Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nesimtire - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


nesimtire

31 replies to this topic

#21 adi5000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 01 July 2006 - 11:13 AM

Sunt de acord cu tine Otilia. Cred totusi ca un bun angajator plateste mai mult unui profesionist pentru a avea o siguranta in ceea ce priveste inregistrarile contabile. Partea grava ca sunt din ce in ce mai multi absolventi de la facultati necunoscute .... si multi au pile... . Pe termen lung non-valorile se duc in jos, cu siguranta.... pacatul este ca profesionistii ii duc in spate pe ceilalti la locul de munca. De multe ori munca acestor profesionisti nu este apreciata la nivelul real din cauza celorlalti. Personal am trecut exact prin situatia descrisa de tine, aproape un an de zile am muncit pentru punerea la punct a contabilitatii unor societati comerciale. N-am avut ce face dar acum e bine, crede-ma sunt multumit de munca mea chiar daca am avut atatea batai de cap :oops:



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2006 - 11:37 AM

adi5000 a spus:

... . Pe termen lung non-valorile se duc in jos, cu siguranta....
dar, pana atunci, ne fac viata amara !!

tu esti un caz norocos ca ai putut ramane sa si culegi roadele muncii tale, eu nu am putut face asta - nu pt. ca n-as fi vrut, ci pt. ca unul din patroni m-a pus pe liber dupa ce i-am curatat tot si a dat firma altcuiva, pe bani mai putini dar si fara probleme, iar ceilalti m-au considerat fraiera ca am ramas sa muncesc in asemenea conditii de plata si m-au tratat ca atare pana mi-a ajuns cutitul la os si n-am mai putut suporta de umilitor ce era. si-au imaginat ca fac orice numai sa nu-mi pierd serviciul, dar s-au inselat... suport destule, dar pana la incalcarea demnitatii !!!

acum nu mai astept sa se ajunga aici, iau masuri imediat ce sesisez lipsa de respect, de consideratie ... fiindca, la mine, proverbul "boala lunga, moarte sigura" s-a verificat de prea multe ori .

sa fiti iubiti.




#23 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 July 2006 - 12:13 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

acum nu mai astept sa se ajunga aici, iau masuri imediat ce sesisez lipsa de respect, de consideratie ... fiindca, la mine, proverbul "boala lunga, moarte sigura" s-a verificat de prea multe ori .
nici nu stii cat este de adevarat. am simtit si eu asta pe pielea mea si nu o data.



#24 adi5000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 July 2006 - 01:32 PM

Sa fim uniti asta ar fi foarte bine. S-a vorbit la seminarul de la Brasov despre asta. Ar fi bine sa fim uniti intr-o asociatie ceva sa putem lupta si noi contabilii, bine ar fi ceva independent de CECCAR.
Numai bine dragilor



#25 mariana1975

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 04:58 PM

Eu sunt in situatia in care nu pot accesa la mai mult pentru k nu am facultate si, sincer va spun am luat conta la 2 firme care fusesera tinute de un economist si nu va spun ce am gasit in ele :wub: . M-am crucit, pe langa faptul k ramasesera acte la el, si am tras vre-o 6 luni sa le recuperez, ce sa mai zic de faptul k 5121 nu dadea cu extrasele, bagase venituri la cheltuieli, casa vraiste, am lins un an din urma s-o pun la punct. Vai si amar de economistii care fac o facultate k vrea mama sau tata sau care vor sa aibe doar o diploma.
Sunt total de acord cu Andreea, NU si Nu si NU trebuie ajutati in sensul de a le vinde informatii sau, mai rau de a le da pe gratis. Eu acum m-am apucat de facultate si nu concep sa-mi faca altcineva proiectele.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2006 - 09:46 PM

bravo tie, mariana. :D

mult succes, iti doresc.
pt. oamenii care sunt seriosi si chiar vor sa invete, folosindu-si propriul cap ca unealta principala, eu am toata stima.



#27 DAV

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 September 2006 - 01:07 PM

Buna. Am vazut ca voi ajutati p ci incepatori. sau nu e asa? eu doresc f mult sa lucrez in domeniul meu (sunat anul III la CIG, ASE). nu sunt de accord cu cei care vor de-a gata totul. Altii chiar muncesc pentru acest lucru si nu ar fi corect. pana la urma suntem la facultate ca sa invatam ceva nu sa luam de-a gata. As dori sa stiu ce inseamna cand o firma spune ca angajeaza pt contabilitate primara.Si cum se aranjeaza facturile si extrasele de cont? Si de ce toata lumea cere experienta? unde putem noi face aceasta experienta daca nimeni nu ne vrea asa incepatori cum suntem? va spun ca imi place f mult domeniul in care studiez, desi imi pare rau ca nu facem mai multe lucruri practice. Imi doresc sa lucrez in acest domeniu, pentru inceput part-time pentru ca la facultate trebuie sa ma duc, dar se pare ca pt noi, astia fara experienta, nu exista sanse. Ce pot face?



#28 AlexT

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 December 2006 - 02:48 AM

eu sunt student la CIG anul 3 la ase........... si am un prof la conta pfoaaaa de te ia durerea de cap/cascatul si orice altceva inafara de a fi atent si inverca sa inveti ceva deoarece DICTEAZA din carte in ritmul lui...... nu explica nimic........... si singur acasa nu prea ma trage inima sincer si are si pretentii de la noi........cand mai ne da cate un referat iti dai seama ca eu personal apelez in stanga si in dreapta sa mi-l faca cineva care stie deoarece eu NU am cum sa il fac si daca incerc sa il fac eu sigur nu il fac pana cand trebuie ............
eu sunt de parere ca daca ai un lucru si nu te afecteaza sa il dai mai departe daca trebuie la cineva ca si mie mi-au dat altii :) daca sunteti asa inversunati/e de ce va mai oferiti sa ajutati sau precizatile ce fel de ajutor. Majoritatea prin ajutor inteleg sa le dai referat/proiect gata facut :D si din cate am inteles eu voi vreti sa ii ajutati in asa fel incat sa puna si ei osu la munca deci cu sfaturi bune de la personae cu experienta :), dar astea nu prea te ajuta cand mai ai 2 zile si treb sa predai proiectul :D sincer.
bafta si toate cele bune



#29 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 17 December 2006 - 11:24 AM

Vezi postareaAlexT, la Dec 17 2006, 02:48 AM, a spus:

..........
eu sunt de parere ca daca ai un lucru si nu te afecteaza sa il dai mai departe daca trebuie la cineva ca si mie mi-au dat altii :) daca sunteti asa inversunati/e de ce va mai oferiti sa ajutati sau precizatile ce fel de ajutor. Majoritatea prin ajutor inteleg sa le dai referat/proiect gata facut :D si din cate am inteles eu voi vreti sa ii ajutati in asa fel incat sa puna si ei osu la munca deci cu sfaturi bune de la personae cu experienta :), dar astea nu prea te ajuta cand mai ai 2 zile si treb sa predai proiectul :D sincer.
bafta si toate cele bune

sa inteleg ca tu cand ti se spune ca ai de facut un referat pana pe data de....(si nu peste 2 zile) stai linistit ca oricum te va ajuta cineva ;i inainte cu 2 zile ceri ajutor. gresesc? nu cred.
si cei care iti dau o lucrare gata facuta ce au facut? cum l-au obtinut?
in final este decizia fiecaruia dar nu e corect.
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#30 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 December 2006 - 05:34 PM

Ajutorul pe care il vrei tu difera de ajutorul pe care ti-l dam noi. Prin ajutor integelem sa te indrumam, sa te corectam, sa-ti dam un sfat, nu sa-ti dam referatul facut. Si inca ceva: nici un profesor nu-ti cere referat de azi in 2 zile; ai cel putin o saptamana la dispozitie sa-l faci. Si nu uita, cartile sunt facute pt a fi studiata; profesorii sunt pusi la catedra pt a fi intrebati atunci cand nu stii ceva.
PS: nu am nimic personal cu tine, vorbesc in general de toti cei care cer ajutorul de care spui tu: adica referatul gata facut.

Aceasta postare a fost editata de Daiana: 17 December 2006 - 05:34 PM




#31 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 17 December 2006 - 08:14 PM

Sunt intru-totul de acord cu Daiana si Kimba. Ceea ce doresti tu gasesti numai pentru schimbul banilor pe pagini specializate. Aici noi ne ajutam intr-un mod mai inteligent, dar nicidecum in modul dorit de tine. Daca intr-adevar te intereseaza conta, apeleaza din timp la ajutorul nostru, si il vei primi cu siguranta, dar nu in forma unui referat gata facut. Sorry!



#32 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 17 December 2006 - 09:28 PM

concluzie: nu cereti referate. va ajutam cu sfaturi, indrumari dar nu va dam lucrari gata facute.
inchid subiectul
Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL