Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
export in comision - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


export in comision

2 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2006 - 02:39 PM

am urmatoarea problema si nu mi se pare chiar bine cum procedeaza:
SC A cumpara mat lemnos de la producatori (diverse societati) in baza unor contracte in comision (fact in valuta plata in lei) dar vinde marfa unei SC B care va efectua exportul. Este corect?

Corect nu este ca SC A sa cumpere marfa (cu taxare inversa) in lei, s-o vinda si ce face SC B este treaba ei?



#2 Gianina Inculet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 19 June 2006 - 07:31 PM

Cred ca ai dreptate.
In codul fiscal se precizeaza ca pentru livrarile de bunuri vanzatorul emite factura fiscala catre comisionar in regim scutire cu drept de deducere, comisionarul face livrarea de bunuri catre cumparatorul strain, emite factura fiscala in regim sdd, factura externa si intocmeste declaratia vamala de export in nume propriu.
Dupa cum spui tu nu este vorba despre asa ceva, asa ca varianta propusa de tine este corecta.




#3 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 07:29 AM

intrebare: sc A (care achizitioneaza marfa in baza unor contracte de comision) are obligatia de a executa exportul sau poate vinde respectiva marfa unor terti?
cred ca asa trebuia sa intreb de prima data






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL