Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
s-a modificat declaratia 100 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


s-a modificat declaratia 100

34 replies to this topic

#1 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 14 June 2006 - 06:54 AM

Prin Ordinul MFP nr. 950/2006 publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 512 din 13 iunie 2006 s-a modificat Ordinul MFP nr. 281/2004 prin care s-a aprobat modelul și conținutul declarației 100.

Prin Ordinul MFP nr, 950/2006 s-au introdus în nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul general consolidat pozitiile 66-73.

Pozitiile 66-69 au ca temei legal art. 363 alin. (1) din Legea nr. 95/2006.

Pozitiile 70-73 au ca temei legal art. 38 alin. (1), (3), (8), (9), (11) sau (13) din Codul fiscal.



#2 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 June 2006 - 07:53 AM

dar nu a aparut inca noul program cu D 100....NU-I ASA? :oops:




#3 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 14 June 2006 - 09:56 AM

Eu am depus luni declaratia si nu era nici o modificare , probabil apare pana luna viitoare cand tb depuse declaratiile pt iunie.Am vizitat si site-ul mfinante si era tot vechea versiune.



#4 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2006 - 02:50 PM

Pe site-ul Min.Finantelor a aparut versiunea 1.08 a Declaratiei 100 si versiunea 1.05 a OP-urilor



#5 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 14 June 2006 - 03:36 PM

stie cineva de actualizari pentru restul declaratiilor?



#6 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2006 - 09:53 AM

Pana la urma de luna viitoare se modifica programele de declaratii? :roll:



#7 gia mary

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:Slobozia
  • Interests:Sa ma documentez

Postat 17 June 2006 - 09:52 PM

A spus cineva ca ne plac provocarile si surprizele astea..oare luna asta sunt alte declaratii? Oare sunt modificari? [color=darkblue]Oare mai se schimba ceva.... [-o< sper sa ma intorc din concediu fara sa fiu nevoita sa alerg iar ..dupa noile modele...



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 10:02 PM

mikidutza a spus:

Pana la urma de luna viitoare se modifica programele de declaratii? :roll:
de ce s-ar modifica?



#9 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 June 2006 - 03:43 PM

Nicole 33 , am inteles ca s-au modificat programele de declaratii, de-asta am intrebat daca de luna viitoare.. :x



#10 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2006 - 08:51 PM

Op-urile si FV-urile din noua declaratie nu se mai pot lista fara data. Clientii mei nu stiu niciodata cand vor plati , iar eu le lasam fara data . Oare in codul de bare este inclusa si data ? Trezoreriile accepta OP/FV cu alta data decat ziua platii ? As vrea sa scap de grija lor , sa le listez , pentru ca acum am mai mult timp.



#11 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2006 - 06:46 PM

Le poti intocmi cu data de 25 a lunii respective, pt ca data emiterii nu coincide neaparat cu data operarii op-ului, respectiv data platii.Spre exemplu, pt obligatiile lunii iunie, eu le intocmesc pt toate firmele cu data de 25.07.2006 si este OK. :wink:



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 July 2006 - 07:12 PM

si daca le duce la banca pe 20 si le opereaza pe 21 cum sunt facute pe 25 ?
:shock:



#13 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2006 - 04:45 PM

Eu asa procedez de mult timp, iar clientii firmei la care lucrez nu au avut nicioadata probleme.. :lol:



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 08:47 PM

vioboss2004 a spus:

..Oare in codul de bare este inclusa si data ?
asa e logic, de vreme ce citind datele cu acel aparat, acestea se transfera integral in sistemul de operare al OP-urilor... sincer, eu am avut un caz in care plata nu s-a mai facut in ziua de pe op, acea data s-a modificat cu pix negru si a fost ok la banca. acum, ca l-a operat de mana ulterior ... nu mai stiu ce si cum...



#15 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2006 - 10:53 PM

vioboss2004 a spus:

Op-urile si FV-urile din noua declaratie nu se mai pot lista fara data.  Oare in codul de bare este inclusa si data ?
am constatat si eu asta si ma enerveaza, dar nu am ce sa fac.
am facut op-uri saptamana trecuta cu noul program, le-am pus data cand m-am dus la banca, dar am ajuns pe la 6 si au intrat cu a doua zi. data de a doua zi mi-a scris-o cu pixul functionara si tot asa au aparut si in extras, chiar daca ele erau tiparite cu o alta data, in cazul meu, anterioara.



#16 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 12 July 2006 - 12:22 PM

a aparut versiunea 1.0.8.1 pt declaratii fiscale



#17 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 July 2006 - 12:36 PM

iar s-a modificat?!!!!!!!
ne-a inebunit anul acesta
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#18 Jeni Pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Interests:jenipop

Postat 12 July 2006 - 12:37 PM

A reusit cineva sa descarce noul program de decl.IMF v.1.0.8.1 ?la mine nu se lasa :?:



#19 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 12 July 2006 - 12:50 PM

Modificarea:

vers.1.0.8.1
1. la declaratia 100 :
   s-a corectat o defectiune de preluare automata a obligatiilor din luna precedenta
2. la OPT (ordine de plata):
   s-a lasat libera (nu mai este obligatorie si OP-ul poate fi listat) completarea campului
   "data OPT" dar, fiind o informatie care intra in codul de bare, platitorii care au cont in trezorerie
   vor fi respinsi daca nu completeaza acest camp.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2006 - 12:57 PM

Ocsi a spus:

Modificarea:

vers.1.0.8.1
2. la OPT (ordine de plata):  
   s-a lasat libera (nu mai este obligatorie si OP-ul poate fi listat) completarea campului "data OPT" dar, fiind o informatie care intra in codul de bare, platitorii care au cont in trezorerie  
   vor fi respinsi daca nu completeaza acest camp.
pe logica v-am zis acu' cateva zile ca data OP e o info care intra in codul de bare... :D/ na, ca am dreptate, ce bine-mi pare fiindca m-am si contrazis cu cineva pe tema asta ... :lol: :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL