Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
REMUNERARE ADMINISTRATOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


REMUNERARE ADMINISTRATOR

82 replies to this topic

#21 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 03 February 2005 - 08:38 PM

Pt. arret : Daca programul nu te lasa, pacaleste-l. Incearca sa faci contul 455 bifunctional. Daca nu se poate, fa 5311(5121)=455 si 4311=5311(5121). Eu asa fac, pentru a evidentia faptul ca-si plateste singur obligatiile.
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#22 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2005 - 11:49 PM

Programul meu(si sper ca si al vostru)este conceput sa respecte monografia contabila legala;pot sa modific si sa creez orice compatibilitate vreau eu intre conturi,problema este ca in instructiunile de utilizare este prevazut ca orice modificare in monografie trebuie sa fie justificata de schimbari de legislatie;smecheria pe care o propui o stiu si eu, dar imi fur caciula;455 este un cont care nu cred ca are legatura cu problema despre care vorbim;daca societatea plateste pentru el asigurarile sociale,consider ca este un debitor care trebuie sa returneze suma datorata;este mai simplu decat sa pacalesc programul;




#23 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 February 2005 - 12:11 PM

unde scrie ca trebuie sa platesti 6.5% din dividende??? am vorbit chiar acum la casa de sanatate si finante si nici nu au auzit de asa ceva....doar 6.5% la salariul minim

or fi astia de aici neinformati? vreau o lege sa le arat eu cum pot sa mai ia niste bani de la unii http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#24 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2005 - 02:53 PM

og 150 aia cu sanatatea

Art. 51. - (1) Persoana asiguratã are obligaþia plãþii unei contribuþii bãneºti lunare pentru asigurãrile de sãnãtate, cu excepþia persoanelor prevãzute la art. 6 alin. (1).......
e) veniturilor din cedarea folosinþei bunurilor, veniturilor din dividende ºi dobânzi ºi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizeazã venituri de natura celor prevãzute la lit. a)-d).



#25 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 February 2005 - 03:10 PM

mersi danae
tocmai acum am gasit si eu...tot in forum cautand mai bine :oops:

dar mie mi se pare in continuare o prostie, pt ca beneficiesi de aceleasi servicii ca unul care cotizeaza la minim....si mai ramane raspunsul pe care eu l-am primit de la casa de sanatate: sunt obligata sa cotizez 6.5 la salariul minim si ca ei nu stiu nimic de vreo legatura cu dividendele!!!!!!

cred ca daca merg la ei cu 6.5% din dividende zic ca-s dusa..... :roll:



#26 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 February 2005 - 12:30 PM

:P nu te duce!
lasa-i in plata domnului!



#27 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 07 March 2005 - 03:43 PM

VA ROG SA-MI SPUNETI SI MIE ACTUL NORMATIV IN CARE SE VORBESTE DESPRE 6.5% LA DIVIDENDE?



#28 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2005 - 05:33 PM

un asociat unic a fost obligat sa plateasca 6.5% la dividentele din ultimii 3 ani. si au fost cateva sute de milioane.
acum se judeca cu casa de sanatate pe motiv ca nu ia zis nimeni.
se intampla in Fagaras.



#29 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 March 2005 - 11:26 AM

eu cred ca va pierde! din pacate, pt ca era ata de usor sa scape de asta angajandu-se undeva cu salariul minim si stand la maxim in concediu fara plata :?



#30 calint

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2005 - 10:43 AM

Administratorul poate incasa anumite sume in urma unui "Contract de administrare" ? Daca da, pentru un contract intre un asociat si societate - microintreprindere, ce taxe, impozite si contributii se platesc pentru suma incasata ?
(asociatul nu este asociat unic si este angajat cu contract de munca la o alta societate)



#31 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 April 2005 - 12:03 PM

Ce ziceti de urmatoarele:

Codul Fiscal
CAPITOLUL III: Venituri din salarii
Art. 56: Definirea veniturilor din salarii
.......
(2) ÃŽn vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:
......
h) indemnizaþia lunarã a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declaraþia de asigurãri sociale;
........

Astept comentarii



#32 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 05 April 2005 - 04:58 PM

"Asociatul meu" este angajat la o alta firma. MAi plateste 6.5%din dividende? Si daca ar fi asa 6.5% + 10%impz = 16.5 % . Nu e cam mult? :evil:



#33 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 05 April 2005 - 05:58 PM

[size=14]Am vazut ca se fac usoare confuzii si ma simt obligat sa vin cu niste precizari,care pentru ff multi sunt cunoscute de alltfel,dar totusi le fac:cei care au parti sociale in societati (SRL,SNC)sau actiuniSA,SCA) primesc dividende indiferent ca sunt si salariati.Pentru ca sunt salariati primesc salariu.Asa ca un actionar sau/si asociat care in acelasi timp este si salariat le primeste pe ambele(dividende si salariu).
Succes!
„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#34 calint

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 11:57 AM

zolly,
multumesc pt. raspuns, ai dreptate (indemnizaþia lunarã a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declaraþia de asigurãri sociale este asimilata veniturilor din salariu). situatia prezentata de mine nu se incadreaza aici deoarece administratorul nu este asociat unic si nici nu este asigurat in baza calitatii de asociat - fiind angajat in cadrul altei societati cu contract de munca si asigurat ca atare. ce ma intereseaza este daca pentru sumele cuvenite in baza unui contract (civil) de administrare ( nu contract de munca inregistrat la cam.de munca si cu statut de angajat ) trebuie sa plateasca taxe si contributii si daca da, daca stie cineva care sunt. multumesc



#35 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 April 2005 - 05:11 AM

Se fac ceva confuzii in legatura cu subiectul remunerarii adm...

Legea 31/1990 rep.:

Art. 72. - Obligatiile si raspunderea administratorilor sunt reglementate de dispozitiile referitoare la mandat si de cele special prevazute in aceasta lege.

Asta inseamna ca nici un adm.nu poate fi angajat cu contract de munca in functia de administrator !
Ceea ce se (mai) intampla pe la ITM-uri in leg.cu astfel de contracte e ilegal.

Indemnizatia stabilita de AGA administratorului este asimilata veniturilor din salarii cf. Cod Fiscal Art. 55 alin.(2) lit.j):

(2) ÃŽn vederea impunerii, sunt asimilate salariilor:

j) indemnizatia administratorilor, precum si suma din profitul net cuvenite administratorilor societatilor comerciale potrivit actului constitutiv sau stabilite de adunarea generala a actionarilor;

De asemenea, pt.aceasta indemnizatie se plateste CASS, dar nu se plateste CAS si nici somaj (pt.ca nu e contract de munca).

Mai departe, cazul asociatului unic.

Daca as.unic e si administrator, el indeplineste atat "functia" de AGA, cat si cea de administrator cf. L.31/1990 rep.:

Art. 13. - (1) In cazul in care, intr-o societate cu raspundere limitata, partile sociale sunt ale unei singure persoane, aceasta, in calitate de asociat unic, are drepturile si obligatiile ce revin, potrivit prezentei legi, adunarii generale a asociatilor.
(2) Daca asociatul unic este administrator, ii revin si obligatiile prevazute de lege pentru aceasta calitate.

In cazul in care as.unic-administrator nu are calitatea de angajat cu CIM in alta parte, el poate sa incheie contract de asigurari sociale, depunand declaratie si fiind obligat sa plateasca impozit pe venituri din salarii deoarece suma declarata in contractul de asig.soc. este asimilata veniturilor din salarii cf Cod Fiscal Art. 55 alin.(2) lit.h):

h) indemnizatia lunara a asociatului unic, la nivelul valorii înscrise în declaratia de asigurari sociale;

Evident, daca tot plateste impozit, CAS etc ar face bine sa si incaseze restul de plata la resp.indemnizatie. Contributiile si le plateste singur sau, daca le plateste SRL, nu reprezinta cheltuieli ale societatii, ci sume achitate de societate in folosul personal al as.unic, drept urmare societatea va trebui sa calculeze si sa verse impozit/dividende in cf. cu Codul Fiscal Art.7 alin.(1) pct.12:

Daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate catre un participant la persoana juridica depaseste pretul pietei pentru astfel de bunuri sau servicii, atunci diferenta se trateaza drept dividend. De asemenea, daca suma platita de o persoana juridica pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui actionar sau asociat al persoanei juridice este efectuata în scopul personal al acestuia, atunci suma respectiva este tratata ca dividend.

In cazul in care as.unic-administrator are CIM in alta parte, indemnizatiei de administrare i se aplica acelasi regim ca mai sus, adica este asimilata veniturilor din salarii cf. Cod Fiscal Art. 55 alin.(2) lit.j) si se plateste CASS.

"Smecheria" cu angajarea as.unic al societatii care are alt adm., as.unic indeplinind functia de director, este posibila in masura in care in actul constitutiv al SRL este prevazut in mod expres ca adm.poate delega atributiile sale de reprezentare a societatii, asa cum e prevazut in L.31/1990 rep.:

Art. 71. - (1) Administratorii care au dreptul de a reprezenta societatea nu il pot transmite decat daca aceasta facultate li s-a acordat in mod expres.
(2) In cazul incalcarii prevederilor alin. (1), societatea poate pretinde de la cel substituit beneficiile rezultate din operatiune.
(3) Administratorul care, fara drept, isi substituie alta persoana raspunde solidar cu aceasta pentru eventualele pagube produse societatii.


Contractul de administrare este aplicabil in cazul in care administrarea unei societati se face de catre o pers.juridica, cf. L.31/1990 rep. Art.139.
In cazul administratorilor pers.fizice se aplica reglem.ref.la contractul de mandat (ma repet, dar trebuie).

Garantia administratorului (pt.SA) se depune de catre acesta in numerar daca el nu e si asociat, in limita minima constituita de max {val.nominala a 10 actiuni, dublul indemnizatiei sale lunare}. Daca e si asociat, atunci va depune (daca o cere) 10 actiuni la societate cu titilu de garantie. (L.31/1990 rep. Art. 140)
Garantia in bani se inreg.in ct.462 si se depune la banca intr-un ct. deschis pe numele societatii reprezentand garantii. Idem pt.gar.cenzorilor sau ale gestionarilor. Dobanda incasata in ct.de garantii nu se face venit al societatii, ci se cumuleaza in ct.462.
Garantia in actiuni se inreg.in ct.extracontabil 8021 "Giruri si garantii primite" cu valoarea celor 10 actiuni (sau cate stabileste AGA).



#36 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2005 - 02:34 PM

In legatura cu problema in discutie am si eu o nelamurire. Cum poate fi angajata o persoana care are calitatea de administrator al societatii (mentiune la Registrul Comertului) cu contract individual de munca (deci SALARIAT) inregistrat la ITM pe functia de ADMINISTRATOR. Ce meserie este asta de administrator firma. Precizez ca nu ma refer aici la administratorii de bloc, hotel, restaurant etc. Iar daca exista aceasta ocupatie de administrator societate comerciala, ce studii sunt necesare pt. a putea face angajarea in conditii legale? Va multumesc anticipat.



#37 calint

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2005 - 02:39 PM

multumesc lorenzo



#38 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 April 2005 - 03:00 PM

nicole33 a spus:

In legatura cu problema in discutie am si eu o nelamurire. Cum poate fi angajata o persoana care are calitatea de administrator al societatii (mentiune la Registrul Comertului) cu contract individual de munca (deci SALARIAT) inregistrat la ITM pe functia de ADMINISTRATOR. Ce meserie este asta de administrator firma. Precizez ca nu ma refer aici la administratorii de bloc, hotel, restaurant etc. Iar daca exista aceasta ocupatie de administrator societate comerciala, ce studii sunt necesare pt. a putea face angajarea in conditii legale? Va multumesc anticipat.

Nicole, tu citesti vreodata raspunsurile date deja?
Zau, nici macar atata rabdare nu ai?
Nu cred ca aici se dau raspunsuri mura-n-gura.
Citeste, gandeste, apoi posteaza intrebarea.
Altfel, incep sa ma gandesc ca poate ar fi cazul sa ne vedem de treaba si eu si altii daca suntem atat de inutili...



#39 PUFUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 142 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:PERFORMANTA

Postat 08 April 2005 - 09:34 PM

Iti multumesc sincer,lorenzo.M-ai luminat!



#40 SANDA ILIUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 440 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2005 - 08:24 AM

Pt. "nicole 33"

Extras din COR (clasificarea ocupatiilor din Romania):

Grupa de baza 5121 - Administratori (Intendenti)

Administratorii (intendentii) recruteaza, instruiesc, concediaza, organizeaza si distribuie materiale si accesoriile necesare, supravegheaza curatenia si ordinea in hoteluri, cluburi, intreprinderi si institutii.

512101 - Administrator (acesta este codul COR care se trece in CIM pt. fuc. de administrator).
Notiunea de "intreprindere" cuprinde si societatile comerciale .
Ada






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL