Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nota de plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nota de plata

13 replies to this topic

#1 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 10 June 2006 - 12:07 PM

pt a deconta masa administratorului de ce documente este nevoie ?este de ajuns numai noata de plata?! sau si factura



#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 June 2006 - 03:30 PM

musai factura si bon fiscal.




#3 Robert.Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 11:07 AM

Situatii posibile:
-doar nota de plata = 623 Nedeductibil
-bon fiscal < 100 ron = 623 Deductibil
-bon fiscal > 100 ron = 623 Nedeductibil
-bon fiscal taxi = 623 Deductibil
-factura fiscala = 623 Deductibil



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 June 2006 - 11:41 AM

Robert.Pana a spus:

Situatii posibile:
-doar nota de plata = 625 Nedeductibil
-bon fiscal < 100 ron = 625 Deductibil
-bon fiscal > 100 ron = 625 Nedeductibil
-bon fiscal taxi = 625 Deductibil
-factura fiscala = 625 Deductibil
de cand intra mancarea pe 625 :shock: ?
parca era 623 zilele trecute



#5 Robert.Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2006 - 08:38 AM

:)



#6 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2006 - 08:47 AM

ROBERT ,bonul fiscal de taxi nu este pe contul 623 !



#7 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 15 June 2006 - 07:31 PM

robert,cine a ipus sumele astea?unde apar?]



#8 Robert.Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 June 2006 - 09:55 PM

Imi cer scuze pentru anumite informatii prezentate eronat. Din neatentie am trecut 623 in loc de 624 la transportul taxi.

Ordin nr. 293/2006
din 22/02/2006

"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă. Fac excepție de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanților auto achiziționați în vederea desfășurării activității, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare al autovehiculului;
B) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, cu modificările și completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoțit de documentul care atestă plata prin cardurile bancare ale societăților comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente."

Situatii posibile:
-doar nota de plata = 623 Nedeductibil
-bon fiscal < 100 ron = 6xx Deductibil
-bon fiscal > 100 ron = 6xx Nedeductibil
-bon fiscal si chitanta plata card = 6xx deductibil
-bon fiscal taxi = 624 Deductibil
-bon fiscal benzina = 6022 Deductibil
-factura fiscala = 6xx Deductibil



#9 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 17 June 2006 - 08:41 AM

putem sa deducem ch cu protocolul numia daca soc a avut profit?



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 09:50 AM

mihails2005 a spus:

putem sa deducem ch cu protocolul numia daca soc a avut profit?
cum calculezi 2 % dintr-o suma negativa?
daca ai pierdere, nu ai dreptul la cheltuieli de protocol. vrei sa le faci, nici o problema, dar sunt cheltuieli nedeductibile si maresc basza de impozitare



#11 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 17 June 2006 - 10:00 AM

corect.nu stiu ce am avut in cap:) !
Mai am o intrebare ..deci pentru un bon fiscal mai mic de 100 ron cheltuielile sunt deductibile,da?



#12 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 10:02 AM

nu sunt neaparat deductibile (depinde ce reprezinta), dar ai voie sa le inregistrezi in contabilitate doar pe baza bonului.



#13 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 21 January 2007 - 12:22 PM

Vezi postareanicole33, la Jun 17 2006, 10:02 AM, a spus:

nu sunt neaparat deductibile (depinde ce reprezinta), dar ai voie sa le inregistrezi in contabilitate doar pe baza bonului.

Salutare!

In ce situatii bonurile cu valoare mai mica de 100 RON sunt nedeductibile? In ordinul 293/2006 nu se face nici o mentiune vis-a-vis de continutul bonului mai mic de 100 RON (vezi pct d: "bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente.") Ma gandesc ca e firesc sa nu se incerce deducerea unor cheltuieli care nu au nici o legatura cu desfasurarea activitatii firmei. Exista totusi prevazut undeva (in legislatia nostra clara :lostit (13): ) ce trebuie sa reprezinte bonurile < 100 RON pentru a se deduce aceste cheltuieli?



#14 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 02 June 2007 - 03:46 PM

Vezi postareadas_gab, la Jan 21 2007, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareanicole33, la Jun 17 2006, 10:02 AM, a spus:

nu sunt neaparat deductibile (depinde ce reprezinta), dar ai voie sa le inregistrezi in contabilitate doar pe baza bonului.

Salutare!

In ce situatii bonurile cu valoare mai mica de 100 RON sunt nedeductibile? In ordinul 293/2006 nu se face nici o mentiune vis-a-vis de continutul bonului mai mic de 100 RON (vezi pct d: "bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente.") Ma gandesc ca e firesc sa nu se incerce deducerea unor cheltuieli care nu au nici o legatura cu desfasurarea activitatii firmei. Exista totusi prevazut undeva (in legislatia nostra clara :smile: ) ce trebuie sa reprezinte bonurile < 100 RON pentru a se deduce aceste cheltuieli?
Corect a scris nicolae33 depinde ce reprezinta:daca sint chelt legate de activitatea ta de baza, da -sint deductibile, daca Nu-sint nedeductibile! :tongue:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL