Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casa de marcat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casa de marcat

23 replies to this topic

#1 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 10 June 2006 - 12:10 PM

cand este obligatoriu achizitia casei de marcat?



#2 ALEXIM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 10 June 2006 - 12:17 PM

Doar daca ai vanzare cu amanuntul, Daca vanzarea este en-gross -chitanta si factura.




#3 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 17 June 2006 - 05:47 PM

daca se vand marfuri catre populatie dau tot chitanta si factura? pentru 2 cutii de vopsea?la vanzari en-gross ?



#4 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 07:00 PM

abcde a spus:

daca se vand marfuri catre populatie dau tot chitanta si factura? pentru 2 cutii de vopsea?la vanzari cu ridicata ?
bon-casa de marcat. ma inoiesc ca vreo pers. fizica va insista sa primeasca factura pt. 2 galeti de vopsea.
la pers. juridice-factura+chitanta
cantitatea vanduta nu e un criteriu



#5 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 19 June 2006 - 04:57 PM

multumesc nicole33,

dar tot nelamurita sunt :
casa de marcat la punct de lucru en gross, sau nu ?
la punct de lucru ( vanzari en gross) trebuie registru de casa separat de cel de la sediu (vanzari cu amanuntul) ? mentionez ca atat sediul cat si punctul de lucru sunt in aceeasi localitate.
nir cu adaos comercial sau nu ?
plz raspunde-ti.



#6 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 19 June 2006 - 06:13 PM

poti si cu adaos.la en gross nu exista sigur 4428



#7 dianex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 19 June 2006 - 07:02 PM

la comertul cu ridicata (en gross) nu trebuie casa de marcat. Comertul cu ridicata se efectueaza doar la persoane juridice revanzatoare. In comertul cu ridicata nu se inregistreaza adaos, contabilitatetea se tine cantitativ valoric pe fise de magazie.



#8 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 June 2006 - 12:32 PM

[dar cei care vand si engross si en detail???



#9 adrianabb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 June 2006 - 12:36 PM

Agentii economici au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor.
La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala.
Situatiile in care nu se prevede obligativitatea folosirii casei de marcat sunt urmatoarele: a) comertul ocazional cu produse agricole efectuat de producatorii agricoli individuali in piete, targuri, oboare sau
alte locuri publice autorizate, livrarile de bunuri efectuate prin automatele comerciale, precum si activitatile de jocuri
de noroc desfasurate cu mijloace tehnice de joc ce functioneaza pe baza acceptatoarelor de bancnote sau monede;
B) serviciile de alimentatie publica efectuate in mijloace de transport public de calatori;
c) vanzarea de paine si produse de panificatie in magazine sau in raioane specializate;
d) vanzarea de ziare si reviste prin distribuitori specializati;
e) transportul public de calatori pe baza de bilete sau abonamente tiparite conform legii, precum si cu metroul;
f) activitatile pentru care incasarile se realizeaza pe baza de bonuri cu valoare fixa tiparite conform legii - bilete de acces
la spectacole, muzee, expozitii, targuri si oboare, gradini zoologice si gradini botanice, biblioteci, locuri de parcare pentru
autovehicule, bilete de participare la jocuri de noroc si altele similare;
g) activitatile de asigurari, precum si activitatile financiare si bancare, cu exceptia caselor de schimb valutar apartinand
persoanelor juridice autorizate;
h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati
comerciale, precum si activitatile economice desfasurate in mod independent de persoanele fizice autorizate potrivit
legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane;
i) vanzarea obiectelor de cult si serviciile religioase prestate de institutiile de cult;
j) vanzarea bunurilor de folosinta indelungata, definite potrivit legii;
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu
efectuate de catre magazine;
l) serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;
m) vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite
potrivit legii;
n) furnizarea la domiciliul clientului a energiei electrice si termice, a gazelor naturale, a apei, a serviciilor de telefonie,
inclusiv de telefonie mobila, de posta si curier, de salubritate, de televiziune, inclusiv prin cablu, de Internet;
o) efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;
p) serviciile medicale cu plata prestate la domiciliul sau la locul de munca al clientului;
r) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral cu numerar si/sau substitute de numerar;
s) vanzarile de bunuri si prestarile de servicii care nu se incaseaza integral in momentul livrarii bunului sau prestarii
serviciului;

o zi buna



#10 dianex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 21 June 2006 - 01:42 PM

cand o unitate desfasoara comert cu ridicata si comert cu amanuntul, are obligatia ca sa amanajeze doua gestiuni distincte



#11 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 23 June 2006 - 12:50 PM

multumesc pentru raspuns, dar vorbind cu un expert contabil mi-a zis ca pot sa fac nir cu adaos si pentru punctul de lucru en gross cica descarcarea gestiunii se face mai corect asa prin coeficientul de adaos si ca atata timp cat inregistrez toate veniturile nu are nimeni (controale) ce zice. Ce sa mai zic, voi ce parere aveti :?: :?: :?:



#12 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 23 June 2006 - 01:08 PM

Poti face NIR cu adaos la en-gross , atata vreme cat vinzi la acelasi pret tot timpul . Daca , insa modifici pretul de vanzare , te cam complici ...



#13 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2006 - 02:01 PM

dar pretul de vanzare este acelasi pt. engross si endetail? de obicei difera pretul



#14 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 23 June 2006 - 04:00 PM

pretul de vanzare este acelasi , asa ca.... :roll:
Ce parere aveti, trebuie sa am alt registru de casa ??? Dupa ce am inregistrat punctul de lucru am cumparat si registru de casa urmand sa-l inregistrez la administratia financiara, dar atunci au zis ca nu este nevoie sa am 2 reg. de casa pentru aceeasi societate. Acum 2 saptamani am vorbit cu cineva de la control fiscal si mi-a zis ca trebuie sa am reg de casa si pt. punctul de lucru. Sincer nu stiu cum este bine. Ei au zis ca nu e nevoie, tot ei au zis ca e nevoie.



#15 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 June 2006 - 02:00 PM

registru de casa se inregistreaza la finante?!?!??!



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 June 2006 - 05:22 PM

mihails2005 a spus:

registru de casa se inregistreaza la finante?!?!??!
impreuna cu contractul de munca al contabilului... acolo i se da un test, daca nu il trece il trimite la scoala



#17 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 24 June 2006 - 05:48 PM

Septimiu a spus:

mihails2005 a spus:

registru de casa se inregistreaza la finante?!?!??!
impreuna cu contractul de munca al contabilului... acolo i se da un test, daca nu il trece il trimite la scoala
:smt038

La asa intrebare, asa raspuns!
O bila alba Septimiu!



#18 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 25 June 2006 - 03:08 PM

cu 1 an in urma da, sau cel putin stiu ca asa trebuia, dar acum nu.



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 June 2006 - 03:29 PM

abcde a spus:

cu 1 an in urma da, sau cel putin stiu ca asa trebuia, dar acum nu.
:shock:
duceai registru de casa la finante



#20 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2006 - 10:31 PM

poate acum 100 de ani se inregistra.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL