Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termene de depunere declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


termene de depunere declaratii

71 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2005 - 04:51 PM

Ti-o trimit eu.



#22 daniella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Interests:capcane contabile

Postat 27 January 2005 - 10:45 PM

lunar se depune declaratia pentru casele de marcat.pana pe 25 ale lunii.
asa este sau o depun de nebuna?...




#23 oanag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 179 Postari:

Postat 28 January 2005 - 01:59 AM

Eu le depun trimestrial.
Cei care nu au obligatia de a avea casa de marcat, nu trebuie sa mai depuna declaratie, ca pana acum.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2005 - 10:25 AM

oanag a spus:

...Cei care nu au obligatia de a avea casa de marcat, nu trebuie sa mai depuna declaratie, ca pana acum.

Vorba unui celebru personaj: "Pe ce te bazezi?" Daca ai o baza legala, te rog mult da-ne-o si noua. :) Ce bine ar fi...



#25 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2005 - 10:53 AM

Norma metodologica din 18/04/2003
Versiune actualizata pana la data de: 01/02/2005pentru aplicarea Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaþia agenþilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale




CAPITOLUL VII
Predarea raportului memoriei fiscale


Art. 74. - (1) Utilizatorii au obligaþia ca lunar, pânã la data de 25 inclusiv a lunii urmãtoare, sã predea organului fiscal teritorial raportul memoriei fiscale pe perioada de raportare.
(2) Utilizatorii persoane juridice, plãtitori de impozit pe veniturile din salarii, care au puncte de lucru stabile înregistrate fiscal potrivit legii, depun raportul memoriei fiscale la organele fiscale în a cãror razã teritorialã se aflã punctele de lucru.
(3) Alþi utilizatori decât cei prevãzuþi la alin. (2) depun lunar raportul memoriei fiscale pentru toate aparatele de marcat electronice fiscale instalate la sediu ºi/sau punctele de lucru înfiinþate ºi declarate potrivit legii, la organele fiscale la care sunt înregistraþi ca plãtitori de impozite ºi taxe.
(4) Abrogat.
(5) În cazul nedepunerii rapoartelor lunare ale memoriilor fiscale, organele fiscale vor lua operativ mãsuri de verificare a modului de respectare a prevederilor ordonanþei de urgenþã de cãtre agenþii economici în cauzã.
(6) Pentru punctele de lucru aparþinând agenþilor economici prevãzuþi la alin. (3), situate în alte localitãþi/sectoare ale municipiului Bucureºti decât cea/cel în care se aflã sediul agentului economic, verificarea se face de organul fiscal teritorial în a cãrui razã se aflã punctul de lucru, la sesizarea organului fiscal la care agentul economic este înregistrat ca plãtitor de impozite ºi taxe.
__________
Alineatele (1), (2) ºi (5) au fost modificate prin art. I pct. 43 din H.G. nr. 2398/2004.
- Alineatul (4) a fost abrogat prin art. I pct. 44 din H.G. nr. 2398/2004.



#26 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 January 2005 - 10:54 AM

Aliniatul 4 era cu declaratia !



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2005 - 11:34 AM

URAAAA !!! :lol:

Multumesc din suflet !!! :P Uitasem sa o depun pe ian. si aveam probleme de constiinta, dar... noroc sa am.



#28

  • Guests

Postat 30 January 2005 - 12:44 PM

ati avut o idee extraordinara cu sintetizarea declaratiilor. mi-a fost de mare ajutor. multumesc



#29 SAR-CO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 155 Postari:
  • Location:IASI

Postat 30 January 2005 - 05:07 PM

va rog sa-mi spuneti cu Decl. cu casele de marcat ,cu memoria fiscala ,este format electronic sau un formular ceva, eu nu stiu n-am depus niciodata !!

Multumesc!!



#30 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 31 January 2005 - 11:30 AM

Declaratia cu casele de marcat nu este tipizat si nici electronic, pur si simplu o declaratie pe propria raspundere ca nu este necesar sa utilizezi casa de marcat. Iar memoria fiscala, pentru cei care folosesc case de marcat se depune odata cu decontul de TVA, se ataseaza la decont.



#31 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2005 - 05:17 PM

va rog sa-mi spuneti de ce 205 are termen 15.05 si nu cum zice art 93 cf
adica 28.02 respectiv 30.06

ART. 93
Obligatii declarative ale platitorilor de venituri cu retinere la sursa
(1) Platitorii de venituri, cu regim de retinere la sursa a impozitelor, sunt obligati sa calculeze, sa retina si sa vireze impozitul retinut la sursa si sa depuna o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pana la data de 30 iunie a anului curent pentru anul expirat.
(2) Fac exceptie de la termenul prevazut la alin. (1) platitorii de venituri din activitati independente, mentionate la art. 52, pentru care impozitul pe venit se retine la sursa, pentru care depunerea declaratiei se efectueaza pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul fiscal expirat.

de acord cu 15.02 pt nerezidenti dar....restul?



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2005 - 05:29 PM

Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României

Plata impozitului si depunerea declaratiilor fiscale

Plata impozitului


Art. 34. - (1) .....
(7) Contribuabilii care au definitivat pâna la data de 15 februarie închiderea exercitiului financiar anterior depun declaratia anuala de impozit pe profit si platesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat pâna la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator.


Text extras din: Codul Fiscal 2003 - Codul Fiscal al României

Depunerea declaratiilor de impozit pe profit

Art. 35. - (1) ............
(2) O data cu declaratia de impozit pe profit anuala, contribuabilii au obligatia sa depuna si o declaratie privind platile si angajamentele de plata catre persoanele nerezidente, care cuprinde scopul si suma fiecarei plati, numele si adresa beneficiarului. Nu se cuprind în aceasta declaratie sumele angajate sau platite pentru bunurile importate sau pentru transportul international.



#33 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2005 - 05:36 PM

otilia, cu riscul sa ma repet! sunt de acord cu nerezidentii dar cu rezidentii ce ai avut :lol:


centralizatorul NU mentioneaza 205 cu termen de 28.02 (art 93), ba mai mult termenul de 15.05 este GRESIT pt ca "drepturile de proprietate intelectuala" sunt la nr 1 deci termenul e 28.02

uf!



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2005 - 05:38 PM

trec 205 si la 28.02.



#35 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 January 2005 - 05:41 PM

si sterge 15.05 :P



#36 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 01 February 2005 - 03:27 AM

E PE PIATA O CARTE, MANUAL DE FAPT, DE FISCALITATE, SCRISA DE TATU SI APARE LA ED ALL- CRED, NU STIU EXACT.
IDEEA ESTE CA LA INCEPU APARE O SINTEZA A TERMENELOR DE PLATA PT FIECARE OBLIGATIE IN PARTE SI PE TIPURI DE INTREPRINDERE.
E SUPER !!!



#37 danL

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 689 Postari:
  • Location:CONTAdava

Postat 01 February 2005 - 09:02 AM

ARMATAS a spus:

E PE PIATA O CARTE.... APARE O SINTEZA A TERMENELOR DE PLATA PT FIECARE OBLIGATIE

Perfect...verifica aici daca ne-a scapat ceva
http://www.conta.ro/...opic.php?t=1944



#38 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 01 February 2005 - 09:45 AM

Nici declaratia cu cifra de afaceri ce trebuie depusa pana la data de 25.02.2005 nu este obligatorie pentru toate societatile ,ci numai pentru acelea care au cifra de afaceri sub 100.000 EUR-a se vedea precizarile Codului fiscal:
-Art. 146. - (1) Perioada fiscalã pentru taxa pe valoarea adãugatã este luna calendaristicã.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depãºit în cursul anului precedent o cifrã de afaceri din operaþiuni taxabile ºi/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrãtoare a anului precedent, perioada fiscalã este trimestrul calendaristic.
(3) Persoanele impozabile care se încadreazã în prevederile alin. (2) au obligaþia de a depune la organele fiscale teritoriale, pânã la data de 25 ianuarie, o declaraþie în care sã menþioneze cifra de afaceri din anul precedent.
Deci este clar ca numai acelea care au avut/au cifra de afaceri sub [color=darkblue]100,000 EUR si raportau trimestrial TVA, si trebuie sa treca la raportarea TVA-ului lunar.[/

Succes!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#39

  • Guests

Postat 01 February 2005 - 10:33 PM

eu sunt de parere ca ar trebui sa amintim si de "declaratia-inventar", aceea privind obligatiile restante catre bugetul statului la 31 ianuarie, afrente anului anterior>Anul trecut s-a depus ! Anul acesta n-am aflat daca se mai depune si daca se depune, unde gasesc programul/formularul etc ???!!!



#40 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2005 - 02:43 PM

Era vorba de declaratia... la 31 decembrie 2003, speciala - cand a fost preluata colectarea de min. finantelor. Nu mai exista motivul pentru a se depune asa ceva.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL