Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
La nastere -inca un salariu- ce stiti? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


La nastere -inca un salariu- ce stiti?

4 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2006 - 10:00 AM

Buna ziua,

Am nascut anul trecut si am aflat de o reglementare prin care mamelor in speta li se acorda conform Contractului Colectiv de Munca inca un salariu. Am comunicat asta colegilor mei ( !) din departamentul in cauza si mi s-a spus sec "Nu ai dreptul pentru ca nu s-a semnat contractul cadru"...

Lucrurile s-au precipitat, am nascut, a urmat firesc, o perioada stresanta si aglomerata, nu m-am mai ocupat cu asta. Precizez ca lucrez intr-o institutie publica de invatamint. As dori sa stiu daca este valabila reglementarea respectiva, legea sau documentul exact (ca sa-l pot consulta si eventual sa ma duc sa le-o trintesc in nas) si nu in ultimul rind daca mai am dreptul la aceasta compensatie, dat fiind timpul scurs de la nastere. (1 an)

Va multumesc mult
georgi30



#2 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 16 June 2006 - 01:55 PM

din cate stiu eu nu exista asa ceva... la invatamant e se acorda doar prima de instalare pt. cadrele noi angajate si care nu au vechime in munca
despre prima de nastere, nu am cunostinta despre asa ceva. stiu doar ca primaria acorda o prima mamelor care nasc, si care este aprox. 2 milioane. atat. daca altii stiu......abia astept....sa aflu si eu....desi ma indoiesc....




#3 Iuli05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila
  • Interests:Contabilitatea institutiilor publice

Postat 16 June 2006 - 02:22 PM

consulta un jurist, daca ai nascut in 2005 , exista prevazut in contractul colectiv de munca la nivel de ramura unde este prevazut acest drept al tau,iar din cate stiu cheltuielile de personal sunt prioritare , iar contractul colectiv este lege speciala, deci este un drept al tau .Nu am notiuni de drept avansate , dar stiu ca un drept il poti reclama in termen de 3 ani de la nasterea lui , deci te afli in termen . Daca esti membru sindicat din invatamant mergi la ei si iti pot da legislatia referitoare la drepturile prevazute in contractele colective la nivel de ramura.
iulia



#4 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2006 - 05:15 PM

Da, Iuli05, sunt membru de sindicat si daca nu ma insel, am citit printre rinduri de aceasta compensatie chiar in OG 148/ nov 2005 (sper ca nu gresesc) privind concediul de crestere si ingrijire copil...

Voi consulta juristul sindicatului, tot este un inceput.

Va multumesc mult
georgi30



#5 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2006 - 01:42 PM

Ai dreptul, cf CCM la nivel national, la un salariu brut (asta daca nu aveti CCM la nivel de institutie, in acest caz aplicandu-se prevederile din acel CCM).


CONTRACT MUNCĂ Nr. 20.01 din 31 ianuarie 2005
Contract colectiv de muncă unic la nivel național pe anii 2005 - 2006, încheiat conform art. 10 și 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidarității Sociale și Familiei cu nr. 20.01/31.01.2005
EMITENT: MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITĂȚII SOCIALE ȘI FAMILIEI
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL, Partea a V-a, Nr. 1 din 22 februarie 2005

ART. 51

c) un salariu de bază, plătit de unitate mamei, pentru nașterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soțul acesteia beneficiază de plata unui salariu de bază;

Institutul inregistreaza ajutorul de nastere in plafonul de cheltuieli sociale:


LEGE Nr. 571 din 22 decembrie 2003
privind Codul fiscal
ART. 21
Cheltuieli
(3) Urmãtoarele cheltuieli au deductibilitate limitatã:
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de pânã la 2%, aplicatã asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile ulterioare. Intrã sub incidenta acestei limite cu prioritate ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru înmormântare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele, precum si cheltuielile pentru functionarea corespunzãtoare a unor activitãti sau unitãti aflate în administrarea contribuabililor: grãdinite, crese, servicii de sãnãtate acordate în cazul bolilor profesionale si ale accidentelor de muncã pânã la internarea într-o unitate sanitarã, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cãmine de nefamilisti, precum si pentru scolile pe care le au sub patronaj. În cadrul acestei limite pot fi deduse si cheltuielile reprezentând: cadouri în bani sau în naturã oferite copiilor minori ai salariatilor, cadouri în bani sau în naturã acordate salariatelor, costul prestatiilor pentru tratament si odihnã, inclusiv transportul, pentru salariatii proprii si pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare pentru salariatii care au suferit pierderi în gospodãrie si contributia la fondurile de interventie ale asociatiei profesionale a minerilor, ajutorarea copiilor din scoli si centre de plasament;


Ajutorul de nastere este venit neimpozabil cf Cod fiscal:
CAP. 3
Venituri din salarii
ART. 55
Definirea veniturilor din salarii
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale si nu sunt impozabile, în întelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodãriile proprii ca urmare a calamitãtilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de muncã al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihnã, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevãzut în contractul de muncã.

Sper sa iti fie de ajutor.
Nu am gasit CCM la nivel de ramura pt invatamant decat pt 2003-2004, nu am gasit pt 2005-2006. Dar pt CCM pe 2003-2004 este la fel - un salariu mediu brut.

Succes!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL