Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termene de depunere declaratii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


termene de depunere declaratii

71 replies to this topic

#41 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 02 February 2005 - 05:45 PM

OK!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#42 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2005 - 06:55 PM

mai uita-te o data si, cu ATENTIE,pe mfinante.ro si ai sa vezi ca sunt mai multe declaratii:aferente anului 2002,2003 samd;declaratia inventar exista si ea pe site,dar daca citesti ai sa vezi ca se refera la anul 2003 si numai la el;astept,este important pentru noi toti sa aflam cine are dreptate si sa nu ajungem sa platim amenzi pentru o prapadita de declaratie;o seara buna!




#43 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 03 February 2005 - 04:37 PM

Buna,
am fost astazi la Casa de Pensii si mi-au spus ca s-a prelungit termenul de depunere al decl.pe propria rasp.priv.accidentele de munca (era 7 febr.) cu inca 2 saptamani si ca va apare un nou program pt.contributii cas pt.luna ianuarie. Voi ce stiti?



#44 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2005 - 09:09 PM

Incepand cu raportarea lunii ianuarie 2005 se vor modifica structurile anexelor a11, a12 si a14 privind evidenþa nominalã a asiguraþilor ºi a obligaþiilor de platã cãtre bugetul asigurãrilor sociale de stat, în scopul introducerii informatiilor cu privire la veniturile si cheltuielile efectuate conform prevederilor Legii 346/2002, modificatã si completatã.
Noile formate vor fi publicate atât in Monitorul Oficial cât ºi pe site-ul CNPAS.



#45 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 February 2005 - 09:13 AM

Am si eu o intrebare, pt cei care au de luat dividende pt anul 2004, ce declaratie tb sa se depuna si care e termenul?
Multumesc



#46 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 08 February 2005 - 10:04 AM

am fost la adm fin cta si am intrebat daca se mai depune declaratia cu cifra de afaceri pt cele care nu depasesc 100.000. E si mi S-A raspuns ca daca nu s-a produs nici o modificare fata de anul 2003 nu se mai depune, este valabila cea depusa in 2004. voi ce stiti este adevatat?



#47 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 08 February 2005 - 10:11 AM

pentu cei cu dividente pe anul 2004 tb depusa declaratia 205 pana pe 30.06.2005



#48 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 08 February 2005 - 10:11 AM

Pt. cei care au de luat dividende pt anul 2004 se depune declaratia 205 si termenul limita este 30.06.2005.

Obligaþii declarative ale plãtitorilor de venituri cu reþinere la sursã -COD FISCAL

Art. 99. - (1) Plãtitorii de venituri, cu regim de reþinere la sursã a impozitelor, sunt obligaþi sã calculeze, sã reþinã ºi sã vireze impozitul reþinut la sursã ºi sã depunã o declaraþie privind calcularea ºi reþinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pânã la data de 30 iunie a anului curent pentru anul expirat.
(2) Fac excepþie de la termenul prevãzut la alin. (1) plãtitorii de venituri din activitãþi independente, menþionate la art. 53, pentru care impozitul pe venit se reþine la sursã, pentru care depunerea declaraþiei se efectueazã pânã în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent, pentru anul fiscal expirat.



#49 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2005 - 10:18 AM

la administratia sectorului 3 se depune pentru ambele categorii.
la administratia sectorului 2 nu primesc nici o declaratie privind cifra de afaceri..se depune 010 dc s-a depasit plafonul si treci la categoria platitor de impozit pe profit..atat!



#50

  • Guests

Postat 08 February 2005 - 11:35 AM

delaratia 205-declari dividentele pe 2003.anul trecut ,termenul de depunere
a fost 31.06.
Declaratie-declar cifra de afaceri pentru tva-termenul 28.02.2005
La noi,la Oradea SP.-termenul este ultima zi a luniii-

multe declaratiii mai sunt!


laura



#51 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2005 - 11:05 AM

Pentru depunerea situatiilor financiare la ON Registrul Comertului care este termenul?



#52 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2005 - 11:15 AM

eu am depus la sfarsitul lui ianuarie bilantul de la 31.12.2003 si n-am avut probleme :oops:



#53 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2005 - 11:27 AM

Da, bine, dar parca era un termen pentru depunere.
Conform legii 31/1990republicata,

ART. 232
(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
................................................................................
.................. B) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;

Deci inseamna ca trebuie sa existe un termen si o lege care sa stabileasca acest termen.
Ideea este ca cine stie despre ele sa posteze un raspuns sa afle toata lumea si Otilia sa le poata include in centralizarea pe care a facut-o.



#54 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 13 February 2005 - 04:50 PM

Legat de declaratia cu cifra de afaceri realizata pe anul anterior , am fost la finante in luna ianuarie sa o depun si mi-au zis ca nu e trebuie sa o depun.Sa depun numai D.010 in cazul in care am modificari la vectorul fiscal.
E posibil asa ceva ?



#55 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 13 February 2005 - 04:58 PM

da Ionela Ghinghina s-a prelungit ternenul de depunere a declar.pt.fd.de risc,iar incepand cu ian.2005 vom depune declaratii in format nou la CAS ;
programul va apare dupa 20 februarie .Pt.luna ianuarie declaratiile de CAS vor fi primite odata cu cele pt.luna febr. (asa am fost informata de cei de la Casa de pensii din localitate) .



#56 alinaig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 14 February 2005 - 08:40 AM

a aparut decl de cas, pe site la www.cnpas.org



#57 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 14 February 2005 - 09:00 AM

[u]Evident-termenul legal conform art.232/legea 31/1990(rep) pentru publicarea bilantului in MO este de 6 luni de la data maxima de depunere la organele fiscale.Pentru anul 2004 termenul maxim in care trebuie publicat bilantul anual este de 6 luni calculat de la data de 30.04.2005-adica pana la 31.10.2005.Dupa aceasta data Ofc.Reg.Comertului poate cere dizolvarea societatii in caz de nepublicarea bilantului anual.OK!!!

Succes!!!!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#58 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2005 - 10:57 AM

multumim mult andrei..era insa bine daca nu aveam termen :D



#59 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 17 February 2005 - 05:45 PM

Este foarte,foarte bine ca vreti sa lucrati la o lista cu declaratiile care trebuiesc depuse,termene,s.a.
Pentru cei mai mici ca mine, va rog mult treceti acolo si numele declaratiei.Ex. 101 "Declaratie privind impozitul pe profit".
..... si apropo am vazut ca a scris cineva ca trebuie sa faci decizie pentru majorarea salariilor la 3.100.000 lei. Eu stiu ca nu se mai face decizie ci act aditional si daca salariul minim se modifica prin lege de ce trebuie sa fac eu decizie sau act aditional . Va rog sa-mi raspundeti ca altfel nu mai dorm la noapte. Eu nu am dus nimic la ITM sau Camera de Munca.
Multumesc muuuuult



#60 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2005 - 06:19 PM

obligatoriu act aditional Manuela..trebuia sa depui in maxim 20 zile lucratoare..vezi cum faci si grabeste-te !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL