Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
scoatere bani din cont bancar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


scoatere bani din cont bancar

3 replies to this topic

#1 tudormat

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2006 - 02:34 PM

Am urmatoarea situatie, sunt actionar cu 50% din actiuni la un srl. sunt si administrator, membru fondator.

Vreau sa scot bani din contul bancar, putin peste 100 mil lei, pot?

intreb acest lucru pentru ca am tot auzit ca nu poti sa tii mai mult de x suma in casa. ce lege prevede asta? cum as putea totusi sa scot banii acestia care mi se cuvin si pt care am muncit si sa pot dispune de ei cash?



#2 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 11 June 2006 - 03:31 PM

Daca in mod oficial ti-ai creditat firma, poti. OG-ul privind plafonul de casa a fost abrogat.Din 22.11.2004 nu mai exista plafon de casa!Succes! :wink:




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 11 June 2006 - 03:49 PM

Intrebarea suna putin ciudat. Te-ai consultat cu contabilul firmei?
Poti retrage numerar din contul firmei. Nu trebuie dacat sa ai drept de semnatura in acest sens.
Problema este in ce scop retragi banii?
1. Poti sa ii ridici ca dividende, avand in vedere ca esti asociat, iar pentru asta trebuie sa ai hotarare AGA de repartizare a profitului unui exercitiu financiar incheiat pe dividende. Bineinteles, trebuie achitat si impozitul pe dividende.
2. Poti sa-i folosesti pentru plata unor furnizori, caz in care ii ridici ca avans spre decontare, urmand sa-l justifici cu documente.
3. Poti sa achiti salarii, printre care si indemnizatia de administrator, daca AGA a prevazut astfel de remunerare pentru administrator.
4. Poti sa-i tii si in caserie, nu (mai) exista plafon.
5. Adaugam si raspunsul lui Dexter. Poti retrage un imprumut acordat anterior firmei. Trebuie sa ai un contract in acest sens. :wink:



#4 tudormat

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2006 - 05:12 PM

am inteles. multumesc mult.

intrebarea e ciudata pentru ca in acest moment sunt santajat, se poate spune, de celalalt asociat si contabil prin faptul ca nu vor sa-mi aduca actele firmei, nu-mi acorda acces la actele contabile si nici nu-mi permit retragerea, am demarat niste actiuni dar trebuie sa ma finantez si cautam o solutie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL