Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutor rotunjire tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajutor rotunjire tva

11 replies to this topic

#1 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 12 June 2006 - 04:03 PM

imi poate spune cineva cum se rotunjeste tva-ul la facturi cand ai mai multe repere,? Daca pui tva-ul la fiecare reper din factura si rotunjesti tva-ul, iar la total aduni tva-ul pt. fiecare reper si il pui la tva total, la sf. de luna jurnalul nu iti mai iese, iar daca aplici tva-ul la val. totala a facturii atunci total tva nu mai este tva-ul adunat de la fiecare reper. Voi cum procedati?



#2 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 04:27 PM

TVA-ul se calculeaza cu 2 zecimale. Se pune TVA la fiecare pozitie din factura si se aduna ceea ce este scris pe factura. Nu se face TVA-ul total la total factura. La 2 zecimale ai o abatere f. mica fata de verificarea cu totalul facturii.




#3 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 12 June 2006 - 04:35 PM

am inteles asta, dar in momentul in care am pe luna 300 de facturi, la jurnal daca aplic 19% la baza de impozitare imi o diferenta de 184 lei in plus la tva, fata de cum am eu in facturi.



#4 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 04:39 PM

nu se poate. Matematic nu are cum sa-ti dea o abatere asa de mare.



#5 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 12 June 2006 - 04:45 PM

ba da se poate si eu nu stiu ce sa mai fac....



#6 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 04:58 PM

Ori nu ai inteles ceea ce ti-am spus, ori nu vrei sa gandesti logic. Daca lucrezi cu 2 zecimale, rotunjirea maxima pe care poti sa o ai pe un reper este de 0.005 RON. Tinand cont ca rotunjirile sunt in mod aleatoriu si in sus si in jos ele se compenseaza in buna parte. Gandeste-te cate rotunjiri intr-un singur sens ar trebui sa ai ca sa ajungi la diferente de 184 RON.
Inca o data iti mentionez faptul ca lucrezi cu 2 zecimale.. Numai decontul se rotunjeste.



#7 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 12 June 2006 - 05:33 PM

multumesc frumos pt. raspuns dar jurnalul meu asa arata, la sute de facturi nu are cum sa-ti dea tva-ul daca pui tva la fiecare reper si faci totalul ( cu 2 zecimale)



#8 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2006 - 06:06 PM

OK, eu renunt sa te conving ca matematic nu se poate. Asta este...



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2006 - 06:32 PM

ai perfecta dreptate, Cornelia. diferentele nu pot fi mai mari de cativa lei sub 5 lei.



#10 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 13 June 2006 - 08:37 AM

imi cer scuze, aseara eram foarte obosita si am intrat in panica cand am vazut ca nu-mi iese jurnalul, aveti dreptate logic nu are cum sa existe o abatere asa de mare cred ca am o factura gresit intocmita



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 June 2006 - 10:13 AM

sigur ai facturi gresit intocmite. programul tau (cred ca ai unul) nu verifica la preluarea facturilor pentru jurnale corectitudinea calculului TVA-ului? Daca nu verifica, trebuie sa le verifici tu manual inainte de a intocmi jurnalul.



#12 it_mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 01:35 PM

erori curente in aplicatiile care nu au migrat corect la leul nou:

- lucreaza cu pret unitar, valoare etc. in 4 zecimale (chiar daca listeaza rotunjit la 2)
- calculeaza TVA din acest pret unitar sau din valoare cu 4 zecimale si apoi rotunjesc
- trec la suma de la valoare si TVA altceva decat la suma coloanei de deasupra. De ex. recalculeaza rand-cu-rand, la 4 zecimale, sumeaza si rotunjesc la final la 2 zecimale.

Verifica manual cateva linii de factura; verifica si totalurile pe verticala.
Daca e OK eroarea maxima/jurnal trebuie sa fie la nivel de leu.
Daca nu, cheama firma de soft sau schimba programul.

Am vazut factura de la firma MARE care avea la valore pe fiecare rand xxx,00 si la total yyyy,29. Aceeasi eroare si la TVA total.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL