Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
spor vechime - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


spor vechime


36 replies to this topic

#21 mizileanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 March 2007 - 08:32 AM

buna
am si eu o intrebare legata de sporul de vechime
perioada in care salariatul a efectuat serviciul militar obligatoriu se ia in calcul cand stabilesti procentul sporului de vechime?
stiu ca aceasta perioada este considerata vechime la pensie, dar nu gasesc nicaieri daca trebuie sa o adun sau nu la vechimea in munca cand stabilesc procentul pentru sporul de vechime.
multumesc



#22 cristinutza76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:tot ce este legat de domeniul contabil

Postat 24 September 2007 - 08:35 PM

Am si eu o dilema...e obligatoriu sau nu sa se acorde sporul de vechime? Am inteles ca foarte multe firme au acordat sporul (fie separat fie incluzandu-l in brut) incepand cu 01.07.2007. Ajutor va rog!




#23 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 September 2007 - 07:09 AM

Perioada stagiului militar este inclusa in calculul vechimii in munca iar sporul de vechime este obligatoriu, fie inclus in salariul negociat fie ca procent separat. Asta spune CCMUN care este aplicabil tuturor angajatilor din economia romaneasca , mai putin bugetarii.
iuliana



#24 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 25 September 2007 - 08:03 AM

Vezi postareamihails2005, la Mar 6 2007, 08:13 PM, a spus:

sporul de vechime se aseaza la salariul de incadrare?
Sporul de vechime se aplica la salariul de baza (de incadrare).



#25 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 25 September 2007 - 11:21 AM

Numai sa aveti grija cum calculati contributiile, fiindca din cate stiu cota de somaj se aplica doar la salarul de incadrare spre deosebire de CAS si CASS
nimeni nu gandeste pentru tine



#26 e-salarizare.com

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2007 - 02:20 PM

helga are dreptate contributia la somaj(si angajat 1% si angajator 2%) se aplica la salariu de incadrare - fara sporul de vechime spre deosebire de cas si cass unde in baza de calcul se include si sporul de vechime.



#27 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 October 2007 - 03:12 PM

Vezi postareae-salarizare.com, la Oct 2 2007, 03:20 PM, a spus:

helga are dreptate contributia la somaj(si angajat 1% si angajator 2%) se aplica la salariu de incadrare - fara sporul de vechime spre deosebire de cas si cass unde in baza de calcul se include si sporul de vechime.
Doar contributia individuala pentru fondul de somaj, 1%, se calculeaza la incadrare. Contributia unitatii se calculeaza la venituri brute realizate.
Deja am depasit tema topicului. Despre contributii si baze de calcul sunt discutii in alta parte.
iuliana



#28 bizi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 19 October 2007 - 09:34 AM

SE calculeaza 1% somaj si la spor de vechime?



#29 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 19 October 2007 - 10:06 AM

nu, doar la salariul de baza si eventual spor conducere

Aceasta postare a fost editata de ciobanu: 19 October 2007 - 10:06 AM

ada



#30 laurra_i

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 November 2007 - 10:18 PM

Buna,
am o intrebare
Lucrez la o societate la care sunt angajata cu CIM norma de 8 ore pe zi. Anul trecut pe langa acest contract am mai avut 2 CIM cu norma de 2 ore/zi. In cartea de munca apare doar functia de baza. Se considera vechime in functie orele lucrate in afara functiei de baza?????? Vreau sa particip la un concurs si am nevoie de 5 ani vechime in specialitate si in cartea de muna am doar 4 ani si 8 luni. Oare nu elibereaza cei de la ITM o adeverinta din care sa rezulte ca am mai lucrat si in alta parte in aceeasi perioada????? si sa se ia in considerare la vechimea in functie???
Va multumesc mult si va rog sa ma ajutati daca puteti.



#31 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 November 2007 - 08:14 AM

Perioadele lucrate in afara functiei de baza vor fi incluse in calculul tuturor drepturilor, inclusiv in valoarea pensiei(cand va fi cazul) dar nu se cumuleaza ca timp, la vechime.
iuliana



#32 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 November 2007 - 10:34 AM

Vezi postareaandreipa2003, la Mar 4 2007, 10:40 AM, a spus:

Daca nu te supar iti dau eu un programel poate te ajuta in sensul asta-dar da-mi o adresa de mail.
Succes!

Vezi postareaota, la Mar 3 2007, 10:53 PM, a spus:

Vezi postareacr1st1na, la Feb 28 2007, 07:19 PM, a spus:

Buna ziua! Dragi ,,parteneri" de suferinta :smile: poate imi usurati cumva si mie suferinta acordandu-mi un programel :) de calculare a vechimii. Stiu ca exista, am cautat pe google si nu am gasit . Merci !

pe www.itmtimis.ro se poate calcula salariul si cu vechime...se poate incerca
as vrea si eu programul dar nu pot s aiti trim mesaj sa iti dau adresa de mail.



#33 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 20 March 2008 - 10:15 AM

Mi-a spus cineva ca din ianuarie 2008 (am aflat acum vreo 2 zile) ar fi OBLIGATORIE chiar si in sectorul privat acordarea sporului de vechime. Stiti ceva pe tema asta, va rog? Mii de multumiri.

Aceasta postare a fost editata de andreea: 20 March 2008 - 10:16 AM




#34 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 20 March 2008 - 11:06 AM

hehe, nu stim nimic :biggrin:

exista angajatori in domeniu privat care acorda, sunt mentionate in contractul colectiv de munca si nu urmeaza neaparat o lege clara, mai ales in aprecierea transelor de vechime sau a procentelor. se mai numeste si spor de fidelitate



#35 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 05:12 PM

Obligativitatea exista din 2007, odata cu noul CCM.
Am auzit ca se poate face o decizie la nivelul intreprinderii prin care sporul de vechime se include in salariul de baza.
Dragos



#36 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 07 July 2008 - 04:53 PM

Buna ziua,
Un salariat cu salariu de baza si spor de vechime si pleaca in cursul lunii.
Venitul brut cum trebuie calculat:
1) salariu de baza si sporul de vechime proportional cu timpul lucrat
2) salariu de baza proportional cu timpul lucrat si sporul de vechime intreg?
Programul de salarizare imi calculeaza in varianta 2, mie mi se pare corecta varianta 1.
Multumesc!



#37 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 08 July 2008 - 05:53 AM

varianta 1






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL