - 12:23 PM

Foarte de acord cu dexter....5125!!



#10 MarcNiculescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCUREȘTI
  • Interests:PERFECȚIONARE

Postat 12 June 2006 - 03:37 PM

Atentie ... Cred ca scenariul prezentat de colegul nostru, imi pare rau ca spun, e nerealist. Bancile fac incasarile de numerar prin ordine electronice, fiind exclusa neinregistrarea in ziua depunerii. Daca acest lucru nu poate fi facut de functionarul bancii, acesta nu poate primi numerarul. Asa ca ... de unde sold la contul 581 la sfirsit de luna ?
Marcel



#11 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 June 2006 - 04:13 PM

POate colegul ar trebui sa fie mai atent la data operatiunii , care nu intotdeauna coincide cu data extrasului . Cele mai multe banci la data exreasului afiseaza data listarii acestuia , iar pe desfasuratorul extrasului , data tranzactiei , care poate fi anterioara ....



#12 barbone_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:100% contabilitate

Postat 17 June 2006 - 12:21 PM

extrasul poate avea data de 01, dar operatiunile se refera la ziua anterioara. extrasul din 01 este DOAR listat de banca in 01. se refera la operatiuni din 31.
barbonemadalina.contabilitate



#13 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 01:29 PM

ggf are dreptate. atentie la data operatiunii
de ex: banc post - titlu : data tranzactie: 31.03.06. in continuare ar trebui sa apara doar operatii din 31.03.06 dar nu ... apar si cu data de 01.04.06 => sold final, sold disponibil, sume necolectate (sold final diferit de sold disponibil cu suma din sume necolectate)
de ce? dumnezeu stie. eu nu inteleg programul lor



#14 mircea_d76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2006 - 09:55 PM

eu folosesc 5215 pentru transferurile dintre 2 banci si am avut sold la sfarsitul lunii, iar cand a venit auditu nu a zis ca nu e ok - se vedea clar ca din trez mi-au plecat banii pe 31 ai au intrat in bcr in 2
in ce priveste 581 am sunat al auditor si mi-a zis ca nu e BINE sa aibe sold dar DACA se intampla sa depui banii dupa o anumita ora si banca si ei sa opereze tranzactia in ziua urmatoatre, nu e nici o problema, pentru ca se observa din extras ca nu e vina ta, si ca e o "problema" la banca. E de preferat sa te asiguri tu ca nu ai astfel de dude si sa depui cu o zi inainte sau cu o zi dupa, daca nu poti ajunge la banca la o ora "rezonabila" ca sa nu ai probleme



#15 kris**

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 12 July 2006 - 01:50 PM

sunt programe unde trebuie sa ai in vedere data documentului, data platii si apoi data extrasului, dar programul in care lucrez treci doar data extrasului si daca transferul l-am facut in data de 31 din trezorerie si bcr-ul l-a operat in 01 asta este rezulta sold pe 581 si vina a cui este,sa renunt sa fac transfer in 31?
multumesc :wink:



#16 joan1326

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 July 2006 - 02:12 PM

Eu am patimi o astfel de situatie la BCIT.
Omul meu s-a dus pe 31 sa depuna numerar si ei au bagat banii in contul altei firme. Si uite asa am ramas cu sold pe 581 la sfarsit de luna.
Fiti fericiti si sanatosi, ca belelele curg garla



#17 Jay

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2009 - 02:54 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de contul 581. Vanzarile pe card si bonuri de masa le inregistram in contul 581 adica 581 = 707. iar cand se incaseaza banii 5121 = 581. Dar incasarea banilor din card sau bonuri de masa dureaza mai multe zile, deci ramane 581 cu sold. Este gresit? Stiti alta rezolvare?

Va multumesc.



#18 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 28 July 2009 - 03:50 PM

pt Jay:
in loc de 581, foloseste 5125 "sume in curs de decontare"



#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 July 2009 - 10:05 PM

Pt.Jay :
Eu as face un analitic la 4111 "Clienti card, tichete", boteaza-l cum doresti, in corespondenta cu 707, iar incasarea prin banca, conform extrasului.

Dana




#20 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 29 July 2009 - 03:54 PM

Vezi postareaJay, la Jul 28 2009, 03:54 PM, a spus:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare legata de contul 581. Vanzarile pe card si bonuri de masa le inregistram in contul 581 adica 581 = 707. iar cand se incaseaza banii 5121 = 581. Dar incasarea banilor din card sau bonuri de masa dureaza mai multe zile, deci ramane 581 cu sold. Este gresit? Stiti alta rezolvare?

Va multumesc.
Contul 581 nu are corespondent 707 .
Si eu am facut analitic la 411 si incasarea prin banca .Cred ca este mai corect decat cu 581 sau 5125.
vivi






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL