Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii la stat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii la stat

6 replies to this topic

#1 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 June 2006 - 01:21 PM

va rog mult! ajutor.eu nu am cartea de munca bagata la firma si am un bebelus de o luna.daca ma duc la o firma sa-mi bage cartea de munca cat platesc la salariu minim pe economie?si eu si firma cat platim in total?dar la 2 ore pe zi?{cu norma partiala}.as vrea sa am asigurare medicala.asta e ideea.la casa de pensii am inteles ca daca platesc asigurarile o sa am dreptul la spitalizare peste 6 luni.mie imi trebuie luna asta adeverinta ca lucrez pt a compensa niste sandalute ortopedica.va multumesc mult



#2 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 June 2006 - 07:27 PM

va rog mult.ma ajuta cineva?




#3 cristinaX

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 12 June 2006 - 08:06 AM

unitatea plateste: 19.75% cas, 7% cass, 0.75%cci, 2.5%somaj, 0.75% comision itm si un fond pt.accidente variabil intre 0.5-4%
tie ti se retin : 9.5% cas, 6.5% cass, 1% somaj si 16% calculat la diferenta intre venitul brut si totalul retinerilor+deducerea personala

pt.salariul de 330 ron unitatea plateste 101 ron + fd de accidente
tie ti se retin 59 lei ( pt.8 ore)



#4 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 11:42 AM

adriana t a spus:

va rog mult! ajutor.eu nu am cartea de munca bagata la firma si am un bebelus de o luna.daca ma duc la o firma sa-mi bage cartea de munca cat platesc la salariu minim pe economie?si eu si firma cat platim in total?dar la 2 ore pe zi
Daca gasiti o firma sa va angajeze fictiv cu contract partial 2 ore, cu 94 lei/luna(RON), cheltuielile acelei firme se ridica intre 65-70 lei/luna. Ma indoiesc (partial) ca mai sunt firme care angajeaza fictiv.



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 June 2006 - 12:03 PM

asigurarea medicala este acoperita numai la salariul minim pe economie si trebuie sa fi cotizat cel putin 3 ani sau se pare mai nou 5 ani, dar daca sotul a cotizat esti acoperita prin sumele platite de el.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 12:49 PM

SERBAN MARIANA a spus:

asigurarea medicala este acoperita numai la salariul minim pe economie si trebuie sa fi cotizat cel putin 3 ani sau se pare mai nou 5 ani, dar daca sotul a cotizat esti acoperita prin sumele platite de el.
Din Normele la Legea 95/2006 Art.5 (2)” Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani și/sau în natură obținute de o persoană fizică ce desfășoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă.
Legea nu face distinctie intre timpul normal si cel partial de munca – vezi modificarea art. 103 (3) din Codului muncii prin O.U.G. nr. 65/29.06.2005
Dovedirea vechimii (3-5 ani) in asigurari se cere numai la asigurarea facultativa de sanatate.



#7 adriana t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 03:18 PM

eu am lucrat aproape 10 ani cu carte de munca iar in ultimul an nu am mai lucrat.dar pt a compensa sandalutele trebuie sa aduc adeverinta ca lucrez.deci pot sa bag cartea de munca la o firma cu 2 ore.am gasit firma.dar nu stiam cat trebuie sa platesc si eu si firma in total.700.000 si eu si firma.in total ,nu?e bine.multumesc mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL