Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata dividende conditionata de plata impozite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata dividende conditionata de plata impozite

25 replies to this topic

#1 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 09 June 2006 - 10:09 PM

Am un caz in care administratorul face presiuni ca sa-si ridice dividendele-care nu sunt deloc mici- dar in paralel are acumulate datorii catre fisc pe mai bine de sase luni-care, de asemenea, nu sunt deloc mici.
Cautarea pe forum m-a dezarmat (am gasit 507 rezultate).
Am citit undeva intr-o lege, fara sa-i dau importanta la vremea aceea, ca nu se pot acorda dividende daca exista datorii la impozite si taxe. Nu mai stiu daca era vorba de societati cu capital de stat sau privat.
Poate ma poate ajuta cineva.



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2006 - 06:53 PM

Dacă plătea datoriile nu mai avea de unde să ridice dividende.!!!!




#3 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 June 2006 - 08:07 PM

Ai dreptate. In realitate patronul si-a luat banii dar eu refuz sa-i fac formele si, in felul acesta, soldul casei creste ca fat frumos. In paralel fiscul ne bombardeaza cu somatii si titluri executorii si toate se sparg in capul meu, in final. Iar el, ca un nesimtit, refuza sa renegocieze un tarif al serviciilor mele, tarif care a devenit nemotivant. E un fel de razboi al nervilor.



#4 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2006 - 08:36 PM

NU prea îi place sa plateasca ,dar dividende vrea ! impozit pe dividende plateste!



#5 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2006 - 08:40 PM

am vrut sa te întreb ,daca vrea sa plateasca impozitul pe dividend.Scuze.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2006 - 08:53 PM

viorache a spus:

In realitate patronul si-a luat banii dar eu refuz sa-i fac formele si, in felul acesta, soldul casei creste ca fat frumos.
f. bine faci, daca ii vine control va trebui sa puna banii la loc in caserie si va lua si o amenda frumusica pt. ca nu coresp. nr. faptic cu cel scriptic.

dar... de ce nu ii dai pe avans spre decontare ?? mai bine si pt. tine, DACA TII CASA TU ! :wink: si sa se spale pe cap daca e nesimtit !!



#7 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 17 June 2006 - 10:53 AM

Nu vreau sa-i dau nici avans spre decontare caci astfel ii va scadea soldul casei si eu nu vreau acest lucru decat prin plati in contul impozitelor. In plus avansul spre decontare este o solutie pe termen scurt.
Folosesc soldul casei ca pe un alt mijloc de presiune. Deja i-am redus drastic volumul de informatii contabile pe care i le furnizez si l-am informat explicit asupra nemultumirilor mele.
Revin totusi cu solicitarea mea initiala: exista un act normativ care reglementeaza acordarea de dividende cu conditia platii impozitelor. Eu personal am parcurs, la un moment dat, acest text de lege. Textul se referea si la soldul casei si al bancii. Este de inteles neplata impozitelor pt.ca firma nu are bani dar cand firma are bani suficienti dar nu-si plateste impozitele este deja o alta poveste. Poate imi dati macar un indiciu...



#8 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 June 2006 - 11:01 AM

Daca va plati datoriile la bugetul statului si majorarile de intarziere,va putea sa-ai ridice dividende cu conditia sa plateasca si impozitul aferent dividendelor!Intrebarea este daca o sa vrea sa plateasca impozit pe dividend atata timp cat el nu este constient de datoriile la buget.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2006 - 03:01 PM

ramona, viorache doreste un act normativ... sincer ? si eu doresc :wink:

viorache, ce spui tu parca imi suna cunoscut, de acum multi ani, recunosc ca nu mai tin minte ... ai cautat in legea 31/1990 ? s-ar putea acolo sa fie ceva...

in leg. cu soldul de casa, repet DACA esti si casier(a), semnezi reg. de casa si nu ai documente justificative pt. iesirile de nr., sa nu fii acuzat(a) de insusirea banilor, la o adica ... de aia ziceam ca e mai bine pt. tine fiindca avansul spre decontare poate fi solutia salvatoare privind soldul de casa si totodata arata si la cine sunt banii de fapt.
a luat banii ? sa-si asume raspunderea ...

parerea mea :)



#10 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 June 2006 - 04:12 PM

viorache a spus:

Nu vreau sa-i dau nici avans spre decontare caci astfel ii va scadea soldul casei si eu nu vreau acest lucru decat prin plati in contul impozitelor.
Daca ne luăm după formularea de mai sus am putea presupune că este o discutie intre asociați/administratori și nicidecum între contabili!.
Mi se pare o depășire nepermisă a granițelor activității noastre specifice: ținerea contabilității.
Contabilul nu dă avansuri, nu ține registru de casă, nu încasează, nu platește impozite și taxe. Contabilul ține contabilitatea. Atât. Da, poate să-i acorde bezmeticului asistanță, poate să-l îndrume să nu faca ilegalitîți, dar atăt și nimic mai mult!
Deontologia meseriei impune a nu ne implica, sub nici o formă, în activitatea administratorului, altfel trecem ușor pragul spre implicare în administrarea acesteia, și de aici nu e decat un pas spre infracțiune.

viorache a spus:

Folosesc soldul casei ca pe un alt mijloc de presiune. Deja i-am redus drastic volumul de informatii contabile pe care i le furnizez si l-am informat explicit asupra nemultumirilor mele.

Aici așteptam intervenția moderatorilor, căci a ajuns deja prea departe!
Un jurist ar putea spune pe unde se încadrează "mijloc de presiune", "ascunderea de informații", etc.
Un contabil nemultumit nu are de facut decat un lucru: sa stopeze relatia cu cel care nu respecta relatia contractuala.

viorache a spus:

Revin totusi cu solicitarea mea initiala: exista un act normativ care reglementeaza acordarea de dividende cu conditia platii impozitelor.

Nu exista o astfel de prevedere. Dimpotriva, daca dividendele sunt distribuite din profituri legal determinate exista obligatia de a fi plătite "nu mai târziu de 8 luni de la data aprobării situației financiare anuale aferente exercițiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercială va plăti o penalitate aferentă perioadei de întârziere, la nivelul dobânzii legale."

Iar pentru neplata impozitelor si taxelor exista suficiente prevederi in Codul de procedură fiscală, majorări si penalități, somație. executare silită, insolvabilitate... Are el grijă organu'.



#11 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 07:08 PM

[quote="marian.apetre
Contabilul nu dă avansuri, nu ține registru de casă, nu încasează, nu platește impozite și taxe. Contabilul ține contabilitatea. Atât. Da, poate să-i acorde bezmeticului asistanță, poate să-l îndrume să nu faca ilegalitîți, dar atăt și nimic mai mult!
[/quote]
oare asa simplu sa fie? eu cred ca esti obligat sa-i arati patronului limitele legii, sa-l informezi cu privire la impozitele si taxele datorate, precum si la consecintele neplatii acestora la termen, dar nu-l poti obliga sa le si plateasca. in final, este decizia si raspunderea lui, nu a contabilului.
dar tot contabilul intocmeste registrul de casa si restul actelor. mi se pare periculos sa semnezi o pagina de reg. casa cu sold final de ordinul sutelor de milioane, cand in realitate suma este mult mai mica.



#12 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 June 2006 - 07:30 PM

nicole33 a spus:

eu cred ca esti obligat sa-i arati patronului limitele legii, sa-l informezi cu privire la impozitele si taxele datorate, precum si la consecintele neplatii acestora la termen, dar nu-l poti obliga sa le si plateasca. in final, este decizia si raspunderea lui, nu a contabilului.
Asta am zis si eu.

nicole33 a spus:

... dar tot contabilul intocmeste registrul de casa
Poate ai vrut sa zici "casierul intocmeste registru de casa" ...
Daca nu ... inseamna ca le amestecam de nu mai stiim nimeni cine ce si cum.



#13 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2006 - 07:51 PM

Viorache vrei sa te imbolnavesti :x Daca este chiar asa ,cauta-ti alt patron si lasa-l...Eu m-am operat de bila din cauza ca ma enervam ca si tine.
Nu stiu de act legal cu ce vrei tu,inform .de genul asta gasesti cred in caz de faliment sau inchidere firma,in rest cred ca e decizia lui...
Mi-a venit o idee: da tel la asis. contribuabil S3:3157389(cred ca asta e o
problema de competenta lor)
Pe de alta parte de ce te incrancenezi :smt078 si nu-l lasi sa plateasca imp.dividende? ca doar banii sunt luati faptic...
Macar impozitul asta sa-l plateasca. Eu in locul tau ,ii dadeam avansuri spre decontare si nu ma interesa .. Eu le-am dat asociatilor unici care sunt evident si administratori o hartie cum ca suma maxima pe care pot sa o foloseasca ca avansuri anuale este de 5000 eur.
Ne ajunge ca in loc sa ne distram noi tot cu conta ,sambata...Nu te ambala



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2006 - 07:58 PM

marian :D , desi iti dau dreptate in multe din ce spui, nu pot sa nu iti atrag atentia ca, din pacate, viata ne obliga adeseori sa folosim masuri de presiune fata de angajatorii pt. care relatiile contractuale cu noi nu fac 2 bani si isi permit orice atitudine !! cand traiesti in jungla aplici regulile ei daca vrei sa supravietuiesti, tu stii bine. de aceea mesajul tau catre viorache mi se pare nepotrivit prin partinirea acordata patronului, vizand respectarea conditiilor contractuale numai de catre salariat..

marian.apetre a spus:

Aici așteptam intervenția moderatorilor, căci a ajuns deja prea departe!
ce crezi ca ar trebui sa faca un moderator in acest caz ? noi respectam opinia fiecaruia si nu avem voie sa intervenim decat atunci cand apar probleme de limbaj si anume :
" Nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen, sau ironic-ofensator.
Nu este permis atacul la persoana .
Nu se admite nici un fel de comportament rasist, extremist sau discriminator in ceea ce priveste religia, sexul sau convingerile politice.
Va rugam sa respectati regulile gramaticale.
Nu postati mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline.
Nu folositi un limbaj de tip chat (sh, tz, k daka, k, lol etc.) sau posturi monosilabice de genul "- cool!", "- beton!", "- de acord!", etc.. "

iar, in ceea ce priveste mesajele :
" Fiecare user este responsabil de continutul mesajelor sale.
Conducerea acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra. "
de asemenea, " Functia de moderator implica posibilitatea de a edita, muta, sterge sau bloca mesajele celorlalti utilizatori. ......... Gestionarea mesajelor se face respectand prezentul regulament......"

ce dispozitie a regulamentului crezi ca incalcat viorache pt. a fi necesara interventia moderatorilor ? ajuta-ma, te rog, poate mi-a scapat ... :roll:

marian.apetre a spus:

viorache a spus:

Revin totusi cu solicitarea mea initiala: exista un act normativ care reglementeaza acordarea de dividende cu conditia platii impozitelor.

Nu exista o astfel de prevedere. Dimpotriva, daca dividendele sunt distribuite din profituri legal determinate exista obligatia de a fi plătite "nu mai târziu de 8 luni de la data aprobării situației financiare anuale aferente exercițiului financiar încheiat. În caz contrar, societatea comercială va plăti o penalitate aferentă perioadei de întârziere, la nivelul dobânzii legale."

Iar pentru neplata impozitelor si taxelor exista suficiente prevederi in Codul de procedură fiscală, majorări si penalități, somație. executare silită, insolvabilitate... Are el grijă organu'.
corect !

marian, stii de ce ziceam ca parca imi suna cumva cunoscut ce zice viorache ? exista si o ordonare a platilor in firma: intai salariile, apoi furnizorii de utilitati parca, apoi nu mai stiu .... ordonarea asta de prioritati sigur era, dar poti sa ma si impusti ca nu mai stiu unde am citit-o !



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 09:01 PM

nicole33 a spus:

marian.apetre

"nicole33" a spus:

... dar tot contabilul intocmeste registrul de casa
Poate ai vrut sa zici "casierul intocmeste registru de casa" ...
Daca nu ... inseamna ca le amestecam de nu mai stiim nimeni cine ce si cum.
nu intentionez sa filosofez cu pe tema incompatibilitatilor, dar nu-l vad pe patronul buticului de la coltul blocului (max.10 mp) care vinde el si cu nevasta-sa si nu sunt in stare sa faca 1-2 nir-uri pe zi sa mai angajeze:un casier sa le tina casa (reg.casa), un curier sa le depuna declaratiile, un om sa le faca banca (macar o data pe luna cand plateste salariile si la sf. lunii sa ia extrasele), un sofer sa le aduca marfa de la angro si enumerarile ar putea continua. Bietul contabil le face pe toate: si nir-uri si registru de casa, le scoate raportul fiscal lunar din casa de marcat, le intocmeste si depune toate declaratiile, le inventariaza marfa la sfarsit de luna, le face ordinele de plata pe care tot el le duce la banca, pe langa restul atributiilor care decurg normal din tinerea contabilitatii unei firme (inclusiv semnarea bilantului)+reprezentare in cazul controalelor de orice fel). si sa nu ma intrebi cu cat este platit pt. toate aceste activitati



#16 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 18 June 2006 - 10:41 PM

Citeaza

exista si o ordonare a platilor in firma: intai salariile, apoi furnizorii de utilitati parca, apoi nu mai stiu .... ordonarea asta de prioritati sigur era, dar poti sa ma si impusti ca nu mai stiu unde am citit-o !

Otilia, asta e. Dupa salarii veneau impozitele, dar te rog, te rog, te roooog, incearca sa-ti amintesti unde ai citit asta.



#17 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 18 June 2006 - 11:34 PM

Ma tem ca faceti o confuzie. Aceasta ordine a platilor este specificata in LEGE nr.64 din 22 iunie 1995
privind procedura reorganizării judiciare și a falimentului :
...
Art. 122. - Creanțele vor fi plătite, în cazul falimentului, în următoarea ordine:
1.taxele, timbrele și orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea și administrarea bunurilor din averea debitorului, precum și plata remunerațiilor persoanelor angajate în condițiile art. 10, art. 23 alin. (1), art. 27, art. 28 și ale art. 97 alin. (3), sub rezerva celor prevăzute la art. 101 alin. (4);
2.creanțele reprezentând creditele, cu dobânzile și cheltuielile aferente, acordate de instituții de credit după deschiderea procedurii, precum și creanțele rezultând din continuarea activității debitorului după deschiderea procedurii;
3.creanțele izvorâte din raporturi de muncă, pe cel mult 6 luni anterioare deschiderii procedurii;
4.creanțele bugetare;
5.creanțele reprezentând sumele datorate de către debitor unor terți în baza unor obligații de întreținere, alocații pentru minori sau de plată a unor sume periodice destinate asigurării mijloacelor de existență;
6.creanțele reprezentând sumele stabilite de judecătorul-sindic pentru întreținerea debitorului și a familiei sale, dacă acesta este persoană fizică;
7.creanțele reprezentând credite bancare, cu cheltuielile și dobânzile aferente, cele rezultate din livrări de produse, prestări de servicii sau alte lucrări, precum și din chirii;
8.alte creanțe chirografare;
9.creanțele subordonate, în următoarea ordine de preferință:
a) creditele acordate persoanei juridice debitoare de către un asociat sau acționar deținând cel puțin 10% din capitalul social, respectiv din drepturile de vot în adunarea generală a asociaților, ori, după caz, de către un membru al grupului de interes economic;
B) creanțele izvorând din acte cu titlu gratuit;
10.creanțele membrilor, asociaților sau acționarilor persoanei juridice debitoare, derivând din dreptul rezidual al calității lor, în conformitate cu prevederile legale și statutare.

In cazul mentionat, este vorba de inconstienta si lipsa de instinct de conservare. Nu te mai ocupa de somatiile pe care le primeste. Cauta-ti alt loc de munca.
Si chiar ar fi bine sa-i faci formele de ridicare a dividendelor. Il face si mai raspunzator fata de situatia societatii. :wink:



#18 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 June 2006 - 11:37 PM

De ce te framanta pe tine problema impozitelor neplatite?

Da-i omului dividendele cuvenite si creste-i valoarea datoriilor si cu impozitul pe div.



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 12:50 AM

ctanela :smt058, poate ai dreptate, nu zic nu, dar unde am citit eu ce ziceam nu arata asa... era mai putin elaborat ca limbaj, parca mai direct, adica chiar asa : salariile, ... furnizorii de utilitati,... si , iubita, parca nu era asa vechi (din 1995) , sa zic si eu....
o fi aceeasi Marie cu alta palarie :roll:

viorache :D , promit sa dau "call memory" de cate ori pot, poate-poate imi "afiseaza" ceva util :wink: , dar nu garantez... din pacate nici timp sa cotrobai nu prea am, sa nu te superi si te rog sa ma intelegi ca o sa ma straduiesc, crede-ma !
sa mai vedem...



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2006 - 01:12 PM

cred ca mi-am mai adus aminte ceva... textul asta parca era intr-un act normativ de evitare a blocajului financiar, de aceea ziceau de furnizorii de utilitati imediat dupa salarii... ring a bell ?? :roll:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL