Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nota contabila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nota contabila

10 replies to this topic

#1 oana_b

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 13 June 2006 - 03:36 PM

Imi poate enumera cineva, va rog, cateva cazuri in care se foloseste nota contabila ca document justificativ?
Definitia de dictionar e "document de inregistrare prin care se inregistreaza o anumita operatie ce nu are la baza alt document justificativ" - dar asta nu ma lamureste prea mult...
Multumesc anticipat.



#2 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 03:50 PM

Inregistrarea amortizarii lunare, a contributiilor legate de salarii, a impozitului pe profit si cate altele dar nu-mi vin acum in minte.




#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 June 2006 - 04:04 PM

se fac note contabile si cand exista alte documente justificative, nu numai cand acestea lipsesc



#4 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 04:06 PM

Intrebarea se referea la " cand se folosesc notele contabile drept document justificativ". Cel putin eu asa am inteles.



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 June 2006 - 04:13 PM

comentariul meu se referea la definitia data notei contabile



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2006 - 05:02 PM

Cornelia Cozos a spus:

Inregistrarea ...... contributiilor legate de salarii...
astea nu se fac pe baza statului de plata salarii, unde sunt calculate si evidentiate ? eu asa cred..
alt ex., inchiderea veniturilor si a chelt. la sf. lunii, prin 121, vb Corneliei - ce-mi vine in minte acum :)



#7 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 June 2006 - 10:54 PM

In cazul corectarii erorilor contabile. :wink:



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 June 2006 - 11:12 PM

OMF 1850/2004 - Norme de intocmire si utilizare a registrelor si formularelor comune pe economie privind activitatea financiara si contabila:

A. Normele generale privind documentele justificative si financiar-contabile

7.
...
In cazul operatiunilor contabile pentru care nu se intocmesc documente justificative, inregistrarile in contabilitate se fac pe baza de note de contabilitate care au la baza note justificative sau note de calcul, dupa caz.
In cazul stornarilor, pe documentul initial se mentioneaza numarul si data notei de contabilitate prin care s-a efectuat stornarea operatiunii, iar in nota de contabilitate de stornare se mentioneaza documentul, data si numarul de ordine al operatiunii care face obiectul stornarii.
Corectarea inregistrarilor facute in contabilitate se face numai pe baza notelor de contabilitate intocmite in acest scop.


Deci:
- ex.pt.cazul 1: dif.de curs la plati/incas.in valuta; dif.de curs la reevaluari de inchidere an; regularizari/reconcilieri clienti/furnizori; rotunjiri; inreg.impozit/profit sau impozit/venit; decontari 471/472 etc.
- ex.pt.cazul 2: orice stornare
- ex.pt.cazul 3: orice corectie



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 June 2006 - 12:25 AM

treaba asta:
In cazul stornarilor, pe documentul initial se mentioneaza numarul si data notei de contabilitate prin care s-a efectuat stornarea operatiunii, iar in nota de contabilitate de stornare se mentioneaza documentul, data si numarul de ordine al operatiunii care face obiectul stornarii.
Corectarea inregistrarilor facute in contabilitate se face numai pe baza notelor de contabilitate intocmite in acest scop.

cred ca doar 0.01 din cei care tin evidente contabile o fac...
parerea mea



#10 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 21 July 2006 - 08:06 PM

dupa parerea mea nota contabila NU E document justificativ.Intocmirea ei are la baza intotdeauna documente justificative,indiferent de situatie.



#11 floreal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:pitesti
  • Interests:"a fi sau a nu fi contabil",iată întrebarea!

Postat 30 July 2006 - 07:28 AM

-_-

Vezi postareaJojo, la Jul 21 2006, 09:06 PM, a spus:

dupa parerea mea nota contabila NU E document justificativ.Intocmirea ei are la baza intotdeauna documente justificative,indiferent de situatie.
nota contabila serveste ca document justificativ in cazul in care nu exista pentru inregistrari contabile astfel de documente; vezi amortizare...etc
a fi sau a nu fi contabil






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL