Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare cheltuieli societate nou infiintata fara venitu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare cheltuieli societate nou infiintata fara venitu

4 replies to this topic

#1 alexandra.turc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:contabilitatea

Postat 08 June 2006 - 01:45 PM

Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu niste lamuriri, am tot cautat pe forum raspunsuri dar nu m-am lamurit pe deplin. Am o societate nou infiintata si nu mi-e in clar cum procedez:
1). cheltuielile de constituire le pun pe 201 si le amortizez doar cand incep sa ma venituri? Pana atunci nu inregistrez amortizare sau le trec pe 471?
2) alte cheltuieli cum ar fi cele cu combustibil,chirie, achizitie de dotari(nu m fixe), pe ce le inregistrez, pe 471?
Nu mi-e in clar daca pot pune ceva pe cheltuieli pana in momentul in care nu am obtinut venituri.
Ce se intampla daca o luna obtin venituri iar apoi urmeaza o perioada in care iarasi nu am venituri?

Va rog mult sa ma ajutati sa ma lamuresc

va multumesc mult pentru amabilitate



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 June 2006 - 08:02 PM

Cheltuielile de constituire, le amortizezi in luna cand incepi sa ai profit. Alte cheltuieli ,le inregistrezi pe conturile de cheltuieli si daca nu obtii venituri,in luna respectiva vei avea pierdere pe contul 121.Te rog sa-mi spui, daca societatea plateste impozit pe profit sau este micro ! si de unde provin banii pentru cheltuielile de constituire( probabil de la administrator) ca sa-ti pot spune cum am facut eu la o societate care a fost nou infiintata.




#3 alexandra.turc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:contabilitatea

Postat 09 June 2006 - 01:15 PM

Societatea e platitoare de impozit pe profit , iar banii provin de la administrator. Multumesc



#4 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2006 - 04:56 PM

Nu trebuie sa astepti sa ai profit pt a inregistra amortizarea, n-are nici o legatura, poti sa ai venituri si sa ai totusi pierdere ... probabil colega a vrut sa scrie in momentul cand obtii venituri.
Eu insa nu tin cont de asta, daca stiu ca pana la sfarsitul anului voi inregistra venituri atunci inregistrez direct pe cheltuieli, oricum impozitul se calculeaza cumulat. Pe cei de la fisc ii intereseaza sa nu inregistrezi pierdere la sf anului daca n-ai avut nici un venit!

Daca insa infiintezi firma in noiembrie si obtii primele venituri abia in ianuarie, toate ch pana la sf anului le inreg in 471, urmand ca in ianuarie sa le treci pe ch aferente.
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#5 alexandra.turc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:cluj
  • Interests:contabilitatea

Postat 10 June 2006 - 10:11 AM

Caz concret firma e infiintata in iunie 2006.
1)Ch de infiintare le pun pe 201 si le voi include pe ch cand obtin venituri, nu-i asa?
2) Urmeaza sa achizitionez casa de marcat, registre obligatorii, ceva papetarie.Toate acestea ce pun direct pe ch sau pe 471 si le pun pe ch cand am venituri?
3) Cata vreme nu am activitate trebuie sa depun declaratie la finante ca nu am activitate sau declaratiile 300 si 100 cu valoare 0?

Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL