Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
formulare pt CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


formulare pt CIC

5 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2006 - 01:53 PM

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma indrumati si pe mine unde pot gasi formularele necesare pentru intocmirea dosarului unei angajate privind concediul de ingrijire copil.

Am accesat OG 148/nov 2005 dar nu am gasit... Stiu ca au aparut intr-un monitor oficial in perioada respectiva, dar nu stiu numarul..

Va multumesc foarte mult
georgi30



#2 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 June 2006 - 02:44 PM

Sper sa te ajute...

Fisiere atasate


nicol



#3 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 June 2006 - 02:47 PM

sau OUG 148/2005 .... Art. 8. - (1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie, stimulent sau alocatie de stat pentru copii, se acorda, la cerere, in baza urmatoarelor documente, dupa caz: a) actul de identitate al solicitantului;
B) certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
c) certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
d) adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor prevazute la art. 1;
e) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate, in situatia prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. a);
f) declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate, in situatia prevazuta la art. 10 alin. (1) lit. B);
g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana dintre cele prevazute la art. 5 alin. (2) nu beneficiaza de drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta;
h) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
i) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului - pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 1, respectiv art. 2;
j) dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 3;
k) dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea in situatiile prevazute la art. 1 alin. (2);
l) alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta.
nicol



#4 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2006 - 03:31 PM

Nicoleta,

Multumesc foarte mult... Este vorva de OG 148, art 8, pct g si h, acea declaratie pe prorpie raspundere pe care o completeaza ambii parinti, unul ca are in intretinere copilul, celalat declara ca nu ia el aceasta indemnizatie de ingrijire a copilului...

Le pot descarca de undeva? Am incercat cu fisierul din mesajul dvs., dar nu reusesc sa-l deschid... :( SIgur gresesc undeva...

multumesc,
georgi
georgi30



#5 lolita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 197 Postari:

Postat 14 June 2006 - 04:30 PM

Incearca pe www.ddfssbuc.org. Eu de aici mi-am luat toate formularele.



#6 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 June 2006 - 04:42 PM

Multumesc Lolita, esti grozava...sunt atit de nepriceputa, cind te gindesti ca am cautat o dupamiaza intreaga pe net..si n-am gasit! :oops:

Multumesc mult
georgi30






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL