Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salarii

13 replies to this topic

#1 scorpiuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2006 - 08:56 PM

Daca am un salariat care lucreaza cu 75% (norma 6 ore)9 luni din an si 3 luni lucreaza cu 100%(8 ore)cum ar fi corect sa-i calculez concediu de odihna.Multumesc ptr raspunsurii :wink: :wink: :wink:



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 June 2006 - 09:48 PM

proportional cu timpul lucrat




#3 scorpiuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2006 - 11:03 PM

Multumesc nicole33,asa stiam si eu insa sefa mea nu vrea sa inteleaga acest lucru ptr ca respectiva persoana este protejata ei.Ce pot face? :( :( :(



#4 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 12 June 2006 - 01:07 PM

Art 140 al 2 "Durata CO se stabileste prin CIM...si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic", deci are dreptul la min 20 zile de CO, cum prevede acelesi art. , al. 1 ....iar pt ca lucreaza 6 ore/zi sau 8 h...va influenta contributiile catre stat si nu zilele de CO....

O zi buna!
nicol



#5 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 05:43 PM

Persoana respectiva are dreptul la cm si la co proportional cu timpul lucrat dar sa nu interpretati ca daca lucr 2 ore pe zi .... are dreptul la 5 zile de co... nu, ea are dreptul la 21 de zile de co . Asa si cu CM... ea a lucrat de ex 21 de zile chiar dc au fost 2 ore pe zi... iei la baza de calcul zilele pentru care s-au platit c.a.s.-ul si venitul brut realizat de ana respectiva.... Nu se face diferenta...
ANA



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 07:59 PM

CO acordat proportional cu cate ore /zi erau in CIM, s-a abrogat prin modif. la codul muncii din iulie 2005. inainte de asta, se acordau la 2h/zi minim 20/4= 5 zile CO, s.a.m.d. era art. 140, lit (4) ... si nu mai e !

asa ca , atentie la calcule, daca mai e cazul !!



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 26 June 2006 - 02:43 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

CO acordat proportional cu cate ore /zi erau in CIM,  s-a abrogat prin modif. la codul muncii din iulie 2005. inainte de asta, se acordau la 2h/zi minim 20/4= 5 zile CO, s.a.m.d. era art. 140, lit (4) ... si nu mai e !

asa ca , atentie la calcule, daca mai e cazul !!
mai draga astept berea pt informatie :D



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 10:08 AM

dragule, o meriti pe deplin, mi-ai luat o piatra de pe inima :smt058 , era sa fac infarct ieri ... si daca n-ai scris tu aici, m-am gandit sa scriu eu :D
.... trai-te-ar D-zeu ! :lol:



#9 xint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:resurse umane

Postat 27 June 2006 - 01:52 PM

Va rog lamuriti - ma si pe mine. Da, s-a abrogat al. 4 de la art 140, insa a ramas al. 2 art. 140 "durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic".

Ii voi acorda 20 de zile CO salariatului cu 2h/zi?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 02:29 PM

xint a spus:

Ii voi acorda 20 de zile CO salariatului cu 2h/zi?
daaaaa :D
sau 21 (chiar 22 dupa noul contract colectiv de munca la nivel national)

are 2h/zi la tine, ii dai concediul 21 zile cate 2h/zi fiindca restul timpului pana la 8h/zi nu e angajatul tau si poate sa faca ce vrea, chiar sa si munceasca la altii. alea 2 ore/zi sunt sub directiva ta, atat !



#11 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 27 June 2006 - 02:51 PM

te rog imi redai articolul din CC la nivel national unde se spune de 22 zile CO? :wink:



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 03:05 PM

caut, putintica rabdare :D



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 03:19 PM

nu am gasit inca, iarta-ma , dar nu mai am timp sa caut, cum gasesc - te anunt. poate il are altcineva mai la indemana, nu te supara... merge motorul de cautare mai greu, se lucreaza la forum... cred.

pana una-alta, trece 21 zile ca nu-i nimic.



#14 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 12:54 PM

Si este foarte logic sa aibe tot atatea zile cat au ceilalti odata ce si la declaratia CAS si la somaj zilele lucrate sunt aceleasi. Iar in calculul indemnizatiei de CO vei lua salariul din contract ( adica un anumit procent si nu salariul integral).
Exemplificand situatia aberanta dinainte de corectarea legii: doar 5 zile CO( in loc de 20) cu salariul de 1/4- omul primeste in CO, pentru 1/4 din program lucrat, 1/16 din banii unuia care lucreaza program normal.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL