Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REZOLVARI GRILE - 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


REZOLVARI GRILE - 2007


1183 replies to this topic

#41 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 01:59 PM

Vezi postareamihails2005, la Jun 27 2007, 02:20 PM, a spus:

...Cand includem transportul in pretul de achizitie,cand nu ?
ORDIN nr.1.752 din 17 noiembrie 2005

SECȚIUNEA 7
REGULI DE EVALUARE

7.1. REGULI GENERALE DE EVALUARE

52. – Elementele prezentate în situațiile financiare anuale se evaluează, în general, pe baza principiului costului de achiziție sau al costului de producție. În situația în care s-a optat pentru reevaluarea imobilizărilor corporale sau evaluarea instrumentelor financiare la valoarea justă, se aplică prevederile subsecțiunii 7.2.5 din prezentele reglementări.


7.1.1 Evaluarea la data intrării în entitate

53. – (1) La data intrării în entitate, bunurile se evaluează și se înregistrează în contabilitate la valoarea de intrare, care se stabilește astfel:
a) la cost de achiziție – pentru bunurile procurate cu titlu oneros;
b) la cost de producție – pentru bunurile produse în entitate;
c) la valoarea de aport, stabilită în urma evaluării – pentru bunurile reprezentând aport la capitalul social;
d) la valoarea justă – pentru bunurile obținute cu titlu gratuit.
În cazurile menționate la lit. c) și d), valoarea de aport și, respectiv, valoarea justă, se substituie costului de achiziție.
(2) Prin valoare justă se înțelege suma pentru care activul ar putea fi schimbat de bunãvoie între pãrti aflate în cunostintã de cauzã în cadrul unei tranzactii cu pretul determinat obiectiv.

54. (1) Costul de achiziție al bunurilor cuprinde prețul de cumpărare, taxele de import și alte taxe (cu excepția acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autoritățile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare și alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziției bunurilor respective.
(2) Reducerile comerciale acordate de furnizor nu fac parte din costul de achiziție.

55. – (1) Costul de producție al unui bun cuprinde costul de achiziție a materiilor prime și materialelor consumabile și cheltuielile de producție direct atribuibile bunului.
(2) Costul de producție sau de prelucrare al stocurilor, precum și costul de producție al imobilizărilor cuprind cheltuielile directe aferente producției, și anume: materiale directe, energie consumată în scopuri tehnologice, manoperă directă și alte cheltuieli directe de producție, precum și cota cheltuielilor indirecte de producție alocată în mod rațional ca fiind legată de fabricația acestora.
(3) În costul de producție poate fi inclusă o proporție rezonabilă din cheltuielile care sunt doar indirect atribuibile bunului, în măsura în care acestea sunt legate de perioada de producție.
(4) Următoarele reprezintă exemple de costuri care nu trebuie incluse în costul stocurilor, ci sunt recunoscute drept cheltuieli ale perioadei în care au survenit, astfel:
- pierderile de materiale, manopera sau alte costuri de producție înregistrate peste limitele normal admise;
- cheltuielile de depozitare, cu excepția cazurilor în care aceste costuri sunt necesare în procesul de producție, anterior trecerii într-o nouă fază de fabricație;
- regiile (cheltuielile) generale de administrație care nu participă la aducerea stocurilor în forma și locul final;
- costurile de desfacere.

56. – (1) Dobânda la capitalul împrumutat pentru finanțarea achiziției, construcției sau producției de active cu ciclu lung de fabricație poate fi inclusă în costurile de producție, în măsura în care aceasta este legată de perioada de producție. În cazul includerii dobânzii în valoarea activelor, aceasta trebuie prezentată în notele explicative.

(2) În sensul prezentelor reglementări, prin activ cu ciclu lung de fabricație se înțelege un activ care solicită în mod necesar o perioadă substanțială de timp pentru a fi gata în vederea utilizării sau pentru vânzare.
radu_o



#42 firjinia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2007 - 04:43 PM

Buna ziua, daca se poate sa ma ajutati, mi-am prins urechile rau si nu mai am timp. Pentru examenul de contabil autorizat cu studii medii, examen de abtitudini, unde pot gasi grile cu raspuns, are cineva asa ceva? din anii trecuti , propuse, orice.




#43 Hanna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 June 2007 - 05:48 PM

Vezi postareavio_first, la Jun 10 2007, 10:47 PM, a spus:

Vezi postareaal11, la Jun 10 2007, 07:53 PM, a spus:

[Sper sa mai colaboram si la celelalte capitole. :lostit (13):
trimte adresa de mail



#44 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 June 2007 - 08:42 PM

Sper ca in acest topic sa se poata discuta despre grilele pt examen acces 2007. Sper ca nu am gresit cu ceva, iar daca am gresit, rog moderatorii sa-mi aduca la cunostinta acest lucru.
Asadar, mie nu mi se pare corecta rezolvarea de la problema 240.

Incasare avans 411=419,4427
Decontare factura 419,4427=411. Ce articol este acesta: 4427=411? Si ce treaba are incasarea avansului in banca, cu evidentierea tva 4427?



#45 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 June 2007 - 01:59 AM

Nu stiu ce contine acea problema din grila deoarece nu am grilele si nu ai dat mai multe amanunte, dar acele articole contabile mie imi seamana a fi:

1. 411=419,4427 -> inregistrare factura de avans emisa (legatura cu banca ar fi obligatia furnizorului de a emite factura si de a colecta TVA atunci cand primeste un avans)
2. in momentul in care se emite factura finala de venit si se evidentiaza creanta totala asupra clientului (411=7..,4427), normal, se deconteaza avansul primit de la client prin stornarea facturii de avans, operatiune inregistrata sub forma: 419,4427=411
Deci a doua inregistrare ar reprezenta aceasta regularizare a creantei constituite prin factura finala cu avansul primit.

Dar, poate textul tau suna altfel ... E doar o parere, poate are altcineva una mai la obiect (adica cu textul problemei in fata)
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#46 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2007 - 07:28 AM

...mda, stiu ce vor sa reprezinte acele operatiuni, desi la prima am scris gresit, era 5121=419,4427. Este vorba despre o problema in care trebuie sa inregistrez incasarea avansului de la un client, iar rezolvarea este aceasta (zic ei, autorii rezolvarii): 5121=419,4427, ori mie aceasta operatiune nu mi se pare corecta. Incasarea avansului nu are nici o legatura cu evidentierea tva, pt ca nu spune nimeni ca se emite factura pt avans, iar in cazul in care s-ar emite, oricum n-ar mai trebui sa apara 5121, decat in momentul incasarii, si apoi decontarea avansului in momentul intocmirii facturii, care spun ei, ar trebui sa fie asa: 419,4427=411, ori mie un articol de genul 4427=411, nu mi se pare deloc corect, d.p.d.v. contabil vorbind...dar...asta e....oricum, speram sa-mi raspunda unul din posesorii de grile,sau unul din viitorii candidati la acces CECCAR 2007. O zi buna tuturor!



#47 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2007 - 09:45 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 29 2007, 07:28 AM, a spus:

....5121=419,4427, ori mie aceasta operatiune nu mi se pare corecta. Incasarea avansului nu are nici o legatura cu evidentierea tva, pt ca nu spune nimeni ca se emite factura pt avans, ...
Codul Fiscal la l ianuarie 2007
Art. 134-2: Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
a) la data emiterii unei facturi, înainte de data la care intervine faptul generator;
b) la data la care se încasează avansul, pentru plățile în avans efectuate înainte de data la care intervine faptul generator. Fac excepție de la aceste prevederi avansurile încasate pentru plata importurilor și a taxei pe valoarea adăugată aferente importului, precum și orice avansuri încasate pentru operațiuni scutite sau care nu sunt impozabile. Avansurile reprezintă plata parțială sau integrală a contravalorii bunurilor și serviciilor, efectuată înainte de data livrării sau prestării acestora;
c) la data extragerii numerarului, pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii realizate prin mașini automate de vânzare, de jocuri sau alte mașini similare
radu_o



#48 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 June 2007 - 11:38 AM

:celb (6): ...da, asa zic si eu ca este corect, dar in rezolvare nu apare asa...din cauza asta am comentat eu...Inteleg ce spune in Codul fiscal, dar asta nu inseamna ca cele 2 raspunsuri date de tine sunt in contradictie?? Adica, dupa Codul fiscal inseamna ca si acea operatiune ar fi corecta? (5121=419,4427) :lostit (13): ...nu mai inteleg nimic...deci...nu apare nicaieri facturarea!!! Bine, cu siguranta voi retine acel raspuns pt totdeauna, si sigur il voi sti la examen :biggrin: , dar nu asta este dorinta mea...vreau sa si inteleg....merci mult



#49 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 29 June 2007 - 02:34 PM

Fisier atasat  doctrina_si_deontolog_1_.doc   421K   846 downloadsPoftiti la exemple de intrebari din doctrina si deontologie:



#50 ana1977

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 29 June 2007 - 02:45 PM

eu stiu ca in cazul cheltuielilor de transport e asa:

daca avem conditie de livrare cu trasportul suportat de furniz - mai mult ca sigur transp este cuprins in pretul final

in cazul in care transp apare separat din diverse motive: daca e pe aceeasi factura cu marfa el se cuprinde in marfa, daca sunt furnizori diferiti se trece in trasport. acum mai depinde mult si de practica locului de munca.



#51 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 29 June 2007 - 03:53 PM

Multumim :lostit (13):



#52 anis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 29 June 2007 - 04:19 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jun 29 2007, 12:38 PM, a spus:

:celb (6): ...da, asa zic si eu ca este corect, dar in rezolvare nu apare asa...din cauza asta am comentat eu...Inteleg ce spune in Codul fiscal, dar asta nu inseamna ca cele 2 raspunsuri date de tine sunt in contradictie?? Adica, dupa Codul fiscal inseamna ca si acea operatiune ar fi corecta? (5121=419,4427) :lostit (13): ...nu mai inteleg nimic...deci...nu apare nicaieri facturarea!!! Bine, cu siguranta voi retine acel raspuns pt totdeauna, si sigur il voi sti la examen :biggrin: , dar nu asta este dorinta mea...vreau sa si inteleg....merci mult
conform CF se colecteaza TVA in momentul incasarii avansului. Deci este corect:
5121=419,4427. Problema nu cere si inregistrarile contabile privind emiterea facturii, insa acestea sunt:
4111=704,4427. Daca tinem cont de sumele inregistrate in 4427 vei vedea ca suma colectata la incasarea avansului se anuleaza la regularizarea cu ocazia decontarii si ramane doar 950.000.
insa colectarea TVA este obligatorie la incasarea avansului
anis



#53 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 30 June 2007 - 04:02 PM

Cum a fost azi la examen la voi? La Targu Mures a fost bine la partea teoretica, dar la probleme si expertii de la CECCAR s-au cam incurcat, cred. De la Bucuresti ni s-a transmis sa folosim "rationamentul profesional"! Deci acum, cand gresesti ceva legat de contabilitate, expertiza, etc., si cineva se prinde, spui ca ti-ai folosit "rationamentul profesional". :lostit (13):



#54 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 30 June 2007 - 05:51 PM

Era un subiect de analiza ( bilant functional ), fuziune absorbtie cand absorbantul detine titluri participare la absorbit, 3 subiecte teorie audit si 5 subiecte deontologie.
Primele 2 subiectele erau grele, avand in vedere ca nu s-a explicat suficient in subiect ipotezele. Valori imobiliare ce poate fi? Astfel de denumire al unui post de activ inca n-am auzit. Valoarea titlurilor detinute de absorbant nu scria cat este ( am luat valoarea nominala, dar nu sunt convins ca e bine ).

Cei care au dat examenul oral ce subiecte au primit anul trecut??? A fost greu, mai lejer?



#55 miki111

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 30 June 2007 - 06:20 PM

La teorie a fost binisor. Nu ma asteptam sa se dea si audit asa mult.
In schimb la probleme a fost groaznic: mai ales fuziunile de societati.
Nu stiu care va fi promovabilitatea.Sa speram ca vom lua examenul. N-a fost deloc usor. Ne-a incurcat si cu activele fictive.



#56 gabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:Contabilitate

Postat 30 June 2007 - 06:54 PM

A fost primul examen la care am participat unde la finalul celor 4 ore mai nimeni nu predase lucrarea. :lostit (13):
Subiectele de audit mi-au pus la incercare amintirile de la examenul de acces :celb (6): Puteau macar sa spuna ca vor da si asa ceva, aruncam macar o privire.
La deontologie s-au incapatanat sa ceara definitii de genul "ce este profesia contabila", plus eternele atributii pana la femeia de servici :vio (33):



#57 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 30 June 2007 - 09:20 PM

NU stie cineva pe ce sa punem accent la pregatire pentru examen oral? Ce subiecte vor fi?



#58 danYela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Piatra Neamt

Postat 01 July 2007 - 09:59 AM

Vezi postarealasliebudai, la Jun 30 2007, 10:20 PM, a spus:

NU stie cineva pe ce sa punem accent la pregatire pentru examen oral? Ce subiecte vor fi?

Deontologie si audit :lostit (13):



#59 piretus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 July 2007 - 08:48 PM

Vezi postareadanYela, la Jul 1 2007, 10:59 AM, a spus:

Vezi postarealasliebudai, la Jun 30 2007, 10:20 PM, a spus:

NU stie cineva pe ce sa punem accent la pregatire pentru examen oral? Ce subiecte vor fi?

Deontologie si audit :lostit (13):


http://rapidshare.com/files/40452696/subie...-_2006.rar.html



#60 Sanziana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Galati

Postat 01 July 2007 - 09:47 PM

Vezi postareagabela, la Jun 30 2007, 07:54 PM, a spus:

A fost primul examen la care am participat unde la finalul celor 4 ore mai nimeni nu predase lucrarea. :lostit (13):
Subiectele de audit mi-au pus la incercare amintirile de la examenul de acces :celb (6): Puteau macar sa spuna ca vor da si asa ceva, aruncam macar o privire.
La deontologie s-au incapatanat sa ceara definitii de genul "ce este profesia contabila", plus eternele atributii pana la femeia de servici :vio (33):

Exact! Eu am dat la Constanta! Dupa 4h, intr-o sala de 70 oameni nimeni nu dadea semne ca a terminat! In cele din urma am plecat dupa 4.5 h, dar au mai ramas cam 20 de colegi dupa mine! M-a suparat ca s-au dat niste subiecte din care ni s-a spus sa nu invatam . Ex: audit. Si faza era ca nu era corect textul la varianta 1. Au venit cu corectie dupa 1.5 h. :cha (6):

Aceasta postare a fost editata de Sanziana: 01 July 2007 - 09:51 PM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL