Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REMUNERARE ADMINISTRATOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


REMUNERARE ADMINISTRATOR

82 replies to this topic

#1 ARMATAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI& FOCSANI

Postat 06 January 2005 - 11:34 PM

CUM POATE FI REMUNERAT UN ADMINISTRATOR CARE ESTE SI ASOCIAT UNIC?
CE CONTRIBUTII SOCIALE PLATESTE?



#2 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 11:28 AM

Pai, asociatul unic nu primeste salariul ci dividende! Ca sa primeasca ceva pt. functia de administrator, trebuie sa incheie cu firma un contract de munca, sa fie incadrat ca Administrator societate si, atunci va primi salariul de pe contract si nu va mai primi dividende.
Ca sa se poata angaja ca administrator, trebuie sa angajeze el o alta persoana, cu timp de lucru partial de 2 ore care, in atributiunile sale de serviciu sa aiba f.clar stipulat prerogativa angajarii de personal. Aceasta persoana il va angaja pe el ca administrator si, asa mai departe.
Cotele de contributii/plata ti le va spune un contabil. Eu imi prind urechile in asa ceva!

Ada



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 11:48 AM

Ii spun eu cotele de contributii, Ada!

CAS = 9,5% + 22% + 0,5% din salariu realizat
CASS = 6,5% + 7% din salariu realizat
SOMAJ = 1% din brut + 3% din salariu realizat
ITM = 0,25% (daca ai in firma pers. autorizata sa scrie in cartile de munca) sau 0,75% ( daca inreg. ti le face ITM-ul) din salariu realizat
IMPOZIT SALARIU CF. GRILEI (din 2005 = cota unica de 16%) din baza de calc. = salariu realizat - 6,5% - 9,5% - 1% - deduceri - chelt. profesionale.

CA LA ORICE SALARIAT.



#4 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 January 2005 - 01:18 PM

Am inteles eu bine ce spune Ada?
Daca cineva din firma( de ex.director economic sau inspector de personal) are atributii de a angaja personal, atunci il poate anagaja si pe asociatul unic in functia de administrator?



#5 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 03:12 PM

Laura, binenteles!
Asociatul unic care are calitatea de administrator nu poate sa incheie cu sin insusi contr.munca. In virtutea atributiunilor sale (vezi L.31/1990 - drepturile si obligatiile administratorilor), administratorul poate sa incheie contr.munca. Deci, angajeaza pe cineva si-i da in mod expres (ii deleaga) atributiunea sa dpv al angajarii de personal. Acesta, il angajeaza pe asociatul unic in functia de administrator in propria firma. Deci, din asociat si primitor de dividende, acesta devine salariat si primeste salariul + prime + etc.
Ada



#6 IURIETG

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 January 2005 - 10:00 AM

si daca devine salariat,poate sa-si mai ridice dividendele corespunzatoare ca asociat unic?



#7 daniella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Interests:capcane contabile

Postat 27 January 2005 - 11:04 PM

sunt doua notiuni diferite.sigur ca poate sa primeasca dividende.
patronul meu este director general si figureaza pe statul de plata cf.contactului de munca.ridica de asemenea si dividendele ce i se cuvin la sf.anului(suntem o soc.pe actiuni si comisia de cenzori nu a avut nimic de obiectat).



#8 Vranau Sorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 30 January 2005 - 10:45 AM

Mai e un avantaj ca asociatul sa fie angajat in propria firma de o persoana cu astfel de atributii :la sfarsitul anului scapa de plata celor 6.5% fond sanatate aferent dividendelor ,fond pe care il plateste la CASS daca nu este angajat cu contract de munca nicaieri



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2005 - 10:42 AM

Si daca patronul este student ? Fiind asigurat fara plata contributiei CASS mai plateste 6,5% la dividende ?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2005 - 10:43 AM

Nu are nimeni nici o parere ?

Studentul este asigurat fara plata contributiei; daca, fiind si asociat unic, ar mai plati 6,5% la dividende ar insemna ca este asigurat de 2 ori pt. acelasi lucru, nu ?



#11 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2005 - 12:54 PM

eu nu stiu sa-ti raspund...dar am o intrebare...unde scrie ca studentii sunt asigurati automat pentru CASS?

ca in OUG 150/2003 art 51 scrie "se aplica 6.5% asupra..."si eu nu am dedus ca cei care sunt studenti nu au obligatia platii.. :))



#12 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 02 February 2005 - 01:02 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

IMPOZIT SALARIU CF. GRILEI (din 2005 = cota unica de 16%) din baza de calc. = salariu realizat - 6,5% - 9,5% - 1% - deduceri - chelt. profesionale.

CA LA ORICE SALARIAT.

Otilia, mai e valabila deducerea de cheltuieli profesionale? Eu nu am mai vazut-o mentionata la deducerile personale din noul COD FISCAL



#13 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2005 - 05:43 PM

Raspunsul pentru care o "amendezi" pe Otilia era din 07.01.2005;recunoaste ca atunci toti vorbeam despre cheltuielile prof.si statutul lor in noua modificare a codului fiscal-asta pentru cristid(am sesizat o unda de ironie,daca nu este asa imi cer scuze); cat despre studentii asigurati automat la CASS,s-ar putea ca ei sa faca parte din categoria celor asigurati prin efectul legii(elevi,studenti,militari in termen si cine o mai fi;elevii au calitate de coasigurat,la fel si sotul/sotia fara nici un fel de venit,dar celalalt este salariat);in ceea ce priveste 6.5% la dividende,este corect sa plateasca,fara sa se considere de doua ori asigurat;asociatul unic este obligat prin lege sa plateasca 6.5% CASS la salariul minim pe economie si 6.5% la dividende,daca repartizeaza astfel profitul;daca are pierdere sau da profitului alta destinatie,nu plateste 6.5% sanatate;in concluzie,fiecare este asigurat o singura data,contributia se plateste la venituri;am "vorbit" mult si nu stiu daca am fost clara in exprimare,vedeti voi!



#14 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 02 February 2005 - 05:52 PM

arret a spus:

Raspunsul pentru care o "amendezi" pe Otilia era .....(am sesizat o unda de ironie,daca nu este asa imi cer scuze)

1Arret te rog nu-mi umple timpul cu prostii... In ultimele sapt am fost asa de ocupat incat nu am stat sa citesc toate legile care se modifica de la o zi la alta. Si am crezut ca e posibil sa-mi fi scapat o eventuala modificare la modificare.
2. Nu pot sa o amendez pe Otilia pt ca deja ii sunt dator pt multe clarificari.
Asa ca las-o mai moale cu strambele si lasa ziua sa se scurga linistit!



#15 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2005 - 07:12 PM

hei,nu fi asa iute la manie;noi toti suntem la fel de ocupati ca tine,sau esti mai special?nu este o modificare noua,este din decembrie(oug 138),am vazut ca ai fost prezent tot timpul pe forum si am presupus ca ai vazut discutiile despre cheltuielile profesionale,mi s-a parut ca esti un pic ironic(chiar daca o apreciezi pe Otilia,ea are simtul umorului si nu ar fi fost nici o problema)si apoi, unui om care isi cere scuze(eu am facut asta)in cazul in care celalat crede ca a gresit,nu i se raspunde pe acest ton;poate ca am mai gresit incercand sa vorbesc in numele ei,dar si eu ii sunt datoare pentru multe raspunsuri ;imi cer inca o data scuze si de la tine si de la ea;promit ca n-am sa mai fac asta niciodata;nu stiu ce inseamna "strambe";zilele mele sunt linistite pentru ca nu las nimicurile sa ma nelinisteasca;iti doresc tot ce iti doresti tu sa ai!



#16 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 02 February 2005 - 07:41 PM

Trebuie sa intrebi la ITM. Pentru administrator - asociat unic se incheie contracte individuale de asigurari sociale si de sanatate, datoriile si le plateste singur, daca le virezi din firma, atentie sunt conturi speciale la Trezorerie, si le dai din 455. Administratorul - asociat unic nu datoreaza si nu plateste somaj. Succes!
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#17 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2005 - 08:02 PM

zic si eu:itm-ul n-o sa-ti raspunda niciodata la aceasta intrebare;
asociatul unic(care nu are contract de munca) este obligat prin legea pensiilor si legea sanatatii (sigur ca nu este titulatura corecta,dar stii despre ce vorbesc) ii obliga la incheierea de declaratii de asigurare(nu contracte,sunt doua lucruri diferite);informatii de la casa de pensii si de la casa de sanatate;codurile de cont sunt ,intr-adevar diferite,dar dpv contabil,daca platesti prin societate contributiile as.unic,cred ca trebuie sa folosesti 461/4311,4314 si,nu 455;eu stiu ca nici nu exista compatibilitate intre cele doua conturi pe care le sugerezi(455/4311,4314)in monografia contabila;programul meu nu imi permite;succes!



#18 mariana tataru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 February 2005 - 02:54 PM

Buna ziua,
Am facut de curind angajarea unui asociat unic la propria societate dar a trebuit sa procedez astfel:(cu sfat de la itmb particular)
-asociatul unic a mers la reg.com si a declarat o persoana x ca administrator=fara retributie,doar ca nume.
-administratorul a angajat asociatul unic ca director si acest contract de munca s-a inregistrat la itmb.
-nu se incalca asfel nici o lege,dar toata treaba a costat vreo 3 mil. pe asociat.
Alta sugestie nu am....Succes



#19 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2005 - 04:11 PM

otilia a avut o intrebare privitoare la studentii actionari

og 150
Art. 6. - (1) UrmĂŁtoarele categorii de persoane beneficiazĂŁ de asigurare, fĂŁrĂŁ plata contribuĂľiei:
a) toþi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, ucenici sau studenþi ºi dacã nu realizeazã venituri din muncã;

scuze dar nu-mi parea subiectul interesant si nu l-am vazut mai devreme

da' ce credeti, la 17 ani un elev care are un contract din ala cu codul civil, plateste sau nu 6.5%?



#20 mariana tataru

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 03 February 2005 - 07:20 PM

Contractul civil cred ca se supune normelor fixe de impozitare ca venit global cu 16% si se incheia in baza autorizatiei obtinute de prestator dar nu se plateste la el 6.5%....Desigur este valabil doar inregistrat la administratie...


Fara legatura cu subiectul daca stiti ,cum ar trebui sa contabilizez garantia sub forma de actiuni a administratorului conform Legii 31, in cazul in care actiunile nu sint tiparite si deci nu se depun efectiv in caseria societatii ci doar prin actul constitutiv se prevede asta????
Multe multumiri






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL