Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concedii medicale in continuare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


concedii medicale in continuare

24 replies to this topic

#21 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 September 2006 - 02:53 PM

Vezi postareabkati, la Sep 25 2006, 02:37 PM, a spus:

Intre timp am aflat de la CAS sanatate ca raspunsul este: NU se plateste (chiar daca este concediu in continuare si primul concediu s-a platit pentru ca era cu cod indemnizatie 06), pentru ca are cod indemnizatie 01 si nu are cotizare 6 luni din ultimele 12 luni.

se platea daca avea accelasi cod de afectiune.............. :)



#22 simona barbuceanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:salarii, cm, legislatie, contabilitate

Postat 26 September 2006 - 02:10 PM

Vezi postareanicole33, la Sep 22 2006, 05:19 PM, a spus:

Vezi postareasimona barbuceanu, la Sep 22 2006, 02:43 PM, a spus:

am avut si eu un caz asemanator singura diferenta fiind aceea ca cm pe care l-am avut eu era obtinut prin spaga de la medic
cum dovedesti acest lucru?

practic nu ai cum sa dovedesti (numai in cazul in care medicul care le acorda ar recunoaste acest lucru), dar le intiuesti, salaritul despre care iti povesteam a recunoscut mai ales ca el nu avea stagiu de cotizare complet, suma in jur de 500 de euro; mai ales cand este vorba despre salariati trecuti de prima tinerete care vor cu orice pret sa iasa la pensie; din pacate legea nu permite sa refuzam de la plata cm la care avem un semn de intrebare, poate ne aude cineva;

Vezi postareaanaderol, la Sep 25 2006, 03:53 PM, a spus:

Vezi postareabkati, la Sep 25 2006, 02:37 PM, a spus:

Intre timp am aflat de la CAS sanatate ca raspunsul este: NU se plateste (chiar daca este concediu in continuare si primul concediu s-a platit pentru ca era cu cod indemnizatie 06), pentru ca are cod indemnizatie 01 si nu are cotizare 6 luni din ultimele 12 luni.

se platea daca avea accelasi cod de afectiune.............. :)
la cm trebuie sa te uiti in partea dreapta mai jos unde diagnosticul este dat in cifre (1-999), dc la cm in continuare codul de diagnostic se pastreaza de la 06, atunci se poate considera cm in continuarea

SIMONA 79



#23 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2006 - 05:34 PM

Vezi postareasimona barbuceanu, la Sep 26 2006, 03:10 PM, a spus:

Vezi postareanicole33, la Sep 22 2006, 05:19 PM, a spus:

Vezi postareasimona barbuceanu, la Sep 22 2006, 02:43 PM, a spus:

am avut si eu un caz asemanator singura diferenta fiind aceea ca cm pe care l-am avut eu era obtinut prin spaga de la medic
cum dovedesti acest lucru?

practic nu ai cum sa dovedesti (numai in cazul in care medicul care le acorda ar recunoaste acest lucru), dar le intiuesti, salaritul despre care iti povesteam a recunoscut mai ales ca el nu avea stagiu de cotizare complet, suma in jur de 500 de euro; mai ales cand este vorba despre salariati trecuti de prima tinerete care vor cu orice pret sa iasa la pensie; din pacate legea nu permite sa refuzam de la plata cm la care avem un semn de intrebare, poate ne aude cineva;

Vezi postareaanaderol, la Sep 25 2006, 03:53 PM, a spus:

Vezi postareabkati, la Sep 25 2006, 02:37 PM, a spus:

Intre timp am aflat de la CAS sanatate ca raspunsul este: NU se plateste (chiar daca este concediu in continuare si primul concediu s-a platit pentru ca era cu cod indemnizatie 06), pentru ca are cod indemnizatie 01 si nu are cotizare 6 luni din ultimele 12 luni.

se platea daca avea accelasi cod de afectiune.............. :)
la cm trebuie sa te uiti in partea dreapta mai jos unde diagnosticul este dat in cifre (1-999), dc la cm in continuare codul de diagnostic se pastreaza de la 06, atunci se poate considera cm in continuarea


Nu se plateste CM in continuare cod 01 fara stagiu de cotizare.



#24 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 September 2006 - 10:02 PM

500 de euro spaga pt. un concediu dat pe naspa? mi se pare enorm.



#25 alinastrugaru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:curtea de arges

Postat 27 September 2006 - 08:10 AM

poate sa imi spuna cineva unde apare mentionat in OUG 158 ca baza de calcul de la un concediu medical in continuare este cea de la concediu medical initial. multumesc!

Aceasta postare a fost editata de alinastrugaru: 27 September 2006 - 08:12 AM

alinastr.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL